Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Meddig fontos a babának az...

Meddig fontos a babának az anyatej?

Figyelt kérdés

6 hónapig csaz anyatej, és utána? Meddig fontos valóban neki? A kötődésen, meg azon túl, hogy jó-e a babának, meg anyának.8 hónap,1év,2év?

Amíg neki tényleg szüksége van/lenne rá?


2011. szept. 21. 07:19
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
47%
De, ebben egyetértünk, csak a konkrétumok, amiket ez a hölgy írt, nem mindig igazak. Mondom, hogy most nem akarom részletezni, vagy most szedjem elő és mindegyik ponthoz fűzzem hozzá, hogy mire gondolok?
2011. szept. 21. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
Kislányom 11 hónapos, 6 hónapos koráig csak anyatejet kapott. Azóta fokozatosan átszokott először csak a napi 3, majd gyorsan, kb. 1 hónap múlva a napi 2, reggeli-esti szopira. Nekem eleinte furcsa érzés volt, hogy csak 2szer szopizik... És lassan 1 éves, egyre kevesebb a tejem, félek, hogy lassan a kettőt egyre kell szűkítenem. Félek, hogy nemsokára eljön az idő, hogy nem tudom szoptatni, és nem elsősorban azért, mert nem kap tejet(már "nagylány", nincs akkora szüksége már rá), hanem a testi kontaktus miatt. Olyan jó, amikor odabújik, érzem az illatát...stb. Szóval önző módra, nekem a közelsége hiányozna. Persze, 100szor magamhoz ölelem, de az mégis más...:( De egyébként ezeken túl én is azt gondolom, hogy amíg egy pici is van, oda kell neki adni, hiszen az az övé!
2011. szept. 21. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
67%

Sziasztok!


off is meg nem is off, leírtam mégiscsak, hogy mire gondolok. Persze biztos velem sem értetek mindenben egyet, nem is kell, de remélem azért abban igen, hogy ez a felsorolás is el volt kissé rugaszkodva a valóságtól.


nagybetűvel a hozzáfűzött dolgok vannak, nem kiabálás. :) ezért a moderátorokat is kérem, hogy ne töröljék ki, vagy írják át. így áttekinthető


Amihez nem fűztem semmit azzal egyetértek, vagy nem tudom és nem akarom cáfolni.


AZ ANYATEJ MELLETT SZÓLÓ ÉRVEK


1. Minden gyermek elsődleges tápláléka az anyatej kéne legyen, beleértve a koraszülötteket és a beteg újszülötteket is. Ajánlott legalább az első 12 hónapon át folytatni a szoptatást, azután pedig ahogy a mama és a baba szeretnék.


2. A szoptatás alatt kötelék alakul ki mama és baba közt. A szoptatás az anya testében növeli az oxitocin hormon szintjét, ami a méh összehúzódását és a tejtermelődést is elősegíti.


3. Minden babának szüksége van az anyai érintésre. Kutatások igazolták, hogy a koraszülött babák nagyobb százalékban halnak meg, ha nem tartja kézben őket, vagy simogatja az édesanyjuk. Nincs biztonságosabb érzés egy gyermek számára, mint átölelve lenni az anyja karjában szoptatás közben. Egyedül hagyni a gyermeket a cumisüveggel nemcsak érzelmileg kevés, de fizikai veszélye is lehet - fulladás. BIZTOS, ÍGY VAN, DE HOGY LEHET EZT KUTATNI, ILLETVE BIZONYÍTANI? EZ KÖLTŐI KÉRDÉS. EGYEDÜL HAGYNI CUMISÜVEGGEL - MIÉRT HAGYNÁ EGYEDÜL? MEGFOGJA A KISBABÁT, UGYANÚGY MAGÁHOZ ÖLELI, MINT AZ AKI SZOPTAT ÉS MEGETETI. MEG MITŐL FULLADNA MEG, LENYELI A CUMIT EGÉSZBEN? EZT A MÁSODIK RÉSZÉT NEM IGAZÁN ÉRTEM


4. Az anyatej tökéletes a táplálék a babának. Ha bármi más módszerhez folyamodunk, jobban kell figyelni a baba növekedését, egészségét, fejlődését.JOBBAN KELL FIGYELNI? MIÉRT? PONT FORDÍTVA, HISZEN AZ ANYATEJES BABÁNÁL KELL FIGYELNI, HOGY AZÉRT NEM HÍZIK ADOTT ESETBEN, MERT KEVÉS A TEJ, VAGY MÁS OKA VAN. TÁPSZERES BABÁNÁL EZ A TÉNYEZŐ NAGYON KÖNNYEN NYOMON KÖVETHETŐ, PONTOSAN TUDHATJUK, HOGY MENNYIT EVETT A BABA.


