Szerintetek eleget eszik a babám? 9 hetesen mennyit kellene ennie? (ma léptünk be a 9. hétbe)
Születési súlya 3400, haza 3220 grammal jöttünk. Éjszakákat átalussza, s nagyn nyugodt baba. Keveset sír. Nappal hol alszik, hol nem, de elbeszélget magának a maga nyelvén, s sokat mosolyog.
8 hetesen 4350 g volt.
Hétfőn így evett: 70,70,90,100,100,70 ml. Kedd:70,80,100,70,60 (egy mérés kimaradt)ml. Szerda:90,90,80,50,120,70ml. Csütörtök: 60,80,90,70,90 ml. Péntek: 90,60,90,60,60,100,40 ml. Szombat: 80,70,60,90,70 ml. Vasárnap: 60,110,60,70,5070 ml.
Vasárnap 4600 g volt. (azaz 250 grammot hízott).
Hétfő 70,70,90,60,70,90,100 ml. Kedd:80,40,90,60,100,70,60 ml. Szerda:60,70,90,90,50 ml. Csütörtök: 80,50,90,50,40,60,40 ml. PÉNTEK:110,80,70,40,60,90,40 ml. Szombat:90,70,90,50,60 ml. Vasárnap: 50,80,60,70,50,40,70 ML.
s most vasárnap csak 4670g-ot mértem. (s csak 70grammot hízott).
Amikor 250 grammot hízott már akkor mondta a védőnő, hogy min. mennyiség 80ml, s nem lenne szabad becsúsznia ettől kevesebbnek. S erőltessem az evést. De a babám hisztizik a cicin, kb máfél hete. Ha leveszem csendben van, nevetgél, de amint cicihez ér, ezt csinálja. Anyukám szerint azért van mert erőltettem az evést, s fájhat a pocija. S mivel szerintem cumizavaros, s itt ois kérdeztem pár hete, így nem pótoltam ki cumisüveggel anyatejet. S nagyon keveset evett. Két napja próbálom kipótolni, de ha hisztizik, megnyomom a mellem, jön tejcsi, de ha fejem, 10 ml, ha kijön. Volt előtte is így, de fejtem s elég sok kijött még a ciciből. Ez mitől van? Kevés lenne a tejem? A babám szerintetek jól fejlődik? Másnak mennyit eszik ennyi idős babája?
A nagyon helyes középkorú doktornőnek fogalma sincs a szoptatásról ezek szerint. Nagyon rosszat javasolt! :(((
Kérdező: cumi, cumisüveg, bimbóvédő van?
De hogy konkrét legyek:
1, Az anyatej 1,5-2 óra alatt TELJESEN kiürül a gyomorból, annyira jól felhasználódik.
2, A baba ilyen irányú éheztetése (várja csak ki a 3 órát, akkor majd jobban eszik) nagyon elavult és kifejezetten káros gyakorlat, főleg újszülött esetén.
3, A szoptatás ugye nemcsak etetést jelent, ezt tudni kellene hozzá...
4, Semmi szükség itatásra, HA a baba igény szerint szopizhat. A víz értéktelen és csak a helyet foglalja a pocakban, sőt, még az anyatejes védőréteget is lemossa a bélfalról. (De mivel a doktornő tanácsa alapból a helytelen időhöz kötés volt, ezért nyilván muszáj lesz itatni, mert szegény baba éhes és/vagy szomjas lesz, mire legközelebb szopni engedik.)
5, Aki úgy gondolja, hogy az evésen/iváson/anyához bújáson keresztül kell rendre szoktatni egy pár hónapos(!) babát....
