Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Pervazív fejlődési zavarral...

Pervazív fejlődési zavarral küldték a fiam a Heim Pálba? (Bövebben lent)

Figyelt kérdés

Hat éves kisfiamnál pervazív fejlődési zavart diagnosztizáltak az iskolaérettségi vizsgálaton. Nem volt hajlandó megcsinálni a feladatok egy részét, a viselkedése acting out szerű. Nem rajzol, alacsony a kudarctűrő képessége...Itthon és az óvodában is vaN vele gond a dühkitörései miatt, sajnos én bipoláris vagyok ezért ezt tőlem is láthatta. n

(Nemrég diagnosztizálták, mostanra lett jól beállítva a gyógyszerem.)

Szépen választékosan beszél,ha jó napja van akkor teljesen átlagos gyerekként viselkedik. Ami autisztikus tünet számomra hogy imádja a számokat,olvassa őket és össze is tud adni meg kivonni (ezt tanulhatta az egyik játékából is). Ha valami nem tetszik neki akkor dühkitöréssel, morgással reagál. Aztán megnyugszik viszonylag hamar. Nehezen illeszkedik be közösségbe, a szabályokat nem szereti betartani. Ellenben vannak barátai is.

5 éves koráig nem merte wcbe végezni a nagydolgát,a pszichológusa szerint szorongás miatt.


Van itt valaki aki hasonló tapasztalatokkal és pervaziv fejlődési zavarral diagnosztizált gyerekkel rendelkezik? Szerintetek lehet hogy aspergeres vagy auti a kisfiam? A Heim Pálba már van időpontunk de még az sokára lesz...addig szivesen olvasnék itt tanácsokat.


Köszönöm szépen



2017. márc. 20. 16:27
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Fiamnak ennyire durva tünetei nem voltak. Autista diagnózist kapott (asperger már nem létezik). Heim Pálba nrm mennék, inkább SOTE.
2017. márc. 20. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Még az is felmerült bár a papíron nincs rajta, hogy örökölhette a bipoláris depressziót tőlem.

Nálatok milyen tünetek voltak?

2017. márc. 20. 17:11
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Az autizmus alapvetően 3 területen jelent minőségi eltérést.

-szociális interakciók

- kommunikáció

- rugalmas viselkedés (szervezés)

Az első azt jelenti, hogy másképpen közeledik szociálisan, a kölcsönösségre kevésbé vevő (az autizmus súlyosságától függően). Az autizmus vizsgálata közben ezt különböző helyzetekben figyelik. A szociális szabályokat nem érti, nem tudja értelmezni ösztönösen, a másik ember érzelmi állapotait nem tudja leolvasni. (ez egy átlagosan fejlődő embernek ösztönösen megy)


A kommunikáció érintettsége még egy jól funkcionáló, jó beszédkészséggel rendelkező aspergeres embernél is feltűnő, mert hiányzik itt is a kölcsönösség, a nyelv megfelelő pragmatikai használata. Hiányzik a szemkontaktussal kísért kölcsönös kommunikatív elemek sokasága, a nem verbális jelek is kevésbé vannak jelen, vagy másképpen használja.

A beszéd egyoldalú, a partnerre nem figyel, vagy csak a számára érdekes témákról diskurál.

Egy szóval a beszéd kommunikációra történő használata károsodik. Az autista élményeit nehezen osztja meg (pl nem meséli el mi történt vele)Egészen pici gyermekeknél is jelen van már, hogy a baba valamit mutat, amire szeretné felhívni a felnőtt figyelmét és eközben ránéz a felnőttre, hogy figyeli-e. Egy autista gyermeknél ez a gesztus hiányzik, vagy, ha mutat is, nem monitorozza a partnert.

A viselkedéses tünetek is sokfélék. Az autik nehezen tűrik a változást, ha a rutin változik, amire nincsenek felkészülve, kiborulhatnak. Az agyukban az a működés zavart, ami az egyes ingereket, tevékenységeket összerendezi, az adott helyzeteknek megfelelően módosít. (ezt hívják végrehajtó funkciónak)

A játéktevékenységük is eltér az átlagtól.