5. A nem szoptatás növeli a mama mellrákra való esélyét. Felmérések szerint, ha minden nő, aki nem , vagy csak 3 hónapig szoptatott, 4-12 hónapig tette volna, 11 %-kal csökkenne a mellrákos nők száma. Ha minden gyermekes nő 24 hónapig szoptatna, 25 %-kal csökkenne ez az arány! EZ IS BIZTOS ÍGY VAN, DE HOGY ILYEN PONTOS SZÁZALÉKOKAT LEHET MÉRNI, AZ SZÁMOMRA NAGYON IS MEGKÉRDŐJELEZHETŐ. MÁR AZ IS NAGY TELJESÍTMÉNY, HOGY AZ ÖSSZEFÜGGÉS BIZONYÍTHATÓ, GYANÚS, HOGY EZEK AZ ADATOK HASRA ÜTÉSES MÓDSZERREL LETTEK MEGHATÁROZVA


6. A tápszerrel etetett kislányoknak később nagyobb esélyük lesz a mellrákra. Azoknak a nőknek, akiket gyerekkorukban tápszerrel etettek, nagyobb arányban lett felnőtten mellrákjuk. EZT MEG HOGY SIKERÜLT KITALÁLNI AZ MEGINT REJTÉLY, HISZEN NAGYON SOKSZOR, SŐT SZINTE SOHA SEM TUDJUK, HOGY MIÉRT LESZ VALAKI RÁKOS. EGY ILYEN 2 TÉNYEZŐT MEG ÖSSZEKAPCSOLNI ÉS EGYÉRTELMŰ ÖSSZEFÜGGÉST KÖZÖLNI KÖZTÜK. HÁÁT MEGINT CSAK MEREDEK KIJELENTÉS


7. A tápszerrel etetett gyermekeknek alacsonyabb lehet az I.Q.-juk. Egy legutóbbi új-zélandi felmérésnél 18 éven át figyeltek 1000 gyermeket, és az eredmény azt mutatta, hogy a csecsemőkorban anyatejjel táplált gyermekek jobb intelligenciával rendelkeztek és sikeresebb tanulmányi eredményeket értek el, mint tápszeres társaik. EZT EGYÁLTALÁN NEM NEVEZNÉM REPREZENTATÍV FELMÉRÉSNEK, HA HOZZÁVESSZÜK A 7 MILLIÁRDOS LAKOSSÁGOT A FÖLDÖN, ILLETVE, HOGY A "MINTAVÉTEL" SEM VOLT ÉPP VÉLETLENSZERŰ, HISZEN EGY KONKRÉT TERÜLETRE VONATKOZIK. ARRÓL NEM TUDUNK SEMMIT, HOGY EGYÉB SZEMPONTOK SZERINT PRÓBÁLTAK-E MINÉL KÜLÖNBÖZŐBB CSALÁDOKAT VÁLOGATNI, VAGY AZ JELENTKEZÉSES ALAPON TÖRTÉNT, VAGY, HOGY. EMIATT EZ A FELMÉRÉS NEM BÍR SEMMILYEN EREDMÉNNYEL.


8. Az anyatej mindig kéznél van, és szebb a csomagolása is, mint a tápszernek. Kell ennél több?


9. Az újszülött belében ragacsos anyag van (magzatszurok). A kolosztrum, az anya első, vagy korai teje nagy segítséget nyújt ennek az anyagnak a baba testéből való távozásra.


10. Az anyatej olyan immunanyagokat tartalmaz, amelyek megvédik a csecsemőt a különböző fertőzésektől és fejlesztik az immunrendszerét. Ezt semelyik tápszerről nem lehet elmondani.


