Óvodás korban lehet már diszlexia gyanús a gyerek? Ha igen hogyan fejleszthető, hogy mire iskolás lesz minél kevesebb gondja legyen?
Igen, gyanú lehet.
Van prevenciós feladatsor, különböző mozgásos feladatok, legyen tisztában a fent, lent, mellett, között, alatt, stb. viszonyfogalmakkal, illetve fejlesztő füzetekben is sok ilyen típusú feladat van. Ezek a legfontosabbak, amiket egy ovissal át kell venni (mindegyikkel, nem csak a diszlexia gyanúsokkal kellene).
Gyanú esetleg fennállhat,de diagnosztizálás Megyei Tanulási Képességet Vizsgáló Bizottságtól függően első osztály második félévében vagy inkább második osztály második félévében van(ezt személyes konkrét érdeklődésemre mondták a megnevezett bizottságnál)
Vannak kifejezetten diszlexia megelőző feladatlapok,javasolnám a Meixner Ildikó féle feladatokat,kedvenc feladatlapjaim hivatalos neve nem jut eszembe ha érdekel megnézem,egy zöld és egy sárga borítós nagyon jó árú gyűjtemény az egyik írásra a másik számolásra előkészítő feladatlapokat tartalmaz kiélezve az irányokra,jobb és bal memorizálására stb.
A kisfiam speciális iskolában most nagyon sok fénymásolt lapot hoz haza abból a 2 könyvből tehát suliban is használják de ovisoknak is nagyon jó már.
Iskolaválasztásnál nagyon figyelj:személyes tapasztalatom hogy legtöbb iskola alapitó okiratában benne van hogy foglalkoznak SNI s gyerekekkel vagy speciális igényüekkel de ez a gyakorlatban elég ritkán valósul meg.
A fentieken kívül nagyon fontos a beszéd fejlesztése. Minél nagyobb egy gyerek szókincse, annál könnyebben felismeri majd a szavakat, mikor már a kezdeti betűző-szótagoló olvasáson túl kell lépjen. Ezen kívül ha a mesehallgatáskor megszokja, hogy elképzelje magának a hallott dolgokat, könnyebb lesz megtennie ugyanezt, mikor saját maga olvas. Meséljetek minél többet, kérdezz rá a nehezebb szavak jelentésére, és amit kell magyarázz el, mutasd meg képen, stb. Próbáld akár kérdések segítségével visszamondatni vele az egyszerűbb meséket.
Ha felmerül, hogy beszédészlelési zavara van, (ép hallás mellett nem észleli pontosan a beszédhangokat) javaslom Gósy Mária Beszédpercepció fejlesztő modulok című könyvét. Kb öt éves kortól használható. A beszédészlelés minőségét elég jól fel lehet mérni az un, GMP vizsgálattal. Ezt nevelési tanácsadókban, vagy logopédiai ambulanciákon is el lehet végezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!