És nem akarok ehhez többet írni, mert megint felháborodtam rajta, hogy eüs dolgozók ilyen marhaságokat "tanácsolnak". És sajnos nem ő az egyetlen. :(((((((
Mérleget béreltük, s hétfőn délután vissza is vittem. Csak akkor bérelem ki újra, ha nem fog jól fejlődni. Így kicsit rosszabb, nem tudom mennyit eszik, de hát nem lehet folyton méricskézni, s ha nincs gond, legalább nem idegeskedek azon, hogy keveset evett. A mi doktornőnk is középkorú, s tőle tudom, hogy anyatejes babáknak nincs szüksége plusz folyadékra, kivéve ha kánikula van vagy nem elég neki az anyatej, s szomjas marad. Eleinte én is adtam neki forralt vizet néha, de leálltam vele, mert sok ismerőst megkérdeztem, akik plusz folyadékkal itatták a babájukat, hamar befejezték a szoptatást. Van egy ismerősöm, aki 10 hós koráig anyatejen kívül semmit nem adott a babának, most 1 éves, s mindig szoptat, s egyszer sem fejte a tejet.
Annak a válaszolónak, aki bimbóvédőt, stb. írt. A bimbóvédőt a kórházban tanácsolták, mert nem tudtam szoptatni, majd az anyakönyvvezető nő jött rá, hogy mi a baj. A babám nem tudta elég nagyra kinyitni a száját, s nyelvével mindig eltolta a mellemet. Addig segített próbálkozni a csecsemős nővérekkel ellentétben, hogy végül a bimbóvédőt, amit a csecsemősök tanácsoltak, le tettük hazajövetel után 2 napra. Cumisüveget néha adtam neki, ott rontottuk el. Cumit nem akartam neki adni, de anyukám itt volt, s mivel a kicsi az ujjait szopta, s volt a felicitás csomagban cumi, így azt oda adta neki, s hiába szóltam, a védőnőt megkérdeztem, s ő is ajánlotta. Anyám annyit mondott rá, hogy ő megmondta, hogy jó öltet. A hisztinél én cumizavarra gondolok. Az a baj, hogy a védőnő szerint gy.orvoshoz cumisüveg nélkül nem lehet menni, mert közben ha hiszti van, itassuk meg, s a gy.orvos pedig cumit kér mindig, ha sír, adjuk a szájába. A kardiológián is cumit kérnek, s mivel az hosszú út, s ott nem mindig van olyan hely ahov félre vnulhatok, így oda viszünk cumisüveget, cumit meg a szájába kell adni olyankor. De próbáljuk mellőzni. Este még oda adjuk neki, de napközben csak akkor akarjuk, ha olyan helyen vagyunk, tömegközlekedés, stb, s ordít. Fokozatosan akarjuk leszoktatni. Este alváshoz odaadom még, mert ha elalszik, mindig kiesik a szájából, s páromat is zavarja este ha sír.
Nem fitymálom le, de (alapból) akkor sem helyes, amit tanácsolt. Én nem szeretek senkit megbántani, nem is célom, de nem szeretek hazudni sem és szóvá szoktam tenni, ha valami nem (egészen) úgy van. Persze nem vagyok mindentudó, de talán fogalmazhatok úgy, hogy a tapasztaltabbak közé tartozom.
A tanácshoz: az, hogy nektek bevált az időhöz kötés módszere, sokkal inkább SZERENCSE volt rátok nézve, semmint a tanács hasznosságának vagy létjogosultságának köszönhető!
Nem tudom, te személy szerint mennyit tudsz a szoptatás háttérfolyamatairól és az időhöz kötés okozta lehetséges nehézségekről. Mivel nem írtál részleteket, nem lehet pontosan megmondani, mi volt a gond a babádnál, de már ennyi után is kapásból 2 tippem lenne, hogy mi lehetett talán a valódi probléma. (Aztán tényleg vagy úgy volt, vagy nem.)