11. Az anyatej könnyebben emészthető, mint a tápszer. Az emberi tejet könnyebben emészti meg a baba, mint az állati tejet. Ezért van, hogy a tápszer (aminek alapja szinte mindig tehéntej) lassabban szívódik fel. Ugyan az anyatejben kevesebb fehérje van, mint a tehéntejben, az anyatejben lévő fehérje mind felszívódik, a tehéntej fehérjéjének csak kb. a fele. Ugyanígy, könnyebben jut vashoz és cinkhez a szoptatott baba.


12. A mama hamarabb visszanyeri szülés előtti formáját, mivel a szoptatás segíti a méh összehúzódását (ami a terhesség folyamán kb. 20-szorosára nőtt). A nőnek, aki nem szoptat, soha nem fog viszzahúzódni a terhesség előtti méretűre a méhe, örökre kicsit nagyobb marad. NEM TUDOM EZT AZ UTÓBBI RÉSZÉT, DE ANNYIT EHHEZ IS TUDOK ÍRNI, HOGY MÉHÖSSZEHÚZÓDÁST TÖBB DOLOG IS KIVÁLTHAT A SZOPTATÁSON KÍVÜL, PL. MENSTRUÁCIÓKOR ÍGY TISZTUL KI A MÉH


13. A szoptatós mamák kevesebbet véreznek szülés után, mert a méh összehúzódása elzárja azokat az anyai vérereket, amik korábban a magzatot táplálták. Azoknak a nőknek, akik nem szoptatnak, oxitocént adnak az erős vérzés ellen. EZ A KÉT MONDAT SEMMI ÖSSZEFÜGGÉSBEN NEM ÁLL EGYMÁSSAL. KÖZVETLENÜL SZÜLÉS UTÁN SZOKTAK OXITOCINT ADNI ILYEN CÉLRA. ILLETVE EZÉRT IS TESZIK RÁ A BABÁT AZ ANYÁRA EGYBŐL. BIZTOS VAN OLYAN IS, HOGY VALAKI NAPOKKAL-HETEKKEL A SZÜLÉS UTÁN SOKAT VÉRZIK, DE EZ LEGINKÁBB ALKATI ADOTTSÁG LEHET.


14. A szoptatás segít a mamának visszanyerni terhesség előtti testsúlyát. Ugyan szoptatás alatt 500 kalóriával többre van szüksége naponta, mégis a csak, vagy részben szoptatós mamák csípőjének kerülete többet csökken 1 hónap alatt, mint a babájukat tápszerrel etetők. NEM MONDJÁK, HOGY EZT IS MÉRTÉK? ITT SE TUDJUK, HOGY MENNYIRE VOLT REPREZENTATÍV A FELMÉRÉS. DE AHOGY BESZÉLGETEK ANYUKÁKKAL, ITT IS AZT GONDOLOM, HOGY NAGYBAN ADOTTSÁG KÉRDÉSE, HOGY KI HÍZIK, KI FOGY ÉS KI TARTJA A SÚLYÁT.


15. Az idő előtti tej kifejezetten a koraszülöttek számára "készül". Az idő előtt szülő nő teje más egy kicsit, mint a teljes hosszú terhesség utáni tej.


16. "A szoptatás a legjobb módja annak, hogy a baba az egészséges fejlődéshez nélkülözhetetlen táplálékhoz jusson." (WHO/UNICEF)


17. Vizsgálatok kimutatták, hogy a szoptatott csecsemőknél kevesebb a gyomorpanasz, fültáji fertőzés, megfázás, és ételallergia, mint a tápszeres babáknál.


18. Sok-sok pénzt takaríthatsz meg, ha nem kell tápszert venned.


19. A szoptatás csökkenti a baba cukorbetegségre való esélyét.


20. A szoptatás csökkenti a mama inzulin szükségletét.


21. A tápszerrel etetett baba nagyobb valószínűséggel lesz allergiás.


22. Az anyatej csökkenti a veszélyét annak, hogy a baba asztmás legyen.


23. Az anyatej megvédi a babát a fertőző agyhártyagyulladástól.


24. Mivel a szoptatott babák a statisztika szerint egészségesebbek, mint tápszeres társaik, a szoptatós mamának kevesebbszer kell otthon maradnia a beteg gyermekkel.


