Szoptatas varandossag alatt, es aki 2 különbözö koru gyermeket egyszerre szoptatta - vannak-e közöttetek ilyen anyak, ill. tudtok-e ilyenekröl, esetleg forras? Ilyen anyak tapasztalatai erdekelnenek.
Nagyot neztem, amikor ezt a network-on olvastam, erdekelnenek ilyen anyak tapasztalatai. Ugyanis annak idejen sokat nezegettem a La Leche Liga honlapjat, es ugy emlekeztem, hogy akkor meg ök is azon az allaponton voltak, mint ahogy mindenhol olvashato, hogy ujabb varandossag eseten abba kell hagyni (fokozatosan) a szoptatast, mert akkor a szervezet mar az ujabb gyermek igenyeihez igazodik:
"...ha az anyuka még szoptat – amennyiben az orvosa másként nem rendeli -, azt semmiképpen se hagyja abba, amíg elsőszülöttje igényli. Sőt, az újszülött érkezése után is folytathatja, akár egyszerre szoptatva mindkét gyermekét.
Amiatt nem kell aggódnia az édesanyának, hogy a nagyobb testvér elveszi a kicsinek szánt tejet – olvasható a La Leche Liga honlapján. A tejtermelés a „keresletnek" megfelelően alakul, másrészt az ikrek szoptatásakor az anyuka ideális esetben mindkét gyermekéről képes gondoskodni. Azért is hasznos ez a módszer, mert így a nagy testvérnek sem kell lemondania az anyatej immunerősítő hatásáról, az anya közelsége pedig nyugtatóan hat mindkét gyermekre. Előfordul, hogy eleinte a nagyobbik testvér minden egyes alkalommal igényli az anyatejet, amikor a babának is szüksége van rá. Két-három hét után viszont érdemes elmagyarázni neki, hogy várja meg, míg a kicsi végez, és utána ő is sorra következik."
Én úgy tudtam, és van 3 ismerősőm is akik szoptatás alatt estek teherbe azt mondták egytől egyig hogy a nagyobb már nem fogadta el az anyatejet (kb amikor a 12.hétnél jártak) mert megváltozik az ize.
De persze nem biztos hogy ez mindenkinél így van.
Szia!
Én nagyon remélem hogy tehetek majd így hamarosan!
Nekem nagyon sok ismerősöm van aki a várandósság alatt is szoptatott,sőt tandemben is folytatta!
Vannak gyerekek akik tényleg nem fogadják el az állapotos mamájuk tejét, de szerintem ez csak akkor történik, ha a gyerkőc még nem "ragaszkodik" úgy a cicihez, hanem csak táplálkozni használja!
Aki lekileg kötődik, annál szerintem ez már nem játszik szerepet, bár ugye egy általában olyan másfél- 2,5 (akát több is lehet)éves gyerkőc már megérti, hogy anya hasában baba van, és mikor megszületik, sok gyerkőc "odaadja" a kicsinek a cicit! :)
De ha anyukának (anyuka számára is megnyugtatóan) sok teje van, akkor jöhet a nagy is!
A szervezet amúgy teljes mértékben tudja meddig adhat a várandósság idején tejet a nagynak, és kb a 16-20. héttől (mikor az első terhességek alatt is) már a pocaklakó igényeihez igazodik a "tejtermelés"!Vagyis a nagyobbak ilyenkor már szokták mondani anyának, hogy anya a cici üres!Íyg van aki nem nyammog rajta addig míg a kicsi megszületik és újra lesz tej, de van aki inkább nyammog még,és kivárja!Ez is baba/gyermek függő!
19 hós a kislányom, és nagyon remélem higy hamarosan újra babát várok majd, de persze a "nagylányomtól" nem szeretném megvonni a cicit, amíg igénye van rá addig (de én nagyonm szeretném minimum2 éves koráig) szeretném szoptatni!
És nekem a szoptatás nem volt,és most sem megterhelő (értem itt a fizikai szervezetre gyakorolt hatását) semmi változást nem vettem magamon észre, bár a terhességnél sem, így remélem tandemben is folytatódhat a történet a nagyobb majd még szeretné természetesen!
