Mit tehetnek h segitsek,3 eves alig beszel, külföldön elünk es ovis?
ja es onnantol h hazaer meg non stop hiszti van, gondolom a feszültseg....szorong is latom rajta, gyürögeti a pulcsijat, szopja a kezet, ujjait stb..
En itthon non stop mondokazok eneklek magyarazok születesetöl kezdve, kisteso 1 evvel fiatalabb es eleg szepen beszel mar 2 eves letere.
Az a jó gyerek, aki egymagában ül egész nap néma csöndben?
A kiscsoportosok nem szoktak, vagy csak ritkán, kooperatív módon együtt játszani. Ők rendszerint külön-külön játszanak. Az, hogy sokan vannak, nagyon nagy ingermennyiséget jelent, ebből a gyerekek egy része menekülni szokott, vagy visszahúzódás formájában, vagy valamilyen monoton játék formájában, vagy csak kisétálnak szó szerint a folyosóra. A kétnyelvű gyerekek egyébként is szinte mindig később kezdenek beszélni, és a nyelvi akadályok, amiket át kell hidalnia, tovább nehezítik az új, sokkal nagyobb közösségbe került gyerek amúgy sem könnyű dolgát.
Adj még időt neki! Be fog érni, dolgozik neki az agya ezerrel egész idő alatt, csak még nincs látványos eredménye.
Lehet hogy csak a kétnyelvűség hátráltatja a gyermekedet, de abból kiindulva, hogy magyarul se nagyon beszél, pedig két éves koráig gyakorlatilag egynyelvű környezetben élt, sajnos lehet, hogy nem ez a helyzet.
El kéne döntenetek, hol fogtok hosszú távon élni. Ha ez német nyelvterület, kezdeményezni kell a gyerek vizsgálatát, hogy utána beszédfejlesztés terápiát kaphasson. Ne félj, nem fogják fogyatékosnak gondolni, amiért nem beszél, ilyen esetekben beszéd nélküli teszteket alkalmaznak, illetve a gyerek játékából, önkiszolgálási szintjéből vonnak le következtetéseket az értelmi fejlettségére. Persze azt is megnézik, mennyit beszél és főleg mit ért meg, mert innen kell indulni a fejlesztéssel.
Ha tervezitek, hogy még a gyerek iskolás kora előtt hazajöttök, akkor itthon kéne megszervezni a gyerek vizsgálatát olyan logopédussal, aki jártas a beszédindításban, és vállal ilyen "távirányításos" fejlesztést. Talán magánpraxisban lehet valakit találni...
Persze jobb lenne, ha nem lenne igazam, és a gyerek a jövő hónapban spontán csicseregni kezdene, de mivel ezek a foglalkozások nem árthatnak, az elmaradásuk viszont nagyon nagy baj, ha igazi megkésett beszédfejlődésről van szó, én sürgősen lépnék a helyetekben.
Nincs tapasztalatom ebbe, nem külföldön élünk és kisebb a gyerekem. De úgy tudom a két nyelv hátráltatja a beszédet.
Esetleg azt csinálnám, hogy valakivel találkozgatnék a játszón, összeismerkednénk, biztos van aki aranyos és nyit felétek. Nem kell összejárni, de legyen ismerős akit te és a gyereked is ismer, örül mikor meglát stb. Így talán hallana német beszédet.
Nehéz dolog lehet, de biztos a kistesó érkezése is betett neki.
Szia, mi két nyelvű család vagyunk. Kisfiam 1,5 éves volt, amikor külföldre költöztünk. A beszédfejlődése lelassult, ahogy ott bölcsibe került, mindkét nyelven csak pár szót mondott, ha mondatot tett össze, akkor felét magyarul, felét angolul. Legtöbb ilyen esetben 1-1,5 éves nyelvi hátrány alakul ki (mindkét nyelvnél), ez természetes. Nekem mindkét gyermekemnek logopédiai segítség is kellett a két nyelv miatt, ez is velejárója lehet, nem kell aggódni, ha előfordul.
Mivel megváltozott a közösség nyelve, elbizonytalanodott, és kicsit bezárkózott. E mellett megváltozott körülötte minden, a család, az ismerősök, az otthon, a játékok, stb. A gyermekek rugalmasak, de ez egy nagy változás számukra, ezért nagyon sok türelemre van szükségük. (Mi kétszer éltük végig, amikor kiköltöztünk, és mikor vissza)
Tudnia kell kisfiadnak, hogy nem elvárás, hogy tökéletesen beszéljen németül,magyarul, csak bátorítani, dicsérni minden apró fejlődést. Most azon gondolkodhat, hogy "miért nem értik amit mondok?" Láttam több ilyen esetet, kicsim nekiállt mesélni a többieknek valamit, de nekik nem volt türelmük kivárni, míg ki tudja mondani, és otthagyták. Kis kudarcok után nem mernek tovább próbálkozni. Nagyon szomorú voltam, de csak annál jobban motivált lettem, hogy még többet segítsek neki. Szabály, hogy anyanyelvünkön beszéljünk a gyermekkel, de tanítani lehet másik nyelven játékos órák keretében.
Ötletek: összeírhatsz egy listát az oviban legtöbbször elhangzó mondatokról, és azokat gyakorolhatnátok németül. (Hol van a vonat? Leszel a párom? Jössz homokozni? Kérek még levest, stb. ) és szituációs feladatokban eljátszani németül. Lehet, hogy sokat megért, de passzív a szókincse és a nyelvismerete, ami teljesen normális ilyen helyzetben, nem meri használni. Viszont gyorsan tanulnak, és ha van pár kis sikerélménye, nyithat a többiek felé is lassan. Egy-két kis barátra szüksége van mindenkinek.
Én mindig mondtam a kisfiamnak, hogy "Te két nyelven beszélsz, azért nehezebb kicsit, nem baj, ha nem jut eszedbe (a szó pl.). De ne aggódj, segítek, és gyakoroljuk, menni fog." Ilyen eset után pl gyakorolhatod vele, hogyan kell azt a konkrét kifejezést mondani: pl"Tudod hogyan kell mondani, hogy szeretnék bemenni a mosdóba? így
Legjobb lenne, ha lennének olyan német barátaitok, ismerősök, akiknek hasonló korú gyermekük van, és összejárnátok, ahol 1-2 gyerek között tudná tovább fejleszteni a német tudását, hogy kicsit bátorodjon a barátkozásban. Vagy meghívhatnád magatokhoz egyik szimpatikus ovis társat és anyukát.
Ezen kívül minden kommunikációs lehetőséget érdemes kihasználni. Boltban köszönjön, és érezze, hogy ezért figyelnek rá, válaszolnak neki, hallják, értik, ha megkérdezik hány éves, ösztönözni, hogy válaszoljon. Minél többet gyakorolja a beszédhelyzeteket.
Tehát a lényeg, hogy a passzív nyelvismeretet aktívvá kell nála fejleszteni, közben érezze, hogy van segítsége ebben, és dicsérve van, hogy folyamatosan jobban beszél.
Ovis korban, és iskolás kor első két évében nem könnyű nekik, de meglátod, később, úgy ahogy mondják, inkább csak előnye lesz annak, hogy két nyelvet tud.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!