25. A szoptatás egy természetes fogamzásgátló. Bár ez csak akkor igaz teljesen, ha csak szoptatod a babád és még nem tért vissza a menstruációd a szülés után. Az éjszakai szoptatás elnyújtja a menstruáció-mentes időszakot. De ha semmiképp nem akarsz megint terhes lenni, használj valami más fogamzásgátlót is, mert soha nem tudhatod, hogy mikor történik az első ovulációd, és egyszer azt veszed észre, hogy várandós vagy!


26. A szoptatás sokkal könnyebb, mint a tápszer használata. A szoptatás nagyon egyszerű - csak felemeled az inged és a baba "ráharap". Nem kell tápszer, cumisüveg és egyéb szükséges dolgokat vásárolni. Nem kell kevergetni, melegíteni, hűteni, mosogatni, kifőzni. Ha a baba veled, vagy a közeledben alszik, elfelejtheted a tápszerrel járó éjszakai rituálékat - egyszerűen magad mellé veszed.

(Én csak szoptatni akartam ugyan, mégis vettem cumisüveget, mert ha megyünk valahova, abban viszek lefejt tejet. Sőt, a biztonság kedvéért tartok itthon egy doboz tápszert is.)


27. Az anyatej ingyen van. A plusz kalóriák, amire a szoptatós mamának szüksége van, egy csekély többletkiadás. Szoptatós melltartó, hálóing (nem mindenki használ) kellhet és egy fejőgép, vagy pumpa. Ezek több gyereknél is használhatóak, úgyhogy megéri a befektetés. Akárhogyis nézzük, sokkal több pénzed megy el, ha a tápszert választod. AZT A RÉSZÉT CÁFOLNÁM, HOGY CSEKÉLY TÖBBLETKIADÁS, HA NEM NÉZZÜK A KÜLÖNBÖZŐ ESZKÖZÖKET, CSAK AZT AMENNYIVEL AZ ANYUKÁNAK TÖBBET KELL ENNIE. MENNYIT KÖLTESZ HAVONTA AZ ÉTKEZÉSRE? ÉN MOST SZÁMOLOK NAPI 1000 FT-AL. EGY KORÁBBI PONTBAN VOLT, HOYG PLUSZ 500 KCALT JELENT EZ NAPONTA, EZ 25%AL TÖBB KALÓRIA, TEHÁT 250FT PLUSZ NAPONTA, AMI HAVI 7500 FT-OT JELENT. IGEN, A TÁPSZER DRÁGÁBB, DE AZÉRT NEM MONDANÁM CSEKÉLYNEK.


28. A tápszer még úgy is drága, ha az orvos írja fel.


29. Az anyatej mindig pont jó hőmérsékletű, így azonnal adhatsz belőle a bébinek, ha sír.


30. Az anyatej mindig a megfelelő arányban tartalmaz zsírt, szénhidrátot és fehérjét. A tápszert gyártó cégek folyamatosan változtatják az összetevők mennyiségét, hogy a legjobbat állítsák elő. Az anyatej összetétele azonban étkezésről étkezésre változik (sőt, egy étkezés alatt is) a baba igényeinek megfelelően.


31. Az anyatej természetes nyugtatóként szolgál. Ha a fáradt, nyűgös baba el nem is alszik, nagy valószínűséggel megnyugszik a mellen.


32. A szoptatás nyugtatólag hat a mamára is. A kismamák sokszor elalszanak szoptatás közben. Az alvás jó hatással van a tejtermelésre. Azonban a friss anyukáknak vigyázniuk kell, nehogy elejtsék a babát, mikor elszundítanak. Jó megoldás az ágyban fekve szoptatás. Ha dolgozik a mama, állítólag még egy kis fejés, vagy pumpálás is megnyugtató; eltereli a figyelmet a stresszel teli napról.


33. Az anyatej finomabb, mint a tápszer. Az anyatej kifejezetten édes és könnyű, a tápszer sűrű és általában íztelen. (Én megkóstoltam egy tápszert, és az íze szörnyű volt, a kutyaeledel szagára hasonlított!) TUTI NEM KÓSTOLT TÁPSZERT. ÉN KÓSTOLTAM MINDKETTŐT. PERSZE MÁS AZ ÍZÜK, DE A TÁPSZER IS ÉDES, EZT AZ ÍZTELENT NEM TUDOM HONNAN VETTE. MEG EZT A KUTYAELEDELES DOLGOT. LEHET, HOGY ROMLOTT VOLT?... TÖKRE NEM ILYEN


34. Tény, hogy a szoptatott gyerekek közül kevesebben halnak meg 3 éves korukig.


35. Valami csodálatosan édes illatuk van a szopizós kisbabáknak. Az az igazi babaillat. Próbáld ki, szeretni fogod! TÁPSZERESNEK NINCS BABAILLATA? VAGY EZT HOGY ÉRTETTE?