Szóval kérdező, ez egy nagyon sokszínű állapot, ezért nevezik spektrumnak. A nagyon enyhétől (ép értelemmel, jó nyelvi készségekkel), a nagyon súlyos, értelmileg is érintett, nem beszélő autistáig.


Az enyhe eseteket sokszor nehéz diagnosztizálni, pedig nagyon fontos, hogy ők is segítséget kapjanak. Szerencsére az autizmus jól fejleszthető, ha időben kiderül és jó szakemberhez kerül a gyermek.

Nagyon jó, hogy az iskolaérettségi vizsgálaton ennek a lehetősége felmerült és tovább küldtek titeket! Ugyanis nem minden pszichológus ért hozzá sajnos, elég speciális terület.

A Heim Pálban a Faludi utcai részlegen tudják szűrni és kivizsgálni. Lehet, hogy több napig is eltart a vizsgálat. Ha nálatok volt pszichiátriai probléma, akkor ezért is nagyon fontos, hogy kivizsgálják a fiadat. Ha nem az autizmus okozza a nehézségét, akkor azért.

Ilyen kicsi gyereknél még nem igazán van bipoláris depresszió. A hangulatingadozás is része lehet a pervazív zavarnak, ha az van tényleg.

2017. márc. 20. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Az utolsó nagyon szépen leírt mindent. Én is azon dilemmázok, vigyem-e az enyémet és hova. Mert ugyan egyetlen pszichológus sem erősítette ezt meg soha, a tanító néni megemlítette ezt is, pedig a Vadaskert csak érzelmi/magatartás zavart diagnosztizált. De én kizárólag az Autizmus Alapítványban bízom, ők a legprofibbak. Semmilyen kórház pszichiátriájára nem viszem. Náluk fogom kivárni a sorom szerintem. (Nálunk is öröklődő gének is lehetnek ludasak egy generációt ugorva.) A bipoláris szerintem sincs kisgyermekkorban, az kialakulhat, mint akár az antiszociális személyiségzavar és még sok minden más.
2017. márc. 21. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Amikor én Tündérhegyen voltam, az egyik nővér beszélt a Vadaskert alapítványról ahol szi tén dolgozik, oda biztosan szeretném elvinni.

Nagyon kétségbe vagyok esve,eddig azt gondoltam ezek a tünetek a rossz családi légkörből fakadnak... valahogy nem tudom elhinni,hogy ez velünk történik.

2017. márc. 21. 09:14
 6/14 A kérdező kommentje:

A kommunikációjával nincs baj,beszél, figyel, kérdez, válaszol, bekapcsolódik a beszélgetésekbe ha kell ha nem. A játékár jellemző hogy kitalált személyekkel játszik,akiket az aktuális kedvenc meséjéből ismer. Néha kiált egyet egyet, rikkant, már kérdeztem miért csinálja azt mondta nem tudja csak úgy mert miért ne. A rutinok, rituálék egyáltalán nem fontosak neki,rugalmas, szereti ha változatosság van a napirendjében. Az agressziv megnyilvánulásai miatt vagyunk bajban én úgy érzem. Ajtócsapás, asztalütés, rugdosás...kicsit dackorszakos beütése van,de azt már rég kinőttük hisz 6 éves.

Attól félek én rontottam el ezt,amikor az apjával szétmentünk máafél éves korában akkor beletemetkeztem a tanulásba és a munkába (fiatalon szültem,még gimisként),utána érettségi, egyetem, mellette munka hogy meg tudjunk élni, aztán idegösszeomlás, nekem kiderült a betegségem, önző módon magammal foglalkoztam többet.... ugy lrzem itt rontottam el...

