Oviból nevelési tanácsadóba küldött gyerek? Mire számítsunk?
5 éves a fiúnk, 3. évét kezdte az oviban. Már a 2. év vége felé is voltak vele gondok, főleg viselkedési és bepisilési (2 éves kora óta szoba- és ágytiszta).
A bepisilés megmaradt, bár már a viselkedése enyhült, már voltunk hasi UH-on, megyünk nephrológiára, de valószínű pszichés okai vannak.
Az oviban az óvónő javasolta, hogy vigyük el nevelésibe, ő beküldi, hátha összefügg a kettő (mármint viselkedés és bepisilés), úgyis egy pszichológus is elbeszélget vele, így egycsapásra letudjuk a kettőt.
Itthon minden rendben, apjával jó a kapcsolatunk, nagyszülők szeretik (velük élünk), nincs konfliktusunk.
Szerintünk a vegyes csoport viseli meg, hogy minden évben elmennek a kis barátai, ő pedig mindig marad, sőt idén mindenki elmegy, akivel kezdett, ő még mindig marad (szeptember végi születésű).
Pszichológus kikérdez téged, milyen volt eddig a gyerek, mi a probléma...
Majd ő marad a gyerekkel, játszanak, s közben beszélgetnek.
Eloszor a szulok mennek a tanacsadoba gyerek nelkul. Anamnezis felvétele egeszen a terhességről. Kérdeznek rola, hogy tervezett gyerek volt e, meddig szoptattad, mikor aludta at az éjszakát, stb. Mi a konkrét problema, ami miatt mentetek es milyen módszerrel próbálta tagok megoldani. Kérnek pedagógiai szakvéleményt, ha addig nem keszült.
Következő alkalommal megy a gyerek is, a szulo csak be kíséri. A pszichológus jatszik vele, többnyire "az en világom" jatekot. Itt a gyereknek egy üres asztalon -vagy egy adott helyszínen, pl babahaz, játszótér- kell el rendeznie önmagát, a családtagjait, az élete fontos szereplőit. Jatek közben beszélget vele a pszichológus, próbálja észrevétlenül kiszedni belole a problémákat. 3-4, néha megtobb alkalom utan ujra szülőkkel találkozik es elmondja a megfigyeléseit. A találkozókon egyebkent csak jatek van, olyan nincs, hogy "ülj le Pisti es mesélj". Társasjáték, rajzolás, építkezés - mindnek van jelentése, ez fontos a megfigyelés szempontjából.
Köszönöm a válaszokat, nekem mind hasznos.
Remélem ott legalább fény derül az okokra.
Milyen viselkedési problémája van?
Nálunk először csak a szülő(k)nek kellett menni, utána beszélgettek a gyerekkel, vizsgálták.
A legkülönfélébb kérdéseket tették fel, onnantól kezdve, hogy tervezett gyerek volt-e, születési körülmények, adaptáció, csecsemőkori fejlődés, szoptatás, család létszáma, lakhatása, szabadidős szokásaink, mikor kezdett beszélni, mit szeret játszani, szociálisan hogyan működik, étkezési és alvási szokásai, óvodai beilleszkedés mikor és hogyan zajlott, jár-e különórákra, mondjak jelzőket a gyerekre, hogyan büntetem/jutalmazom, és persze miért vagyunk itt, miként látom én a problémát, ha van, mit várok el a nevtantól, satöbbi satöbbi...
Óvónő szavaival élve szeleburdi.
A 2. év végén több probléma volt vele, bántott más gyerekeket, akik elvileg első perctől a legjobb barátai. Néha dacos, hisztis, akaratos. Csak azért is rombolt, elvett mindenkitől mindent, ha ő épp azzal akart játszani.
Azért most már jobb a helyzet, nem verekszik, épít, közösen játszanak, nagyon sokat és szépen színez. De azért még néha vannak "hirtelen" cselekedetei...
Itthon is iszonyat hisztis tud lenni, ha valamit nem kap meg. Nála kimaradt a 2-3 éves kori dac- és hiszti korszak, most bepótolja. Most van nála a földön fetrengés időszaka, ha valami nem úgy történik, ahogy ő akarja.
Bírom ezeket a fantasztikusan szakszerű problémameghatározásokat az óvónőktől...
Mindenesesetre én elvinném a nevtanba, bár valószínűleg az égadta világon semmi baja nincsen, legalább kaphattok pár jó tanácsot, hogyan kezeljétek mondjuk a hisztiket. Aztán azért gondoljátok majd meg, hogy kinek a tanácsát akarjátok megfogadni, kaptunk mi már szakembertől olyan emberten nagy baromságokat tanács címén, ráadásul nem is ingyen, hogy azóta sem értem, hogy lehet az a nő pályán...
Persze arra is vigyázni kell, hogyan tálaljátok ezt a kisfiúnak. Van, aki azt látja jobbnak, ha annyit mond, hogy játszani és beszélgetni megyünk egy nénihez, én már találkoztam vele, nagyon aranyos, és szeretne téged is megismerni. Van, aki szerint az a jobb, ha őszinte vagy a gyerekkel, pl: néha nem úgy viselkedsz, ahogy a korodbeliek szoktak, ilyenkor nagyon hisztizel és néha bántasz is másokat, tudod, anya sokat beszélgetett már veled erről. Ez a néni, akihez ma megyünk játszani és beszélgetni, szeretne megismerni bennünket, ő már nagyon sok gyerekkel foglalkozott, mert ez a munkája, és abban bízom, hogy jó tanácsokat ad majd nekünk, mit csinálhatnánk másképpen, hogy ne érezd úgy, hisztizned vagy verekedned kell.
Azt is mondd el neki, hogy bent leszel-e vele vagy sem, utóbbi esetben kint fogod várni az ajtó előtt és együtt mentek haza.
Nálunk!
Ovoda kérte a pszichologus vizsgálatát! Voltam bent 1alkalommal, majd 4 nap mulva hivtak, hogy 3 szori alkalom lesz a vizsgálat! Na kész voltam, főleg az időpont miatt. szerda 10. mindhárom alkalommal. Ugyhogy anyukám fogja vinni, mert nincs szabadságom. Abban bizom, hogy most az elmult fél év alatt sokat változott pozitiv irányba, és nem lesz szükség a terápiára. mert akkor nem tudom hogyan oldom meg :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!