Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Magától leszokott a szopizásró...

Magától leszokott a szopizásról? Az egyik szemem sír, a másik nevet.

Figyelt kérdés

10 hónapos a kisfiam, eddig reggel-este szopizott még. 7 hós korától 2,5 hónapig nem hízott semmit, ezért 2 hete szoptatás után kap tápszert. Azóta többször is volt már, hogy nem akart szopizni, csak forgolódott, viszont az üvegből meg megitta a tápszert, akkor tehát éhes volt.

Amúgy is terveztem már, hogy abbahagyom a szoptatást, max. 1 éves koráig akartam csak, a nagy fiam is 11 hós koráig szopizott csak, de most egy kicsit fáj, hogy ilyen hirtelen vége lett :(

Az eszem azt súgja, hogy örüljek neki, hogy simán abbahagyja, a szívem viszont sajog, mert tudom, hogy az anyatej pótolhatatlan.

Amúgy egyik napról a másikra abba lehet hagyni? Vagy be fog gyulladni a mellem?

Köszi a válaszokat!


2010. szept. 14. 11:10
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha abbahagyta ez van ne szomorkodj.A melled borogasd pár napig hidegvízzel,és ha nagyon feszül picit fejjél,de épphogy csak a feszülés enyhüljön.Ha már csak reggel este volt szopi kicsi az esély a gyulladásra,de azért figyeld.
2010. szept. 14. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 xStefix ***** válasza:
72%

Ójaj.

Márminthogy szerintem nem sok köze volt a nem hízásnak a szopihoz! Gondolj bele, ha már előzőleg is csak napi 2x szopott, az már alapból csak kisebb mennyiség, tehát ha előtte hízott is rendesen, azt sem az anyatejből tette (főleg)! Azzal pedig, hogy tápszert adtál neki "pótlásként", úgy gondolom, nem sokat tettél a hízásért. (Egyáltalán, egy 10 hónapos gyereknél már abszolút lényegtelen, hogyan hízik!!! Ez csak az első hónapokban lehet fontos, de akkor sem ezen múlik minden.) Viszont a cumisüveggel akaratlanul is segítetted a leszokását. :(

Van egy olyan sejtésem, hogy orvos vagy védőnő tanácsára kezdtél tápszert adni, általában az ő mániájuk a hízás. :(


A leírtak alapján nekem kicsit olyan érzésem van, hogy egyvalamit nem figyeltél meg elég alaposan, mielőtt táphoz nyúltál volna: a fiad fejlődésmenetét. Pontosabban, nem tudom, mennyire gondoltál arra, hogy ez a fejlődés nem folyamatos, hanem szakaszos! És pont ebben az életkorban vannak újabb, jelentős változások, amik a babád evési szokásaira is kihatnak. Jelesül: a mozgásfejlődés beindulása és a hozzátáplálás megkezdése. Ezek pedig nagyban kihatnak a szopira ill. a hízásra is!

Az, hogy a fiad ennyi ideig alig hízott, szerintem önmagában nem ad okot az aggodalomra. Nem csodálkoznék, ha épp a kérdéses időszakban kezdte volna el a kúszást-mászást, felülést, esetleg már áll is.. Ezek pedig nagy változások és főleg, nagyon sok energiát igényelnek! (Pláne, ha közben esetleg még hosszában is megnyúlt egy kicsit.) Nem lehet csodálkozni, ha ezekben az időkben lassul vagy megáll a gyarapodás!!! Ez teljesen normális dolog, és nem igényel külön beavatkozást...

Nem lehet, hogy nálatok is van ilyen összefüggés..?


Mindezt nem azért írtam le, hogy még nagyobb lelkiismeretfurdalást okozzak neked, hidd el! Csak szeretek rávilágítani arra, hogy a háttérben fontos összefüggések vannak, amiket sokszor nem veszünk észre/figyelembe. És egy dolog rossz értelmezése egy sor rossz megoldást szülhet...

