Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mit lehet kezdeni az autizmussal?

Mit lehet kezdeni az autizmussal?

Figyelt kérdés

17 leszek, és egy kb. 1-1,5 éve kezdtem el komolyan gondolkodni rajta, hogy lehet, hogy enyhe autizmusom van. Most kitöltöttem ezt a tesztet: [link] egyszer egyedül, egyszer pedig anyával közösen, és 42/9 volt először, másodszor pedig 43/9 az értékem. 32 feletti eredmény autizmus spektrumú zavart jelez nagy valószínűséggel, nekem ugye itt volt 42 és 43, a 9 pedig az AQ-10-re vonatkozik, mely egy kísérleti rövidített formája az AQ tesztnek, amely csak a 10 statisztikailag leghatékonyabb kérdést használja. Ez esetben 6 pont vagy e feletti eredmény jelez nagy valószínűséggel autizmus spektrumú zavart, nekem ugye mind a kétszer 9 volt, a 10-ből. De ez elvileg kevésbé megbízható. Tehát mindkét értékem bőven a sárga jelzésbe van, elvileg ilyenkor szakszerű vizsgálat alá kéne vetnem magam. Szerintetek mit tegyek?


Egyébként már többször volt problémám az iskolán belül, és ezt most ne a szokásos kamaszos "nem szeretek" tanulni szövegnek vegyétek, a tanulással legkevésbé van bajom, inkább a közösségi élettel, az olyan órákkal mint mondjuk a tesi, mindig hadilábon álltam, bárhova jártam edzeni, mindig kilógtam belőle és nem is szerettem a közösségeket. A suliba is ezért rengeteg problémám volt, többször voltam nagyon nehéz helyzetben, szinte mindig van valami, ami miatt utálok bejárni, már volt, hogy annyira utáltam, hogy már az öngyilkosságon gondolkodtam... Volt egyszer régebben, hogy megkérdezte egy tanár, hogy ki lenne szívesen magántanuló, és csak én raktam fel a kezem, de én gondolkodás nélkül... szerintem ez sem normális, mert mindenki hülyének nézett...