Az a verzió, amit leírtál, nagyon tipikus reakció szokott lenni, nemcsak alváscentrumokban, hanem sajnos az általános gyermekorvosi gyakorlatban is. Köszönhető ez annak, hogy a mai eüsök közül még mindig sokan vannak, akik a régi rendszerben tanultak, ahol sokszor teljesen fals, az élettani folyamatokkal ellentétes "szabályokat", tanácsokat kellett bemagolni. Sőt, nem egy, eüsöket is oktató szoptatási szakembertől hallom a mai napig, hogy még most is használatban vannak ilyen könyvek az eüs képzésekben. Nekem is volt szerencsém találni egy ilyen védőnők részére készültet az egyetemem (Semmelweis) jegyzetboltjában, tehát új gyártmány, és mégis...
Mindez nem azt jelenti, hogy minden eüs tájékozatlan lenne a szoptatás terén, nyilván. De az, amit összességében leírtál, abszolút kifogásolható azokkal az érvekkel, amiket feljebb írtam. - És azt hagy tegyem azért hozzá, hogy itt általánosságokról van szó. Ahhoz, hogy az ember pontosan lássa, mi a gond és mit kéne tenni, több apró részletet ismerni kell(het). Itt erre nem került sor, úgyhogy én is csak általában tudok erről írni. De amiket írtam, azok minden körülmények között megállják a helyüket.
Másrészről pedig, amikor olyan téma jön elő, hogy valakinek bejött valami olyan (szopis) gyakorlat, ami az általános tanácsokkal szembe megy (pl. üveg, cumi, védő, időhöz kötés, alvástréning stb.), én szeretem mindig azt is leírni, hogy legtöbbször ők a kivételes esetek!
És attól, mert nekik összejött és így is sikerült, még nem célszerű ezeket a dolgokat tanácsként javasolni másoknak, mert nem lehet tudni, hogy a másik párosnál okozhatnak-e majd problémát. Nem véletlenül születtek azok az ajánlások, amik: sok-sok-sok gyakorlati tapasztalatgyűjtés, kutatássorozat, elemzés és alapos elméleti megfontolások eredménye az a "tanács-csokor", amit a szakemberek közvetítenek az anyukák felé.
És mindezt nem kioktatásként szántam neked, kedves kommentelő, de fontosnak tartottam leírni. Remélem, nem haragszol érte.
Kedves xStefix! Köszönöm válaszodat! Akkor már csak egy kérdésem lenne. Szerinted régebben mire alapozták a szoptatási tanácsokat? Gondolom akkor is megfigyelésekre. Most is megfigyelésekre alapozzák és lehet, hogy 10 év múlva újabb megfigyelésekre alapozva újabb szoptatási tanácsok látnak majd napvilágot. Bocsánat, nem kötekedni akarok, csak eszembe jutott! Egyébként meg el kell fogadni, hogy az igény szerinti szoptatás nem jön be mindenkinek. Természetesen én csak a saját tapasztalataimat tudom leírni egy egy kérdés megválaszolásakor. Sok szoptatási tanácsadóval beszéltem, mindenki szajkózta az igény szerinti szoptatást. Nekem csak hátrányom volt belőle!! Nem lett több tejem, sőt, a babám is nyűgös volt... Persze a tanácsomat nem kell megfogadni, de miután több SZAKEMBER javasolta, hogy szoptassak így, talán nagyon rosszat nem tanácsolok!
Persze kíváncsi lennék az Általad vélt okokra, hogy ha nálunk nem az igény szerinti szopi volt a gond, akkor mi?!
Kedves Kérdező, ne haragudj, hogy már eltértünk a témától. Remélem "vitánkból" Te is hasznos infókat kapsz!
Kedves kommentelő.
Az a helyzet, hogy a korábbi szoptatási javaslatok - mint pl. az időhöz kötött szoptatás gyakorlata, ami tipikus volt a rendszerváltás előtti időkben - nem a valós megfigyelésekre alapozott, hanem bizonyos nevelési (pedagógiai és pszichológiai) irányzatoknak próbált megfelelni a különböző javaslatokkal. Külföldről hasonlóan működő elgondolás az alvástréningezés újabban megint felkapott, de szintén sok szempontból kérdőjeles módszertana.