2010. szept. 14. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nálunk is pontosan ugyanez történt ami nálatok. Az én babám is a tápszert részesítette előnyben a cici helyett. De nálunk nem volt semmiféle súlyleállás vagy ilyesmi, én azért adtam neki tápszert, mert a sok cici elutasítás után valamit muszáj volt reggel-este adni. Ezért én nem értek eggyet az előző válasszal, és ne legyen lelkifurdalásod, az is szép teljesítmény hogy ennyi ideig tudtál szoptatni. Különben is ez egy kritikus időszak (9-10 hónapos kor), elég sok baba szokik le ilyenkor a ciciről, mert már eszik sokminden mást.

Én nem csináltam semmit a cicimmel, talán egyszer éreztem hogy feszül, akkor a kezemmel kinyomtam belőle pár cseppet és máris jobb lett. Már több mint fél éve nem szoptatok, de ha megnyomom, akkor még mindig jön belőle egy csepp. Ezt nem tudom meddig lesz így.

2010. szept. 14. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

xStefix: igazad van, valóban a gyerekorvos riogatott a nem hízással, sőt a Heim Pálba is beutalt gasztroenterológiai kivizsgálásra, ahol 1 hétre bent akarták tartani! Na erre már tényleg nemet mondtam! :)

Amúgy, mint mondtam, örülök neki, hogy minden gond nélkül leszokott róla, elég sok rosszat hallottam a sokáig szopizó babák cicihez ragaszkodásáról (pólóhúzogatás, stb), csak azt furcsállom, hogy pikk-pakk történt a dolog.

Amúgy már nekem is kicsit "terhes" volt a szoptatás, lehet ezt érezte meg?

Na mind1, remélem nem lesz gáz! :)

2010. szept. 14. 18:19
 5/5 xStefix ***** válasza:
54%

Igen, az tényleg "öröm az ürömben", hogy gond nélkül leszokott róla. Remélem, a tejed is nyugisan el fog apadni.


Viszont az megintcsak egy közszájon forgó tévhit, hogy a sokáig szopó babák túlzottan cicifüggők lennének! Már abban az értelemben, hogy kötelező jelleggel hisztiznek a szopiért.

Tényleg vannak ilyen esetek és nem is kevesen, de nem ők az átlag és nem ez a normális (szerintem és a szakma szerint sem). Csakhát ugye ők a "leghangosabbak", "leglátványosabbak", ezért a többi anyuka sokszor azt hiszi, hogy ennek mindenképp így kell lennie, ha valaki hosszan szoptat.. pedig nem!!! :(


Én 2,5 éve szoptatok, de soha nem volt ilyen jelenetünk. Igaz, ez biztos gyerek-vérmérsékletfüggő is (enyém ilyen tekintetben abszolút nyugis), de én tutibiztos vagyok benne, hogy az anyuka nem egészen következetes szoptatási gyakorlata is hibás abban, ha a gyerek rángatja a pólót.

Merthogy igen, itt is érdemes egyfajta szabályrendszert kialakítani, hogy a gyerkőc megtanulja, mikor lehet szopizni és mikor nem. (Persze ez nem azt jelenti, hogy egyetértek a Suttogó hülyeségével, hogy már újszülöttkortól kéne erre trenírozni!) Ha az anyuka kellően odafigyel, tudni fogja, hogy mikor van itt az idő, amikor a gyerkőcnek már el lehet magyarázni bizonyos dolgokat, pl. hogy csak otthon szopizunk ekkor és ekkor, máshol nem (és persze meg is érti és hajlandó is együttműködni:).

Ezzel ritkítani is lehet a szopikat és fixálni is tudjuk őket. Azaz, tulajdonképpen "fű alatt" így meg is lehet kezdeni a lassú elválasztást. - És ez már inkább az elválasztódáshoz áll közelebb, amit általában "egészségesebbnek", jobbnak tartunk a gyerek és az anyuka szempontjából is.


Szóval igen, sok anyuka látja azt az 1-2 "rossz" példát és ez igen gyorsan alaptalan ellenérzést kelthet bennük a nagyobb gyerekek szoptatását illetően. Ez viszont nagyon nem szerencsés a szoptatás ügyéért harcolók számára. :(

2010. szept. 15. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!