2015. máj. 18. 23:06
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Szinte mindig mindenhonnan, már ovitól kezdve kinéznek... és bárhova elkezdtem járni, valamilyen formában mindig kinézett, legalább néhány ember, általában a leghangosabbak. És egy csomószor csak engem (pl. amikor kezdtem a középiskolát és mindenkinek új volt, nagyjából mindenki beilleszkedett, csak én nem, nekem pokol volt az első néhány hét, utána el is mentem) mintha éreznék rajtam, hogy nem vagyok teljesen normális. Ezért tulajdonképpen senki nem vesz engem komolyan, voltam már szerelmes de mindig visszautasítottak, szerintem soha nem lesz barátnőm, ez egy kicsit azért is, mert nem szeretnék olyannal összejönni, aki nekem nem tetszik, tehát annak ellenére, hogy sikertelen vagyok, még mindig elég magasan van a léc... de ez már más téma.
2015. máj. 18. 23:12
 2/12 anonim ***** válasza:
Egyrészt szakértővel kellene megvizsgáltatnod magad, hogy egyértelműen tudd, mi is van. Aztán, ha tényleg autista vay, annyit lehet tenni, hogy megtanulod, hogyan lehet együttélni ezzel az állapottal.
2015. máj. 18. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Ja igen... és a mindennapjaim is nehezek, nem tudjátok elképzelni, hogy az én bőrömben milyen élni... a legegyszerűbb dolgokat nem vagyok képes rendesen elvégezni, amikor idegenekkel kell kommunikálni, szinte mindig beégek, mert valamit mindig elrontok... vagy például egy utasítást adnak nekem, egy csomószor nem értem meg, túlgondolom, máshogy csinálom... már sokszor nem merek sehova se menni, senkivel se beszélni, mert tudom, hogy valamit úgy is elrontok, beégek.
2015. máj. 18. 23:14
 4/12 A kérdező kommentje:
De iszonyat nehéz ezzel élni, nem az van, hogy hülye vagyok... sőt. A baj, hogy ami az átlagembernek könnyű, egyszerű, mindennapos dolog, az nekem egy kihívás. Mittomén... mondjuk elmegyek valahova és megérdeklődöm, hogy, hánykor kezdődik az előadás amire jöttem, vagy valamilyen átöltözés, belépőkártyával belépés valahova... tehát ilyen hétköznapi egyszerű helyzetek és valamit mindig elrontok. Több jelem volt már ezelőtt is arra, hogy hajlamom van rá, szerintem ilyen magas pontokkal, biztos, hogy valamennyire az vagyok. De most így kell olyan életet élnem, mint mindenki másnak, mikor az egész egy szenvedés, mert a leghétköznapibb dolgokba kibukik, hogy nem vagyok normális???
2015. máj. 18. 23:19
 5/12 anonim ***** válasza:
Annyira nem vagy normális, mint mondjuk egy cukorbeteg, vagy egy sánta. Ahogy az előbbi nem zabálhat korlátlanul egy lagzin, és az utóbbi nem mehet maratont futni, a te életednek is lesznek valószínűleg korlátok. De ahogy a cukorbeteg a rendszeres injekciókkal lényegében teljesen normális életet élhet, talán te is megteheted ezt bizonyos technikák elsajátításával. De ez csak tipp, nem értek hozzá. Tényleg keress fel egy jó pszichológust,ez legyen az első lépés. Aztán az eredménytől függően lépj tovább!
2015. máj. 18. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget, ment a zöld!
2015. máj. 18. 23:30
 7/12 anonim ***** válasza:
Először is, vizsgáltasd ki magad orvossal, mert egy ilyen teszt nem biztos, hogy 100%-osan mérvadó. Az autizmussal együtt lehet élni és sokkal jobban fogod érezni magad, ha kezelik is (ha valóban van ilyen betegséged).
2015. máj. 18. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Keresd fel az Autizmus Alapítvány, akár levélben is! Náluk a diagnózistól a terápián át a mindennapi életig mindenben segítséget kaphatsz.
2015. máj. 19. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia, most én is megcsináltam a tesztet, 33/7 pontom lett. Nekem van egy auti kisgyerekem, az ő diagnózisa óta sokat olvasok a témában, és azóta érzem én is, hogy enyhén érintett lehetek. Nekem is nagyon nehéz volt a középiskola, nem jöttek össze a barátkozási próbálkozásaim. Vagy bunkónak, vagy hülyének néztek a kortársaim, és nagyon sokszor beégtem én is. Pedig soha nem akartam megbántani másokat. A tanárok sem igazán kedveltek, hazudósnak tartottak. Valahogy ez nem vágott össze azzal, amit magamról gondoltam. Nagyon magányos voltam.

Amikor egyetemista lettem, másik városba költöztem, és egy sokkal elfogadóbb közösségbe kerültem, először lettek baráti kapcsolataim, később a szerelmi életem is "beindult". 21 évesen már nem nagyon voltak problémáim. Most házas vagyok, két gyerekem van, könnyen barátkozom, nem igazán érzem, hogy problémám lenne. Nagyobb társaságban még elveszek, nagyon elfáradok a végére, kicsit talán visszahúzódó vagyok. Úgy érzem, nekem már nincs szükségem diagnózisra, sem fejlesztésre. Sok pszichodráma, pszicho-csoport, szépirodalom, önsegítő- és pszichológiai témájú könyvek, testbeszéd, mitől szexis a nő, hogyan randizzunk, kortárs szerelmes regények, könyvek, vallási közösség (ők általában nagyon elfogadóak, bár igazából nem vagyok vallásos) stb. vagyok túl, és ezeket saját magamtól találtam ki.

Ha akarod, kivizsgáltathatod magad. Sajnos minden korrekt diagnosztizáló helyen akár egy éves várólista van. Ha biztos vagy a dolgodban, és a szüleid is támogatnak ebben, az Autizmus Alapítványnál térítéses vizsgálattal "kielőzheted a sort". Ha továbbtanulsz, mindenképpen megéri, mert tanulmányaid végéig kapnád az emelt családi pótlékot (kb. havi 20 ezer). Ha 18 éves korod után kapnál csak diagnózist, akkor havi 6 ezer közüli adókedvezményt kaphatsz, de csak ha van saját jövedelmed.

Sok Alapítványnál fejlesztést is kaphatsz, gondolom, ez jobban érdekel. Pl. az Autizmus Alapítvány, az Egy másik út Budapesten. Autizmushoz nem értő pszichológus nem biztos, hogy tud segíteni, ronthat is a helyzeten. sajnos minden fejlesztés nagyon drága :-(

Sportban a vívásról, lovaglásról, úszásról hallottam jókat. Nekem a futás segített sokszor egyben maradni.

