Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Ha elkezd csökkenni (ok...

Ha elkezd csökkenni (ok nélkül) a tej mennyisége és már kevés a babámnak, mennyi ideig küzdjek hogy hátha sikerül visszaszaporítani, és mikor adjak pótlást?

Figyelt kérdés

Úgy tudom,ha kevés a tej és pótlást adok, akkor egy idő után még kevesebb lesz.

11 hetes babám van, 2 napja kezdett csökkenni a tej fokozatosan, ma már 2 óránként kér enni és így is csak 40-80ml jön két ciciből.


Éhes marad.

Nem merek tápszerrel pótolni, szedem a MoreMilk kapszulát, és iszok több folyadékot és engedem hogy cicizzen amikor csak akar.


Visszajöhet még a tej?

Meddig mehet ez így?


2012. ápr. 2. 14:44
 1/6 anonim ***** válasza:

"Ok nélkül" nem szokott csökkenni a tej.

11 hetes a babád, tehát kb. 3 hónapos. Ilyenkor növekedési ugrás van, hirtelen többet szeretne szopizni a baba, viszont kell néhány nap, amíg a Te szervezeted ehhez az igényhez alkalmazkodik, és annyit termel, amennyi a babádnak kell.

Elképzelhető, hogy 2-3 napon át két óránként kéri, szoptasd is meg, és meglátod, utána "visszaritkul" majd.

2012. ápr. 2. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Mármint nem a tej ritkul vissza, hanem a szopások száma. :o)
2012. ápr. 2. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen igaz, amit az első ír, növekedési ugrásnál van ilyen, hogy többször kér enni. :) Ilyenkor azt érdemes nézni, hogy egész nap összesen mennyit evett, mert ha 2 óránként eszik kisebb adagokat, akkor lehet, hogy összességében attól még többet eszik mint az eddigi 3-4 óránkénti szopizással.

Pár napot mindenképp várhatsz a pótlással, ha a babád elfogadja a gyakoribb szoptatást, nem balhézik egész nap folyamatosan, hogy éhes. :)

Én nem vagyok híve annak, hogy napokig-hetekig legyintsünk, hogy majd lesz több tej, addig hadd balhézzon. Pár napig természetes, hogy a szervezeted még nem alkalmazkodott... de ez nem tart hetekig.

Próbálj pihenni és megnyugodni. :)


Ha viszont egész napot nézve is kevesebbet tud enni, én biztos hogy 2-3 napnál tovább nem várnék, hanem bizony pótolnék neki.

Ha előbb szoptatsz és utána kínálod a tápszerrel, akkor nem fog ettől elapadni a tejed, mivel csak annyit pótolsz, amennyi nagyon hiányzik a babádnak, lehet, hogy 20-30 ml kell csak és az is lehet, hogy csak átmenetileg kell neki.


Szerintem nem attól lesz jó anya valaki, hogy mindenáron kitart a 6 hónapos korig tartó kizárólagos szoptatás mellett, hanem attól, hogy megfelelően mérlegel és gondoskodik a babáról.

Ha akár óránkénti-2óránkénti szoptatással tud, akkor úgy.

Ha szoptatás+pótlással tud, akkor úgy.

Ha anyatej hiányában tápszerrel tud, akkor úgy.

2012. ápr. 2. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 xStefix ***** válasza:
71%

Az előző válaszolót kicsit kiegészíteném:

Az ő elgondolása (úgy olvasom) a napi mennyiségek mérésén alapszik. "Ha nem jön össze a napi elegendő mennyiség, csak kevesebb", ebből gondoltam ezt. Hááát, ha eddig nem méricskéltél (vagy esetleg nem a megfelelő módon), akkor szerintem nem most kellene erre rászoknod, mert téves következtetésre juthatsz általa. Ha tényleg ugrásnál jártok, akkor igen valószínűen tényleg kevesebb tejed van most, mint kellene; tehát esélyes, hogy gyakori szopival se fogja megenni a babád azt az adagot, amit előtte vagy amire most már igénye lenne (kicsit felborult most a tejtermelés üteme, de néhány nap múlva idomulni fog újra). Magyarul, nehogy csak a méregetés alapján arra juss, hogy hú, nincs meg a napi adag és jöhet a tápszer.. mert első körben erre általában nincs szükség (csak a sokadik utániban).

