Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Milyen pszichés hatásai...

Milyen pszichés hatásai lehetnek, ha egy gyerek saját szoba nélkül nő fel?

Figyelt kérdés

Most nem az érdekel hogy "mi huszan voltunk testvérek egy nyárikonyhában és mégis felnőttünk", hanem konkrét tapasztalatokra, hiteles forrásokra. Milyen negatív következménye lehet? Neadjisten pozitív. Valóban fontos az a privát szféra, és mi van ha nem kapja meg egy gyermek? Az ilyenekkel mi lesz, ha elköltöznek?

Minden gondolat érdekel ezzel kapcsolatban:)



2020. máj. 19. 02:24
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
94%

Igen, nagyon egyénfüggő. Engem is foglalkoztat a téma.

14 éves koromig voltam egy szobában az öcsémmel. Nem mondom, hogy imádtam, de mindkettőnknek ki volt alakítva a saját elfüggönyözhető kuckónk (ilyen emelt ágy volt, asztallal, alatta meg a kuckó, és arra varrt függönyt anya). Az nagyon jó volt, megvolt a privát szféra.

Nekem az volt rossz, hogy már kicsi babaként külön szobába raktak. Kisgyerekkoromból az első emlékeim, hogy nem akarok aludni, félek, és nem értem, miért nem mehetek a szüleimhez. A mai napig iszonyatosan félős vagyok, konkrétan azért nem veszünk házat, mert ha nem hallom/tudom, hogy motoszkálnak a szomszédok, akkor képtelen vagyok egyedül meglenni. Most várom az első gyerekemet, az tuti, hogy ovis korában is egy szóbában leszünk - kivéve, ha nagyon-nagyon külön szobát akar. Mi akkorra tervezzük megoldani neki a külön szobát, amikor iskolába megy, de akkor se lesz neki kötelező ott aludni vagy tanulni. Addig elleszünk a kétszobásban és gyűjtünk a nagyobbra :)

2020. máj. 19. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
99%
11. vagyok. Azt még le akartam írni, hogy a páromnak soha nem volt külön szobája, huszonéves koráig a húgával lakott egy szobában. Iszonyatosan jó alvó, és nem igényel különösebb privát szférát, viszont a húgával nem igazán ideális a kapcsolata. Nem tett jót nekik az összezártság.
2020. máj. 19. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
85%
Én inkább a szülők szemszögéből láttam negatív példát arra, ha a gyereket nem tudták külön szobába rakni. Barátainknak hamarabb jött az első baba, minthogy nagyobb lakásba tudtak volna költözni, az egy légterű garzonba született tehát az kislányuk. Na, az pokoli volt, az első pár hét még hagyján, de amikor már kicsit jobban tudatában volt a környezetének, akkor hiába altatták el, egy filmet nem tudtak megnézni, mert a fényre/zajra/mindenre felriadt. Ez viszont egyrészt a szülei kapcsolatának sem tett jót és a szülő-gyerek kapcsolatra is negatívan hatott, hogy a szülők gyakorlatilag képtelenek voltak pihenni, bármit csinálni, mert minden megzavarta a picit. Azóta elköltöztek nagyobb lakásba, született két tesója a lánynak, de még most is érezhető, hogy teljesen másképp állnak hozzá a szülei, más a viszonyuk, mint a kisebb testvéreivel, és egyértelműen negatív irányba. Ez persze nem törvényszerű, hogy így alakuljon, elsősorban a szülők felelőssége (lenne) jól kezelni a szituációt, de azért reálisan nézve is borzasztó nehéz.
2020. máj. 19. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%
En a bátyámmal voltam egy szobában, én 10, ő 12 volt amikor eljutottunk arra a pontra, hogy muszáj volt megoldani a külön szobát. Egyrészt nem lehetett barátokat áthívni, masrészt nem volt egy nyugodt perc sem egyedül. Folyton vitatkoztunk pedig alapjaraton jó testvérek voltunk és most is jóban vagyunk de az fix, hogy inkább a nagyszülőkhöz cuccoltam volna, mintsem osztozkodnom kelljen kamaszként egy szobán. Emlékszem, hogy beleolvasott annó a naplómba, amiben épp az aktualis "szerelmemről" is írtam (10 eves voltam ekkor, pár hónappal a különköltözés előtt), ezzel szekált utána, még évekkel később is fel-fel jött a téma. Én ezek utan egy fiúról sem számoltam be, azóta is kerülöm a témát a családdal pedig már 23 eves vagyok és tényleg jó a kapcsolatom velük.
2020. máj. 19. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
89%
Mi ketten voltunk egy szobában a húgommal, borzasztóan teltek a gyerek- és ifjú éveim, az egész meg is mérgezte a kapcsolatunkat, ma már nem is beszélünk egyáltalán. Örökös veszekedés, vita, sérelmek - én meg is fogadtam, hogy csak annyi gyereket vállalok, ahánynak külön szobát tudok biztosítani.
2020. máj. 19. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
89%

Én a "gyerek" szemszögéből tudok beszélni.


Pozitív hatás: kb. az, hogy megtanultam másokhoz alkalmazkodni. Hát ennyien kifújt.