Nekem mindenképp megérte továbbtanulnom, az egyetemi társaim sokkal elfogadóbbak voltak. Nagyon nehéz lenne, ha a régi otthonomban maradtam volna, ahol elkönyveltek gyogyósnak. Most senki nem gondol rólam ilyesmit, és szeretek visszajárni érettségi találkozókra. Ma még itthon nem divat az autizmus, szerintem ne nagyon teregesd ki sehol sem, mert nem segítene rajtad, még nem tudják a helyén értékelni ezt a dolgot. Viszont keress hasonszőrű barátokat is, ne maradj egyedül. Ajánlom többek között a Marslakó a játszótéren c. könyvet, ill. az Autista vagyok youtube-videókat.

2015. máj. 19. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Én is kitöltöttem, nekem 36/9 lett az eredmény. Aspergerrel diagnosztizáltak 9 évesen.

Szerintem próbáld meg a vizsgálatot de akkor időben, mert hosszú a várakozási idő és a kedvezmények csak akkor járnak, ha 18 éves korod előtt megkapod a diagnózist. Az egyetemi felvételin plusz pontot adnak érte de csak ha érettségi előtt megvan a papírod.

Az iskolához annyit tudnék hozzáfűzni, hogy azt túl kell élni. Engem is bántottak, csúfoltak, ütöttek is főleg általánosban, amikor még nehezen kompenzáltam. Egyetem alatt viszont sikerült összeszedni azt a néhány embert, aki tényleg azért értékel aki vagyok. 24 éves vagyok és abszolút semmi hátrányát nem látom annak, hogy auti vagyok. Használom a magam kis fogódzóit, napirendezek, rituálézok de ezek annyira részei az életemnek, hogy nem hátráltatnak, sőt. Amikor hosszas huzavona után kiderült a pontos diagnózis, úgy éreztem hogy fellélegezhetek. Ugyanis 4 éves koromtól kezdve mindenki látta -és sajnos éreztette velem- hogy valami nem oké. Egyik szakembertől a másikig rángattak, nem volt még ilyen ismert az autizmus, mint most. A kilencvenes években az emberek azt sem tudták, hogy mi az, maximum egy igen súlyos nem beszélő-nem kommunikáló gyerek juthatott eszükbe, akit valami filmben láthattak. A 8 osztályt elvégzett, földhözragadt szüleim szó szerint ,,ki akarták belőlem verni a hibát". Titokban hordtak a fejlesztésekre mert az ő környezetükben aki pszichoterápiára jár az bolond, amelyik gyerek fejlesztésre jár, az fogyatékos. Persze hamar észrevették az ,,előnyeimet" is. Dicsekedtek azzal, hogy szinte bármit visszamondok amit hallottam, bármit újra lerajzolok, amit láttam és hogy szó szerint élő notesznak lehetett használni, aki parancsra mondja vissza a bele programozott információt. De nem látták be, hogy a negatív dolgok is velem járnak és ezt egyrészt elfogadni, másrészt fejleszteni kell. Anyám selejtként nézett rám egy-egy kiakadásom után és ilyenkor gyakran hosszú ideig nem szólaltam meg. Általános iskolában volt másfél évem, amikor nem beszéltem. Többször vittek kivizsgálni de csak húzták a beszélés-nem beszélés miatt hogy most akkor autizmus vagy asperger (utóbbit csak a legvégén mondták ki, addig szerintem nem is tudták hogy van ilyen külön. De a segítség onnantól tud célirányosan jönni, amikor már ki van mondva, hogy mi a diagnózis. Bármelyik életkorban legyél is, ez nagyon fontos ahhoz, hogy célirányos segítséget kapj, amik megkönnyítik a beilleszkedést, önmagad elfogadását, sőt, megszeretését. Én spec. mostanában sokkal több segítséget kapok, mint anno gyerekkoromban, mert most már tudják mi ez és figyelembe veszik ha jelzem, pl. egy konferencián. Szóval szerintem megér egy próbát a vizsgálat, ha a Vadasba már nem juttok be, akkor az Autizmus alapítványnál. Sajnos 18 éven felül már csak az alapítvány vizsgál és azt is pénzért.

Tök jó, hogy a te anyukád leült veled megírni a tesztet mert ez azt jelenti, hogy érdekli, hogy mit gondolsz. Sok szerencsét és elnézést a sok szövegért, azt hiszem elragadott a nosztalgia. (=

2015. máj. 19. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!