De, ha az előző nem erre gondolt, hanem csak úgy saccper megtippeled, hogy megvan-e a napi adag, az megint picit problémás lehet. Egyrészt, ha kezdő szoptató anyuka vagy, akkor még nem biztos, hogy ezt jól meg tudod saccolni, másrészt ugyanaz igaz itt is, mint feljebb, hogy most valószínűleg kevesebbet szopizik a babád, mint az elvárt.. A túl hamar adott táppal viszont nem jutsz közelebb a több tejhez.


A másik dolog pedig, hogy de bizony megeshet, hogy a tejszaporítás akár 1-2 hétig is eltart, "normálisan" is. Vagy legalábbis olyan értelemben normálisan, hogy nem a tejtermeléssel van gond ilyenkor, hanem itt-ott a szoptatási gyakorlattal (időhúzás, pótlás, cumizás, egyebek), ami apránként, de kihúzhatja a szaporítás eredeti idejét. De ha te esetleg nem vagy ezekkel tisztában, akkor tévesen úgy ítélheted meg, hogy mégis a testeddel van baj, nem lesz elég tejed több idő alatt sem és tápszert adsz; megint sanszos, hogy kissé korán.


Mindezt nem kötözködésként írtam ám, és egyébként egyetértek a többiekkel abban, hogy növekedési ugrásban jártok. Ilyenkor pedig az az elsődleges, hogy gyakran szoptatsz, ameddig szükség van rá. Ideális esetben tényleg pár nap lesz, amíg kapcsol a szervezeted, de ha ez esetleg elnyúlik, az sem biztos, hogy rögtön "gyári hibát" jelent, hanem esetleg gyakorlati gondokat.

De hogy mikor kell mindenképp pótlás, az nehéz kérdés. A szakemberek azt javasolják, hogy addig húzd, ameddig csak bírjátok; egy kis nyügizés, sírdogálás még belefér ilyenkor, ha meg tudod nyugtatni a babád és általában jól hajlandó szopizni. De ha nagyon kínlódik, nehezen működik együtt már a szopiban is, akkor szükség lehet rá; de akkor meg igen elővigyázatosan.

Szóval próbálj valahol a még épp elviselhető szinten lavírozni vele, remélhetőleg gyorsan javulni fog a helyzet.

2012. ápr. 2. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

3. vagyok.

Igen, hát úgy gondoltam az egész napi mennyiséget, hogy nem lehet összehasonlítani azt, hogy 2 óránként 40-80 ml jön, azzal, hogy korábban x óránként több jött. Szóval valahogy máshogy kellene ezt nézni. :) Kézenfekvőnek tűnik úgy nézni, hogy egy nap összesen mennyi.

És igen, eltarthat több napig a szaporítás, amivel nincs is gond, amíg a babát nem viseli meg.

Azért vagyok egy kicsit "harapós" erre a témára, mert anno unokatesómmal azt csinálta a nagynéném, hogy 2 hónapos koráig nem volt elég neki a teje, de nagyon nem. Unokatesóm már annyira lefogyott, hogy kórházba, infúzióra akarták kötni... Óránként szoptatta, de szegény gyerek egyfolytában ordított, mert sosem tudott egyszerre pár kortynál többet enni. Na ez az a helyzet, ami szerintem túlzás....

Ha a baba elfogadja, hogy többször eszik kevesebbet, akkor nincs gond, úgy eltarthat bármeddig. Kit érdekel? ;-)

2012. ápr. 2. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 xStefix ***** válasza:

Na, akkor végülis egyről beszélünk. :)

Igen, az ilyen esetek mondjuk már tényleg problémásak, valószínűleg senki szaki nem mondta volna erre azt, hogy erőltessék tovább a csak szoptatást.. de ez mondjuk elég szélsőséges példa. (De megértem, hogy ezért is ugrasz erre.)

Csak ugye ott van a gyakoribb szitu, hogy inkább anyuka az, aki nem bírja napokig hallgatni, nézni, hogy a babája nyűglődik, és a tápszer kéznél van, tutira jóllakat.. szóval elég nagy lehet a kísértés, hogy bevessük. Szóval nem egyszerű belőni, hogy meddig menjen a próbálkozás és mikortól kell már tényleg pótlás - de aki bizonytalan, az keressen hozzá szakmai segítséget. Ha alaposan körüljárják a témát, kiderül, hogy valóban nagy baj van-e, vagy csak anyuka érzékeny inkább.

2012. ápr. 3. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!