Ha az iskolás fiamnak nem megy a helyesírás és fejlesztésre van szüksége, én mit tehetnék még (a gyakorláson) kívül?
próbálj minél pozitívabban "előadni" neki az egész gyakorlást, fejlesztést, ne érezze, hogy ő gyengébb mert akkor elkönyveli magát h*lyének.
Diktálj neki olyan dolgokról amik érdeklik őt, így a szövegértés is jobban mehet neki. (pl. a kedvenc állata tartásáról, életmódjáról.)
Mindig "örülj", (hogy csak ennyi és ennyi hiba van,) egyre ügyesebb vagy, nézd mennyi szót jól írtál meg stb.. Jutalmazd, ne egy kötelező stresszforrás legyen neki. Sok szerencsét, nálunk bevált :)
Próbálj meg nyugodt maradni. Ne érezze a gyereked, hogy baj van vele emiatt stb.
Olvasson sokat, az segít. Van aki nem érez rá a helyesírásra, akkor sem ha ezerszer elmondod neki, ilyenkor segít az olvasás, akár magában is olvashat, meg fogja jegyezni így, hogy kell leírni helyesen a szavakat.
Ahol diagnosztizálták, kellett adjanak fejlesztési javaslatot is. Ezek alapján kellene elindulnotok. A puszta "gyakorlás" nem lesz elég hatékony, mert nem a probléma gyökeréhez nyúl.
Lehet rossz a helyesírás a hallási észlelés gyengesége miatt. Lehet figyelmetlenség, a szabályok ismeretének hiánya, lehet rossz "módszer" pl. nem diktálja magának, amit ír és betűket hagy ki, vagy diktálja, de ettől minden hangot egyformán hosszúnak érez és úgy is ír. Lehet, hogy nincsenek technikái az önellenőrzésre, bár ez másodikban még nem nagy probléma.
A hibák jellege se mindegy. Betűket cserél? Kihagy? Időtartamot ront? Mindent egybeír, amit egybe kéne azt meg külön, pl. a toldalékokat? Vagy csak a "másképp halljuk... nem megy?
Menjetek vissza a diagnosztizálóhoz!
Szia, a helyesírás fejlesztésének egyik legjobb és leghatékonyabb módja az olvasás - másolás. Alsó tagozatban ezt a következők szerint alkalmazzuk: napi 10 sort másoljon egy füzetbe a gyerek valamilyen megbízható helyesírású ismeretterjesztő vagy mesekönyvből. A napi 10 sornál nm érdemes többet erőltetni, mert elfáradnak a kicsik (esetleg 3-4. osztálytól lehet növelni 15 sorra) , a 10 sor esetén még tudja tartani a figyelmét, neki sem tűnik nagynak a mennyiség, csak ez hibátlan legyen. Ő nézze át és javítsa. Az olvasása és a helyesírása egyre jobb lesz , a szókincse bővülni fog, fő , hogy minden nap másoljon. A hibátlan 10 sorok megadják a sikerélményt is. :)
Ez a módszer alsós gyerekeknél folyamatosan mehet , a lényeg, hogy ne internetről, vagy valamilyen újságból másoljon, aminek kétes a helyesírása, hanem könyvekből, lexikonokból, enciklopédiákból, választhat ő maga is részletet: másol, ellenőriz, szülő is ellenőriz és örül mindkettő. Minden jót kívánok.
Szerintem is érdemesebb lenne a beszédészlelés irányából közelíteni, és minél játékosabban, mert rém unalmas tud lenni a helyesírás gyakorlás, pláne, ha nincs sikerélménye. Valószínűleg ajánlottak már több mindent, úgyhogy csatlakoznék az ötleteléshez. Nekem hirtelen ezek jutnak eszembe:
Ha szavakat olvas, koppintva-simítva olvassa azokat. /A rövid magánhangzóra ill. az azt tartalmazó szótagra koppint, a hosszú magánhangzóra/magánhangós szótagra simítja a tenyerét az asztalon. Pl: aj(kopp)-tó(simít)/ Így mozgásosan, taktilisan is van egy megtapasztalása a hallott és ejtett eltérő időtartamokról. Ha te diktálsz neki szavakat, mielőtt leírja, szintén koppintva-simítva "játssza el", amit hallott.
Mondj neki szavakat, ő mondja meg, mi az utolsó hangja? Vagy: Egy adott hangot hallja-e a szavakban? Pl: Hallod a "s" hangot abban a szóban, hogy: sajt, ásó, magazin...
Vagy: a belsejében hallod vagy nem a belsejében a "s" hangot? : ásó, kés, test, só... /Ezt persze bármelyik hanggal játszhatjátok, és elején/végén/belsejében egyaránt lehet keresni/
"Robot nyelven" /azaz hangonként, lassan kiejtve/mondhatsz szavakat, ő találja ki, mire gondoltál: k-á-r-ty-a, stb. Aztán te mondod rendesen a szót, ő mondja robot nyelven.
Találj ki egy titkos jelszót. Morze ábécé alapján sípold el neki betűnként. Mindkettőtök előtt legyen morze-ábécé, de megcsinálhatod azt is, hogy nem az egész ábécét teszed elé, csak mondjuk kiválasztasz 10-12 betűt, azokat kiírod morzejelestül, és csak azok közt kell keresgetnie. /Morze ábécé kódokat a neten lehet találni./ Te sípolod a betűk sípjelét, ő megkeresi a jelek alapján, melyik betűt fújtad. Egymás mellé írva a betűket, megkapja a "titkos jelszót". Másodikosokkal ezt már lehet játszani, csak érdemes nem túl hosszú szót választani, mert fárasztó. De választhatsz olyan kitalálandónak, aminek van valami nehézség a helyesírásában - pl hosszú mássalhangzó v. hosszú magánhangzó van benne.
Vizuális figyelmét is segítheted játszva, hogy pl. írsz egy szót, majd alá többször leírod, de néha hibásan. Neki kell kiválasztani a mintaszóval megegyező, hibátlan alakot. Pl.: esernyő (ez a minta): eresnyő, esrenyő, esernyő, eserynő, esernyö
Vagy: mutatsz egy képet, és mellette felírva a képen látható dolog neve mondjuk 4 változatban, de csak az egyik helyes. Válassza ki, melyik az. /pl: képen barack. Mellette a szavak: bacrak, barcak, barack, bracka/
Játszhattok betűkártyákkal szókirakást. Akár úgy, hogy egy csomó betűkártyából minél több szót kiraktok, de úgy is lehet, hogy lefordítasz egy képet/vagy elrejtesz egy tárgyat, de a nevének betűit odaadod a gyerkőcnek. Ha megfelelően sorrendbe teszi a kapott betűkártyákat, megmutathatod a képet/ill. az elrejtett tárgyat, így ellenőrizheti, tényleg annak a nevét tette-e ki. Utána koppintva simítva elolvashatjátok a kirakott szavakat, majd írja le azokat emlékezetből, úgy,hogy nem látja a helyes szóalakot, max csak a kép/tárgy segíti, hogy mit is kell írnia. Végül összehasonlítja a saját maga által leírtakat a korábban általa helyesen kirakott szóval.
Esetleg, ha van letörölhető "filces-táblátok", akkor alkalmanként írhattok arra is - még ha nem is marad nyoma a gyakorlásnak -, kevésbé van tanulásszaga a dolognak, mint ha mindig füzetben gyakoroltok.
Elnézést, elég hosszú lett az ötletelés, és nem biztos, hogy mindent érthetően írtam, de talán lesz, amivel tudsz valamit kezdeni. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!