Autizmus diagnosztika az Autizmus Alapítvány Ambulancián?
Kisfiamnál felmerült, hogy lehetséges, hogy Asperger szindrómás. Az Autizmus Alapítvány Ambulanciájához (Delej u.) fordulunk, hogy diagnózist kapjunk. A honlapjukon megtaláltam a jelentkezéshez szükséges dokumentumokat, de nem teljesen egyértelmű, hogy a térítési opciók közül melyik milyen lehetőségekkel jár. Értem ez alatt, hogy van 2 opció, az egyik, hogy a térítési díjat vállalom (37 800 Ft) vagy a teljes költséget megtérítem (126 000Ft). A teljes költség eléggé megterhelné a családi kasszát, így az első opciót választanánk, a kérdésem az lenne, hogy ez esetben kb mikorra várható, hogy időpontot kapjunk? Elég sürgős lenne, hogy diagnózishoz kussunk, ha nagyon hosszú a várólista és esetleg több hónapot kellene várni, mire sorra kerülnénk, akkor esetleg mégis megpróbálnánk valahogy megtéríteni a teljes költséget, de azért nem mindegy...
Ezen kívül érdekelnének konkrét tapasztalatok és vélemények is a vizsgálatról, hogyan zajlik, mennyire voltak alaposak, stb.
Előre is köszi a válaszokat.
Nem adják olyan könnyen azt az SNI kódot.
Előfordul, hogy diagnosztizált gyereket küldünk a megfelelő szakértői bizottsághoz a területi szakértőiből, és nem kapnak SNI-t, mert jelen állapotukban relatíve jól elboldogulnak az iskolában. Magasan funkcionáló autista gyerekekkel szokott ilyen történni, akiknek ettől még nagyon is kellene a speciális foglalkozás, hogy pl. kamasz korban elboldoguljanak a kortárskapcsolatokkal.
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat.
Közben utánajártam kicsit a dolgoknak, mert eddig az SNI kóddal sem nagyon voltam képben, és én is arra jutottam, hogy attól még, hogy kapunk egy diagnózist, nem jár rögtön mellé az SNI kód is, csak ha bizottsághoz megyünk. A kisfiam ha valóban autista is, magasan funkcionáló, átlag feletti IQ-val, nem hinném, hogy tanulási problémái lennének. Inkább csak szociális, beilleszkedési problémák merülhetnek fel, ezért szeretnénk tudni, hogy mi a helyzet, lehetőleg még iskolába kerülés előtt.
Egyébként több mint egy hete elküldtem a jelentkezést az Ambulanciára, de még nem jött válasz.
Ha esetleg valakinek még van hasznos infója, tapasztalata, ne tartsa magában :)
Eléggé szigorították az elmúlt években a körzethatárokat a diagnosztikai centrumokban, így nem lehet akárhova menni. A lányomat pl. a Vadaskertben diagnosztizálták, de felülvizsgálatra már a Heim Pálba kellett mennünk. (Mindkettő jó egyébként.)
Az SNI-státusz pedig kell. Alsóban mindenképpen. Eleve fontos, hogy olyan iskolába menjen, ahol az állapotának ismeretében fogadják, szívesen látják, és az iskola minden alkalmazottja, az osztályfőnöktől a konyhás néniig mindenki képben van valamennyire autizmus témában. Ennek TÉNYLEG van jelentősége, jelenleg hatodikos, integráltan tanuló, magasan funkcionáló Aspergeressel ez a tapasztalatom.
Mert mi történik, ha eltitkolod a diagnózist? Attól nem lesz autista? Dehogynem! Úgyis kibukik előbb, vagy utóbb. Alsós tanító nénink mesélte, hogy volt szülő, aki megpróbálta ezt tenni... pár hónap után az iskola kezdeményezte a szakértői bizottságnál a vizsgálatot, és a szülő akkor vette elő pironkodva a papírokat, hogy ja, hát nekik már van ilyen... Nem szerzett vele jó pontot, hogy megpróbálta eltitkolni.
Magam is pedagógus vagyok, tanítottam olyan iskolában, ahová azok a gyerekek jöttek, akiket mindenféle támogatás nélkül "löktek be" a közoktatási rendszerbe. Tele voltak kudarcélményekkel, volt, aki már negyedikes korában túl volt egy öngyilkossági kísérleten.
Gondolom, nem ez a célod... a gyerek érdeke az, hogy olyan intézménybe kerüljön, és még inkább olyan tanítóhoz, aki jó szívvel fogadja és tudja, hogy milyen nehézségekre kell számítani, és azokkal mit lehet kezdeni.
Az én lányom úgy ment suliba, hogy az osztályfőnöke előtte nagyon alaposan felkészült, tanfolyamokon vett részt, szakirodalmat olvasott, beszélt az óvónőkkel, családlátogatáson volt és még sorolhatnám. Arany életünk volt alsóban. Felsőben már sajnos többször kell emlékeztetni a tanárokat, hogy ez itt egy integráló iskola, de ha szólok, akkor mindig észbe kapnak (maguktól kevésbé). De még mindig azt mondom, hogy alsóban felvállalt diagnózis és SNI-státusz nélkül nem boldogultunk volna. (Magasan funkcionáló, átlagon felüli IQ-jú gyerekkel!) És még így is vannak kisebb-nagyobb nehézségek! Nincsenek illúzióim, lesznek is.
"Szókincs páratlan ,de nem tud figyelni. És nagyon nehezen ír,/hiába Legozik mint az ördög a kismotoros mozgások nehezen mennek".
Ezek nálunk is vannak, voltak. Finommotorikában évekkel van elmaradva a kortársaktól, az írás a mai napig mumus.
Órákon alsóban gyakran elkalandozott, elkezdett repkedni, elmerült a maga kis fantáziavilágában. De mivel kapott plusz időt a dolgozatokra (amit a bizottság írt elő!), így végül meg tudta írni szép eredménnyel a dolgozatokat. Gimis felvételi előtt állunk, ott is járni fog plusz idő az SNI-re és valószínűleg kell is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!