2017. márc. 21. 09:21
 7/14 anonim ***** válasza:
58%
Az én lányom a Vadaskertben diagnosztizálták. 5 éves korában nála is a dühkitörés volt a legmarkánsabb tünet, ami gondokat okozott, pedig a családban nem jellemző ilyen típusú mentális zavar, szóval nem függ össze a kettő. (Azért sok más tünet is volt, de ezeket a szakemberek tudják jól körülhatárolni. A Heim Pálnak viszont tudomásom szerint nincs autizmus diagnosztikai részlege... oda semmiképp nem mennék ilyen ügyben. (Vadaskert, Bethesda, SOTE az illetékes e téren.)
2017. márc. 21. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

A Heim Pál Faludi Utcájának van ilyen részlege, ott van ADOS teszt, ami az autizmust diagnosztizálja! A Vadas és a SOTE is jó, csak az a baj, hogy nem fogadnak nem körzetest mostanában.

Kérdező, még ne keseredj el, mert csak gyanút kaptatok, ezért kell menni kivizsgálásra. Lehet, hogy más okozza a nehézségeket, ezt akkor tudják megállapítani, ha megvizsgálják a speciális tesztekkel.

Ha van egy nehéz családi háttér, az megnehezítheti a diagnózist, mert trauma is okozhat autisztikus tüneteket. Ezért fontos, hogy ezt differenciálni tudják.

A másik az, hogy a fiadnak hamarosan iskolába kell mennie. Ehhez is fontos tudni, hogy mi a problémája.

Az autizmus sem a világ vége, pláne, ha jó értelmi képességekkel társul.

Arról meg, hogy bipoláris vagy, nem tehetsz. Az a legfontosabb, hogy szedd a gyógyszereket, esetleg járj terápiára, ha kell.

Ha autista esetleg a fiad, az nem a te hibád! Viszont ha az, ha nem, nagyon fontos a kiegyensúlyozott szülői háttér! Ez az, amiben a Te felelősséged van!

2017. márc. 21. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
58%

Továbbra is nagyon ajánlom az Autizmus Alapítványt. A Vadaskertben voltam, de nem értem, miért nem töltettek ki auti kérdőívet, továbbá az SNI fórumon bizony sok embernek van mostanában negatív tapasztalata velük. Mondom ezt úgy, hogy szuper képzésekre szoktam elmenni a szervezésükben. Az Auti Al-t. a Delej u.-ban sokan ajánlották nekem (pedagógus, pszichológus...), hogy náluk jobb nincs. Amúgy édesapám bipoláris. De sokszor felmerült bennem, hogy aspergeres, csak akkor még ezt nem ismerték fel és ezek a problémák felnőttkorra vonzzák a többi problémát. Az én kisfiam is néha dühöng, néha kényszeresen kiabál (ez amiről írtál, ez amúgy tikk is lehet), provokatív, ellenkező típus, magas IQ-val, de szociálisan marha gyenge, kurdarctűrés semmi, impulzív személyiség. A hasonló kisfiúkkal iszonyatosan idétlen. Te nem tehetsz róla, ezt mindenképp tudd, a gének, az idegrendszer stb. Nagyon nehéz őket elviselni, de egy magasan funkcionáló autista is tökéletesen megállja a helyét a világban. És tudjuk: a tehetség deviáns!

Ajánlom nagyon ezt a facebook csoportot:

SNI = Sajátos nevelési igényű gyerekek és szüleik + szakemberek

2017. márc. 21. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Utánaolvasva még az ADHD is szóba jött, az is pervazív fejlödési zavarnak minősül?

Amúgy ezerrel küzdök hogy kiszakadjunk ebből a környezetből, nyár körül sikerül elköltöznünk. Szerintetek ez javíthat a dolgokon? Bármi baja is van akkor is ő lesz az életem értelme, csak nem szeretem nem tudni a bajok forrását. A tikre én is gondoltam, általában akkor csinálja amikor öröm vagy baj éri, amolyan feszültséglevezetés a pszichológus szerint.

2017. márc. 22. 06:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!