Negatív hatás:

- nyilván ez attól is függ, hogy a szülők hogy nevelik a gyerekeket... nálunk öcsém volt a kedvenc... ha van olyan gyerek, akivel látványosan kivételeznek, az még sokszoródik akkor, ha van egy közös szoba, és fel kell állítani a szabályokat, ki kezeli a tévét, mikor alszunk, mikor tanulunk... ilyenek


na, nálunk ez úgy nézett ki, hogy nekem kellett mindig engedni öcsémnek. Ha a haverjai jöttek hétköznap délután, ki lettem száműzve a konyhába tanulni. Tök kényelmetlen volt az asztal, nem volt egy perc nyugtom sem, mert a szüleim folyton össze-vissza járkáltak a konyhában. Amikor az én barátaim jöttek, akkor öcsikét nem lehetett kiküldeni a szobából, mi voltunk elküldve a konyhába meg a nappaliba. Amikor én akartam tanulni a szobában, akkor öcsém hangoskodott, amikor ő akart tanulni, nekem síri kussban kellett ülnöm. Amikor ő akart menni aludni, akkor enyhe lámpafénynél sem olvashattam, de ha én akartam aludni, akkor simán őrjöngött. A naplómat felfeszítette és elolvasta (pedig a lakatos verzió volt), a cuccaimat tönkretette poénból. A tévén 80%-ban azt néztük, amit ő akart. Ha a szüleimhez mentem panaszkodni, hazudozott, és engem büntettek meg, volt verés is rendesen... volt, amikor egyértelműen nekem volt igazam, akkor meg, "jaj, hát öcséd kicsike" (1 évvel volt nálam fiatalabb). Takarítani nekem többet kellet, mert én vagyok a lány. Viszonylag korán is értem, és akkor nekem kellett kimennem a szobából a fürdőszobába öltözködni, ő öltözhetett a szobában. Számítógépet elvileg ugyanannyit használhattuk, gyakorlatilag kisajította.


Rövidre zárva:

- eltérő igények, veszekedések

- kevés hely

- kivételezés általi többletjogok öcsémnek


(még szerencse, hogy 13 éves korom körül végre kaptunk külön szobát... persze öcsém kapta a nagyobbat, és a szekrénysornak a jobb részeit addig, amíg nem kaptunk új szekrényeket, de ezen már meg sem lepődtem)

2020. máj. 19. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

Ez attól függ, hogy hogyan képzeled. Tesókkal lehetnek egy szobában, de ha a szülőkkel lennének egy szobában én azt erősen a gyermekveszélyeztetés kategória alá tenném. Az egyik korábbi válaszoló is szülőkkel élt egy szobában, ahogy írja éjszaka felkelt arra, ahogy a szülei szexeltek. Ez a legtöbb esetben szexuális 'torzítást' okoz a gyerekben, szerencse, hogy a válaszoló normális lett. Teljességgel elfogadhatatlan szerintem , hogy felnőtt emberek úgy szexeljenek, hogy 2 méterre fekszik tőlük a 8-10 éves gyerek. Bébiszitterkedtem olyan gyerekre, aki 6 évesen a szüleivel aludt. Lány létére egyszercsak bekattant és meg akart ujjazni... Nem volt hajlandó elmondani, hogy miért csinálja és 10 percig kellett lefognom, mire abbahagyta....Az anyjának meg égett a pofája mikor elmondtam és próbálta tagadni. Na vajon kitől tanulta?

Gondolj csak bele, én egyszer hallottam anyámat sikítozni szex közben, sírtam tesóimmal meg több hónapig rémálmaim voltak. Mi lett volna ha látom is őket? Undorító...

Tesóimmal 3an voltunk sokáig egy szobában, egyneműek vagyunk, szerintem így elfogadható. De szülőkkel együtt soha!

2020. máj. 21. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy nem is a közös vagy külön szobán múlik a dolog?

Ha közös szoba van, de a szülők elvárják a gyerekektől egymás tiszteletben tartását, és erre példát is mutatnak, pont olyan normálisan fel lehet nőni, mint külön szobában?

Sőt, külön szobában is lehet összeférhetetlen, alklamazkodni nem tudó gyereket nevelni?

Egyedül a "hol fekszem le a fiúmmal/barátnőmmel" probléma az, ami nem oldható meg a családi otthonban, ha ott nem jutott egy külön szoba, de ez 30-40 éve szerintem még keveseket neurotizált. Az egykék se nagyon szexelhettek tizenéves korukban a szülők orra előtt. Legalábbis ahol én nőttem fel, ott biztosan nem.

2020. máj. 26. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó, szerintem ez inkább a gyerek habitusán múlik, nem a nevelésen.


Mondom, mi a mai napig nagyon eltérő személyiségek vagyunk a testvéremmel, nagyon más életpályát is futottunk be és ezek az alapvető különbségek már kisgyermekkorban kijönnek. Mert sok mindenben egyszerűen nem lehet kompromisszumot kötni, pl. ő TV mellett szeretett elaludni, én meg TV nélkül. Ő így akarta rendezni a szobát, én meg úgy. Egy bizonyos szintig lehet lemondani meg alkalmazkodni, de van az a szint, ahol ez már nagyon sok.


És igen, az is nagy probléma, hogy nem lehet sehova felhozni mondjuk egy pasit, oké, 30 éve sem lehetett az én szüleimnek, de ők pont ezért meg is házasodtak 19-20 évesen. Aztán elváltak, mert rájöttek, hogy nem kellett volna összeházasodni az első emberrel, aki szembejött. Na, ma a legtöbb szülő szerintem kiakadna, ha a gyereke 19 évesen akarna elköltözni és házasodni úgy, hogy még végzettsége sincs.


Ma 23-25 éves korukig otthon laknak a fiatalok, és akkor 25 éves korukig lakjanak felnőtt testvérek együtt úgy, hogy még a párjuk sem aludhat náluk?

2020. máj. 26. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:
71%
Neurotikus lesz. Az embernek szüksége van privát szférára.
2020. jún. 25. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!