36. A tápszeres baba pelenkája sokkal bántóbb szagú. Mielőtt eldöntöd, hogy nem akarsz szoptatni, tégy tisztába néhányszor egy tápszeres babát! MINDKETTŐT TETTEM MÁR TISZTÁBA. A KAKI AZ KAKI, DE NEM VOLT EGYIK SEM ILLATOSABB A MÁSIKNÁL.


37. Az anyatej nagyon jó, természetes antibiotikum a sebekre. ÁLLÍTÓLAG A NYÁL IS, EZÉRT SZOKTÁK NYALOGATNI AZ ÁLLATOK A SEBEIKET, KI VAN EZ TALÁLVA.


38. Amíg szoptat egy mama, általában nem tér vissza a menstruációja, ezért kevesebbet kell betétre költeni. Ugyanígy, mivel az anyatej szinte teljesen felszívódik a baba testében, kevesebbszer kell pelenkát cserélni.EZ A KEVESEBBET KELL KÖLTENI BETÉTRE EZ MÁR NAGYON ERŐLTETETT, LÁTSZIK, HOGY A 38. ÉRVNÉL TARTUNK. FELSZÍVÓDIK? PONT, HOGY A TÁPSZERES BABÁK KAKILNAK RITKÁBBAN


39. A szoptatás ideje alatt a mama védve van a vashiányos vérszegénységtől, mert nem csökkennek a vastartalékai minden hónapban a vérzéstől. NE FELEJTSÜK EL, HOGY A VÉRZÉSNEK VAN FUNKCIÓJA ÉS JÓ HATÁSAI IS VANNAK. AKI NEM VÉRSZEGÉNY AZ NEM IS LESZ A MENSTRUÁCIÓTÓL. AKI MEG IGEN, AZ EGYEN HETI 1* MÁJAT.


40. Nincsen szebb érzés annál, mint mikor látod a gyönyörű, kerek, féléves babádat és tudod, hogy az egyetlen táplálék, amit ez a boldog kis teremtmény kapott, az a te tested termelte anyatej volt.

2011. szept. 21. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

szia!

Elvileg 6 hónapig kizárólag anyatej, utána én úgy tudom 1 éves koráig "kell" szoptatni, hogy a tápszert kikerüljük!

2011. szept. 21. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
52%

itt elég jól leírják:

[link]

2011. szept. 21. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

12:59-es válasszal teljesen egyetértek, pedig mindkét gyereket szoptattam.


Még annyit fűznék hozzá az IQ-s baromsághoz, hogy a magasabb iskolázottságú szülők körében gyakoribb a szoptatás (tájékozottság és általában jobb életkörülmények miatt), ez tény és az IQ-t inkább ehhez kapcsolnám.


Az oxitocinadásos rész már kész röhej :))))

A kinyúlt pocak nem a szoptatás hiány miatti órási méhtől van könyörgöm!!! Mi a frász köze van a kettőnek egymáshoz!


Fogyás: a környezetemben kb 2x annyian híztak a szoptatástól, mint ahányan fogytak.


A babaillatos dolog meg már kifejezetten felháborító!


"Nincsen szebb érzés annál, mint mikor látod a gyönyörű, kerek, féléves babádat és tudod, hogy az egyetlen táplálék, amit ez a boldog kis teremtmény kapott, az a te tested termelte anyatej volt."

Na ezt nevezem önimádatnak :DDD

2011. szept. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

Köszönöm, hogy legalább te megvédsz.


Az utolsó link viszont kifejezetten jól rávilágít a fokozatokra. Az nagyon tetszik.

2011. szept. 22. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

nekem a védőnő azt mondta, hogy a legújabb ajánlások szerint 2 éves korig hasznos szoptatni.


egyébként, tény hogy a világon nincs jobb egy gyerek számára a szoptatásnál, de azért túlzásokba sem kell esni.

2011. szept. 22. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!