Azok a tények, összefüggések, amik az igény szerinti szoptatás hátterében vannak, leginkább biológiai, élettani működésekre alapoznak: ezek pedig az emberi faj esetében az utóbbi néhányezer évben nem sokat változtak (legalábbis alapjaikban nem). - Az már más kérdés, hogy ezekkel ki mennyit foglalkozott, mennyire voltak ezek fajsúlyos kérdések az elmúlt évtizedekben. Sem a közvélemény, sem a tudomány nem nagyon foglalkozott ezzel, nem végeztek kutatásokat, nem folyt szakmai tanácsadás, továbbképzés, az anyukák sem ilyen megközelítésű tanácsokat kaptak a rendelőben stb. (kis hazánkban legalábbis; külföldön azért jobb volt a helyzet). De, ettől még a tények tények maradnak! Vajon miért van az, hogy a mi generációnkban (20-40 évesek) csak elvétve akadtak olyanok, akik szoptatott babák voltak fél éves koruk után is? Azért, mert a gyakorlat legtöbbször szembe ment a természetes folyamatokkal: akkoriban nem ismerték és/vagy nem foglalkoztak behatóbban a szoptatás valódi jelenségeivel.
Sokan nem tudják vagy rosszul képzelik el az egészet, azt hiszik, hogy amiket a szopis szakma most mond, az csak a legújabb trend. A helyzet az, hogy nem, épp fordítva: EZEK a javaslatok azok, amik mindig is a "levegőben" voltak, amik a gyökerekhez, a természeti megfigyelésekhez mennek vissza. Igen, lehet jönni az ősanyázással meg azzal, hogy mi már nem kulturáltlan barbár népek vagyunk, minek kövessük az ehhez hasonló elképzeléseket - de az biztos, hogy ezek az elvek azok, amelyek végigkísérték az emberi faj fejlődését. Valahol picit magunkat, a saját természetünket hazudtoljuk meg, ha mindenáron ellent akarunk ennek mondani. Nem minden olyan jó, amit a civilizáció hozott az életünkbe...
Azzal én is egyetértek, hogy lehetnek olyan esetek, amikor valakinek nem működik egy módszer, hiába az az általános ajánlás. De, szerintem ez nem jelenti automatikusan azt is, hogy maga a kérdéses gyakorlat lenne rögtön a rossz. Igaz, te sem ezt írtad - de én sem azt írtam, hogy te rosszat tettél. Csupán azt, hogy a tanács, amit kaptál, tipikusan a "nem a legjobbak" közé tartozik. És mint ilyen, én a magam részéről nem is adnám tovább.
Részletkérdés, de én szoptatási kérdésekben a tanácsadókat nevezem szakembernek, mert ehhez a témához ők általában jobban értenek, mint a "sima" eüs dolgozók, orvosok, paramedikálisak stb. (Tisztelet a kivételnek persze.)
És én is bocsánat az offért, de talán nem felesleges a diskurzus. (És örülök, hogy mi csak vitatkozunk, de nem veszekszünk.:)
De most persze lehet én nem gondolkodom normálisan, de ha nem volt jó a szoptatás, mert nyűgös volt a fiad, feszült a pocakja stb- ez számomra semmiben nem tűnik igény szerinti szoptatásnak, mert kicsit sem felet meg az igényeinek. Az ő igénye a 3 óránkénti szoptatás volt. Ami végül is bejött.
Pont ez az igény szerinti szoptatás- nem két óránként, nem 3, 4, hanem ahogy egyedileg a baba igényli (a tied 3 óránként). Vagy rosszul értelmezem?
Na igen, ez is egy megközelítés. És még jó is. ;)
De, ez is lehet. De akkor meg az van, hogy a 3 órás szoptatás ELŐTT nem volt igény szerinti a szoptatás, vagyis anyuka valamit lehet, hogy kicsit félreértett a babája jelzéseiben.
Hát, én is sokszor kívántam anno, bárcsak el tudná mondani a lányom, mi baja, sokkal könnyebben ment volna az elején. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!