Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Kellene vennünk/szereznünk...

Kellene vennünk/szereznünk mérleget?

Figyelt kérdés

Ma egy hetes a babám, 2900 grammal született, 2770 grammal hoztuk haza a kórházból pénteken. Még odabent besárgult, egy éjszakát kék fény alatt töltött, ráadásul nagyon sokat (rengeteget!) alszik.

Aggódom, hogy eleget eszik-e, de nem tudom, jó ötlet lenne-e egy mérleg. Sokan javasolják az alacsony születési súly, a sárgaság és az aluszékonyság miatt.


Valóban szükséges?


2011. okt. 31. 08:31
 1/6 anonim ***** válasza:

Szerintem nem szükséges a mérleg. Régen se méregette senki a babáját. Az a fontos, hogy őt figyeld, az ő jelzéseit. Ha nagyon sokat alszik (mondjuk 5-6 órát két szopi között), ébreszd fel és tedd mellre.

(Azért sem tanácsolom a mérleget, mert engem is tévútra vitt anno, mert azt hittem, meg "kell" ennie egy bizonyos mennyiséget a kicsinek, és mindig kb annyit; illetve hogy az adagnak a hónapok során emelkednie kell. Pedig ez nemigazán van így az anyatej esetében)

2011. okt. 31. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Hasonló volt nálunk is a dolog (majdnem grammra pontosan), én nem akartam mérleget, mert féltem, hogy a "rabjává" válok. Az első héten nagyon sokat sírt a baba, rengetegszer szopizott, de ugye fogalmam sem volt, mennyit ehet 1-1 alkalommal. (Igény szerint szoptattam.) A védőnő a 10. napon azt tanácsolta, mérjük 24 órán keresztül a "fogyasztását", mert neki gyanús a dolog. (Mivel nekem első baba, azt sem tudtam, mit is kéne figyelnem, teljesen el voltam veszve, minden új volt, csak annak örültem, hogy tudok szoptatni.)

Volt itthon mérleg, amit kölcsön kaptam, csak nem akartam addig elővenni, hogy ne paráztasson be.


A mérésnél kiderült, hogy a hazahozatalhoz képest is fogyott, és az 1/3-át eszi meg annak, amit "kellene". Padlóra kerültem, szigorú orvosi utasításra 6 napig kapott tápszert. Az első tápszerezésnél látszott, szegény milyen éhes lehetett addig, az volt az első alkalom, mikor láttam, mennyire máshogy alszik el, ha jóllakott. Gőzerővel elkezdtem fejni, és így a 7. napon újra csak tejet kapott. 2 hónapos koráig kényszeresen minden nappali evését méricskéltem, aztán csak heti 1x.


Szerintem vannak esetek, amikor a mérleg segít tisztán látni, ha vannak arra utaló jelek, hogy a baba nem eszik eleget. Viszont vigyázni kell, hogy ne legyél olyan kényszeres mérő, mint pl. én, mert nagyon nehéz felhagyni vele. Állandóan attól rettegtem, hogy megint éhezni fog, én meg nem veszem észre.


Szerintem érdemes lenne most 1x megmérni (nem a 24 órást), hogy hízott -e, mióta hazamentetek. Ha igen (és annyit, amennyit "kell"), akkor ne kezdd el a "komolyabb" méricskélést, elég az orvosi kontrollokon ellenőrizni.

2011. okt. 31. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem ajánlott volna, de bérelhetsz is vagy vehetsz használtan, ha nem akarsz sokat költeni rá. Nem is az a lényeg hogy mennyiket eszik, hanem, hogy egésznap összességében mennyi az annyi, tehát, hogy 1 nap megnézni egésznap összesen mnnyit evett, nagyjábból megvolt e a 150ml/testsúlykg, tej, illetve ami a fontosabb, hogy hetente 1x mérni egy fürdés előtti súlyt, hogy gyarapodott e a baba? Ha gyarapszik a súlya, mindegy mennyit eszik. Ebből a szempontból jó ha van mérleg.
2011. okt. 31. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 xStefix ***** válasza:

Ha nagyon bizonytalan vagy, akkor érdemes lehet bérelni egyet (venni szerintem nem), de nagyon óvatosan bánj vele!

Ha úgy érzed, tényleg keveset szopizik a babád, akár az evéseit is mérheted pár napig, de ebből elég nehéz korrekt következtetést levonni.. Ez a legveszélyesebb módszer, sok buktatóval.

Sokkal jobb, ha csak napi 1x méred, ugyanakkor és ugyanúgy, ez már ésszerűbb. Ezt szerintem addig érdemes csinálni, amíg úgy látod, rendesen megindult a babád hízása. Ezután viszont ezzel is jobb leállni, mert később már egyenetlenebb lesz a gyarapodás.

Ezután jön a heti hízás, még később pedig a havi. Ilyenkor már csak átlagolva lehet gondolkodni, mert nem linárisan fog gyarapodni, hanem szakaszosan.


De bárhogy is, ha aggódós típus vagy, mindenképp kérj segítséget egy szakértőtől, mert a méregetés tényleg nagyon rá tud paráztatni. Próbáld a kapott számokat rugalmasan kezelni; inkább tendenciákra figyelj, ne a konkrét adatokra. Nem javaslom, hogy megcélozz egy adott mennyiséget, amit a babádnak mindenképp meg kell ennie minden alkalommal, mert ez valószínűleg nagyon ritka lesz (és felesleges is). Figyeld őt, gondolkozz, kérdezz, ha kell, de tudd, hogy a szoptatás nagyon rugalmas és általában magától is beáll a rendszer. Igény szerint szoptass és gondozz, ez szokott a legcélszerűbb lenni.

Sok sikert! :)

2011. okt. 31. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

az én kislányom 2790-el született, és 2550 volt amikor hazakerültünk. Nem nagyon tudtuk eleget eszik e, van e elég tejem. A védőnő tanácsára béreltünk egyett, nem nagy összeg 1800 ft/hó. Étkezés elött ruhástól megmértük, majd étkezés után szintén ugyanigy, a kettő különbsége volt a mennyiség amit megevett. A védőnő végig is várta az első ilyen proba szoptatást. Azt tanácsolta, három óránként egyen 30g minimum. Először én is lelekesen méregettem, aztán ahogy fejlődött szépen elmaradt. Most 4 hós és 5 kiló. Ahogy a tej is beindul tudni fogod hogy mi jó neki. Ilyen kicsinek pedig sokat alszanak még.

Jó egézséget kívánok.

2011. okt. 31. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Én is csak azt tudom tanácsolni mint az előttem szólók. Szerezzetek egy mérleget, és néha mérd le mennyit eszik(esetleg egyszer egyszer egy napi mennyiséget mérj meg), ill. hetente ellenőrizd a súlygyarapodását. Mi végül csak az utóbbira használtuk, mert ahogy ítt írták nagy buktató van benne. Lehet csak én vagyok béna, de én ritkán tudtam pontosan lemérni, mert megmozdul egy kicsit és máris 20-30g-al többet-kevesebbet mutat a mérleg, ami ugye lényeges mennyiségi eltérés ilyen pici babánál...és ez generálta a "vajon akkor most mennyit is evett, elég, nem elég, miért sír megint amikor degeszre ette magát-a mérleg szerint...Szóval én nem méregettem minden evés után, tényleg csak a súlygyarapodást ellenőriztük vele. Igény szerint szoptattam. Ha sárga és nagyon aluszékony akkor keltsd fel szopizni.
2011. okt. 31. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!