Anyatejjel kapcsolatos kérdések,?
Szülés után 3-4. nap lövell be a tej. Hüvelyi szülésnél azt mondják előbb, de nekem császár után is megtörtént a 3.napon.
Hormonok hatására indul be a tejtermelés, tehát ha nem szülsz, nem lesz tejed. Igaz, olvastam már én is, hogy ez fejben dől el, s örökbefogadó (!) Anyukánál is beindult a tej - mondjuk én ezt pont nem hiszem el, nincs rá anatómiai magyarázat, irreális. :O
Az öt évet soknak tartom! Én örültem, hogy négy hónapig volt. :) De tényleg sokaknak van 2-2,5évig.
Mennyi tejet termel a mell? Jó esetben pont annyit amennyire a babának szüksége van. Gyakori mellretétellel fokozni lehet a tejtermelést. Persze ez sem szentírás. Van akinek sokkal több teje van, mint amennyit a baba megeszik. Ezt a felesleget le kell fejni, különben a szervezeted úgy értékeli, hogy nincs rá szükség, s visszavesz a termelésből.
A tejtermelés (pontosabban a "rákészülés" = a mell szerkezetének megváltozása) már a terhesség alatt is zajlik, hormonhatásra. De amíg a baba a pocakban van, addig a tényleges termelés, vagyis a tej "legyártása" és ürítése legátlódik, mert részben egymással ellentétes lenne az adott hormonok hatása.
Ha a hétköznapi használatot nézzük, a valódi tejtermelés a szülés után általában 36-96 órával indul meg az ún. tejbelövelléssel. Ennek egyetlen indikátora van, a méhlepény leválása. (Ezzel szűnik meg ugyanis a gátló hormonhatás.) Vagyis, akár szoptatja később valaki a babáját, akár nem, a teje mindenképp belövell; maximum gyorsan el is apad, ha nem ürül rendszeresen.
A császárosoknál sincs ez máshogy az időtartam tekintetében, "papíron" - a gyakorlatban viszont mégis csúszhat náluk 1-2 napot a belövellés, aminek leginkább a nem túl szerencsés kórházi gyakorlat az oka: ők ugyanis hosszabb ideig vannak szeparálva a babájuktól, mint a természetesen szülők (megfigyelés, kötelező fekvés stb.). Ez a hosszabb idő pedig elnyújthatja a belövellést, sajnos.
Igen, annak is lehet teje, aki soha nem szült még, ezt indukált laktációnak nevezik. Nem túl gyakori jelenség mostanában, bár leginkább sok-sok türelem és kitartás szükséges hozzá. Ha pl. az örökbefogadott kisbabát rendszeresen mellre teszik (és persze más körülmények is jól alakulnak), akkor lehet rá reális esély, hogy a szopó mozgás közben megtermelődő hormonok hatására megindul az anyuka teje.
(Vagyis, amint látod, nemcsak a lepény leválása /hormonhatás/, hanem ettől függetlenül a tartós fizikai ingerlés /szoptatás/ is segíthet megindítani a tejet. Ez a kétszeres "biztosíték" is azt jelzi, hogy mennyire fontos az anyatej és a Természet mennyire alapos munkát végzett velünk. :)
Hogy konkrétan 5 évvel a szülés után (és kistesó híján) lehet-e még tej, jó kérdés. Sok nő tapasztalja még hónapokkal a szoptatás befejezése után is, hogy valamennyi tej még ürül időszakosan, de ez általában normális. Ha ez a szakasz nagyon elhúzódna és/vagy túlzó méreteket öltene (nemcsak csöpög, hanem folyik, gyakran és jelentősebb mennyiség stb.), akkor indokolt lehet egy alaposabb hormonszint kivizsgálás, hogy visszaállt-e minden a régi szintre vagy sem. (Hosszú távon ugyanis a tartósan magas prolaktin-szint megnehezítheti az újbóli teherbeesést.)
Átlagos mell nincs. És átlagosan megtermelt tejmennyiség sincs. :) Ez teljesen változó. A csecsemők tág keretek között és csak saccolva napi 400-1200 ml anyatejet is fogyaszthatnak; ez rengeteg mindentől függ (tejmennyiség, étvágy, életkor, aktuális szükséglet, kizárólagos vagy kiegészített szoptatás stb.).
Klasszikusan úgy mondjuk, hogy ha valakinek jó a szoptatási gyakorlata ÉS a babája is ügyesen, hatékonyan szopizik, akkor várhatóan mindig lesz annyi tej, hogy az elég legyen a picinek. Persze ezalatt sok fontos részletet értünk, de egyszerűsítve így működik.
Illetve, ha valaki ezen felül még tejleadó is szeretne/tud lenni, akkor a saját babája tejmennyiségét még túl is tudja szárnyalni.
Hogy összességében mennyi a napi max., azt mindenki maga tapasztalja ki. Mindössze ennyiben van/lehet némi kapcsolat a mell mérete, formája (tárolókapacitása) és a tejmennyiség között: elméletileg(!!!) annak lehet nagyobb esélye mondjuk napi 1,5-2 liter tejet is megtermelni, aki többet is tud tárolni. De ez sem ilyen egyszerű helyzet, mert a nagyobb mell sok egyéb szempontból nehezítheti a szoptatást, pl. a pici baba nehezebben kaphat rá, nehezebben tudja szívni stb. Illetve, egy kisebb mellű nő is termelhet sok/több tejet, ha nagyon gyakran szoptat vagy fej; ilyenkor sokszor ürít keveset, de összességében ez is tetemes mennyiség lehet. Szóval a gyakorlat sokszor mást mutat, mint az elmélet. :)
Köszönöm a válaszokat azért várok még, kiváncsi vagyok a többiek véleményére is!
Az az érdekes hogy a férjem mutatott olyan videókat ahol terhes illetve nem terhes nők szinte 'ontották' magukból a tejet és egy csomót kitudtak préselni magukból, hogy lehet ez? Van egy ilyen fétise amit én elfogadok, és szeretnék neki jót tenni, de hogy?
Hát nekem volt speciel egy ismerősöm aki nem volt terhes,és termelődött neki a teje.Hormon zavara volt,elkísérte az állapotos testvérét egy speckós magánrendelésre ahol volt lefőzve szoptatós tea,aranyom elmondása szerint ezt nem tudta de szomjas volt és meg ivott vagy 2 jó pohárral.Másnap úgy ébredt hogy tucsogott a tejben! :-)
Ő nem tudta hogy hormon zavaros csak ezek után ment el dokihoz.
Nekem pedig olyan ismerősöm van, aki örökbefogadóként szoptatta a babáját (újszülöttként azonnal megkapta), annyira sikeresen, hogy 3 hónapos korára kizárólagosan szoptatta.
És még egyet ismerek, aki szintén örökbefogadóként szoptatta, de minden menstruációs ciklusakor leállt a teje, ezért ő csak néhány hónapig csinálta, de akkor is!
Szóval agyban elég sok dől el! És persze hozzá jönnek az egyéni adottságok...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!