Hogy etessem kiskanállal/cseppentővel/pohárból, ha csak ordít és nem hajlandó együttműködni? Hagyjam éhen, ha nincs elég tejem?
Cumisüveg, és próbálj ki többféle tápszert.
Végső esetben, talán a szoptanít készülék is megoldás lehet.
Azt írod, összetett a probléma - hát pont épp az lenne a fontos, miért alakult így a helyzet.
A kérdésedre vissza a kérdés: attól függ, hogy hagyd-e "éhezni", hogy mennyivel kevesebb tejed van, mint kellene. ?
Ha csak a "szokásos" növekedési ugrásról van szó, akkor alapesetben nem szükséges pótolni, akkor sem, ha a baba elégedetlen szopi után. - De, ha bármilyen "különleges" nehezítő tényező van, akkor már szükség lehet pótlásra is, de akkor sem mindegy, mikor és hogyan...
Ugrásnál mindössze annyit kell tenni, hogy gyakrabban szoptatod, úgy, ahogy ő jelzi neked. Ez így túl egyszerűnek tűnik, pedig ez a megoldás. :)
Mivel kereslet-kínálat szerint megy a termelés, ha nő a kereslet (több tejet igényel a baba), akkor engedni kell többet szopizni és így nőni fog a kínálat (tej) is. - Ha viszont nem szopizik eleget, mert pl. pótlással adod neki a "hiányzó" tejet, akkor a tested nem is fog tudni több tejet termelni, mert nem kapja meg az ehhez szükséges plusz ingermennyiséget, jelzést. (És ilyenkor még az a jobbik eset, ha csak stagnál az anyatej mennyisége, és/de nem kezd el ráadásul csökkenni is...)
Az más kérdés, hogy az ilyen ugrások idején a baba türelmetlenebb, sírósabb, nyűgösebb. Nyilván, mert nem tudja úgy teleenni magát, mint korábban. - És itt botlik meg sok anyuka, mert nem tudja/meri megtenni, hogy továbbra is csak szoptatja a babáját (ha kell, gyakrabban), hanem túl gyorsan pótlásért nyúl, hogy még véletlenül se éhezzen a baba (pedig általában nem is éheznek).
Néha tényleg nagyon nehéz azt lelkileg elviselni, hogy látjuk, hogy a babánk kínlódik, mert nyilván nem akarunk neki rosszat. És a pótlás azzal a téves megnyugvással kecsegtet, hogy ha odaadjuk a picinek, akkor tesszük a jót. Pedig ez csak rövid távú előny szokott lenni - hosszabb távon pont ez a rosszabb, csak ezt nem mindenki tudja, látja.
Ezzel nem azt mondom, hogy micsoda bűnt követtél el, mert segíteni akartál a babádon, sőt! Megértelek, mert én is megjártam ezt anno. De tudd, hogy hosszabb távon (a szoptatás folytatása szempontjából) semmiképp nem ez a jó megoldás, arról nem beszélve, hogy a pótlás (mivel szinte mindig üvegből adják) pl. cumizavart is okozhat, ami csak tovább rontja a helyzetet...
Nehéz azt kívülről eldönteni, hogy mikor van tényleg indokolt szükség a pótlás adására - de az, amit te is leírtál, tipikus esete szokott lenni a felesleges pótlásnak, ezért is írtam neked erről. (És mondom, nem a kiegészítéssel van a gond, mert indokolt lehet olykor. A baj az, ha akkor/úgy adják, hogy nem is lenne rá szükség.)
És igen, az, hogy hányszor kap a baba üvegből pótlást és közben hányszor (többször) szopik, önmagában nem jelent semmit. Abszolút a baba érzékenységétől függ, hogy mennyi idő után jönnek ki a "tünetek". Van olyan, aki már 2-3 alkalom után komoly sztrájkba kezd, mások hónapokig is elüvegeznek, míg egyszer csak megunják és kezdenek nem szopizni.
(Az én lányomnál 2-3 nap alatt volt érezhető, hogy kezd lustulni, ezért én 6 hós koráig nem is adtam neki többet üveget. (Mondjuk idővel már pótolni se kellett szerencsére.) Később aztán újra előkerült és a mai napig üvegből issza a tejet, kakaót; de még mindig szopik is.)
Kérdező, sajnos nagyon nem egyedi ez a helyzet, én is szomorú és mérges vagyok miatta. :(
De próbáld inkább a jó oldalát nézni: mostmár tudod, hogy mindez rendben van így és legközelebb ennyivel is okosabb leszel, jobb döntést tudsz majd hozni. Bízom benne, hogy addig is megoldódnak a szopis gondjaitok! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!