Nem tudom, az én esetem érdekes-e, de csak annyit tennék hozzá, hogy nálam a dolog nem működött.
4 hónapos volt a lányom, amikor teherbe estem, most már nagyon örülök, de az eléjén végtelenül szomorú voltam, hogy a pici babámat el kell választanom.
Annak ellenére, hogy nem terveztem szoptatni 1-1,5 évnél tovább. De az 5 hónapos azért nagyon kicsi még.
A kell-t azért írom, mert a nőgyógyász kerek perec kijeletette, hogy el kell választani mielőbb (mondván, hogy görcsöket, esetleg vetélést okoz), a gyerekorvos, a védőnő csodálkozott, hogy miért kéne...
végül én döntöttem el a dolgot, mert nekem egyszerűen nem volt erőm fizikailag a terhességhez és a szoptatáshoz egyszerre.Semmi segítségem nem volt, a babám egyremozgákonyabb lett, kúszik, mászik, most 8 hónaposan felállt a kiságyban(!), egész nap rohangálok utána, emelgetem.
Így végül 5 hónaposan elkzdtük a kóstolást, és 7 hónapos kora előtt pár nappal cicizett utoljára, de rendkívül lassan, fokozatosan választottam el. sajnos így tápszeres lett, amit nagyon bánok, de valamiért meggyőződésem, hogy a kis magzatomnak így jobbat teszek.
az egyetlen, ami vigasztal, hogy a nagyobbam végülis 5 hónapig csak anyatejet kapott.
Az egyik ismerősöm 2,5 évig szoptatta együtt a két fiát, pár hónap különbséggel hagyták abba, 2 év a korkülönbség köztük. Náluk se hagyta abba a nagy se a terhesség alatt, se később - pedig az anyuka mondta is, nem tudja, "mit evett" a nagy a tejen, mert egyszer megkóstolta és már kesernyés íze volt. :) De még így is kellett neki (szerintem is a közelség miatt).
Én eddig pozitív példákat olvasok/látok magam körül: ahol tandemben szopiznak, ott csökken a testvérféltékenység esélye, mert egy rövid időre a nagy is újra baba lehet; újra több figyelmet kaphat az anyától (ilyen szempontból is); a babagondozás ezen részében is aktívan részt vesz; közelebb kerülhet a kistesóhoz, ha együtt osztoznak anyán; segíthet a tejtermelés újraindításában/fokozásában (főleg, ha a pici nehezebben szopik és/vagy nehezen ürül a tej) stb.
A terhesség alatt a gyerkőcök egy része már korán elválasztja magát, mert nem ízlik nekik a megváltozott anyatej, másik részük csak később, amikor visszaesik a mennyisége a szülés előtt (mindkettőre írtak előttem példát), mások pedig végig szopiznak, őket nem zavarja se ez, se az, se az újra termelődő kolosztrum.
Direkte elválasztani a nagyobbat akkor lehet indokolt, ha korábban volt méhszájkinyílás, vetélés vagy koraszülés (tehát most is van kockázat), ill. ezek miatt az orvos eltilt az orgazmustól (itt is az oxitocin mint méhösszehúzó hormon szerepel). Ettől függetlenül, hogy ne lehessen még véletlenül se gond (és pereskedés vagy hasonló), még mindig rutinszerűen javasolják az elválasztást...
Mérlegelni kell: ha a fenti okok nem állnak fenn, az anyuka úgy érzi, elbír a szopival és a terhességgel is (egészségben, testben, lélekben és mindenhogy), és a nagy is ragaszkodik, nem utasítja el, akkor nem ellenjavallt a terhsség alatt sem szoptatni.
Én is szoptattam mikor ismét várandós lettem. A dokim csak mosolygott kérédsemre, hogy most mit tegeyk és egyből mondta, szoptassak természetesen tovább nyugodtan. Ez a kis inger nem fog se vetélést, se koraszülést okozni, hiszen ennyi erővel a férjem se érjen hozzám, hiszen az orgazmus sokkal erősebb ingereket okoz mint a szoptatás.
Végül a fiam magától hagyta abba a cicizést mikor a 4.hónapban jártam. Azt mondta a cicire, hogy josz.(vagyis rossz, gondolom megváltozott a tej íze):)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!