Óvodára szükséges valamiféle felkészítés a gyereknek?
Szobatiszta, kommunikatív, társaságkedvelő, egyedül eszik, egyedül alszik el (bár délben úgyis elhozom, tehát ez nem is lényeg), öltözködik is úgy ahogy :) tehát az alapok megvannak, esetleg valami, amit az ovikban máshogy kell, mint otthon? Valami, ami nem jut eszembe?
Ilyenek pl. az oviban nagy kanál, villa van, itthon ilyennel nem hajlandó enni, csak kisebb méretűvel. Szoktassam hozzá vagy nem lényeg az oviban az van, kénytelen lesz használni?
Semmi nem kell. Óvodába a kora miatt kerül egy gyerek, nem az érettsége miatt ;) nincsenek alapok, nincsenek elvárások, gyerek legyen és ennyi.
az ovis elvárásokhoz, szokásokhoz majd a többiekkel együtt igazodik, beleszokik.
enyém 7 éves, elsős, otthon még a mai napig kis gyerek-evőeszközzel eszik. Mert az az övé :)
1. jól mondja, de pl. az orrfújást gyakoroltasd vele.
Sok szülő még 4-5 éves gyereknek is segít orrot fújni, óvodában pedig nem fogják helyette kifújni, jó, ha megtanulja mire megy.
Orrfújás tényleg fontos
Fiam ovijában is kis méretű evőeszközök vannak csak nem figurásak.
Esetleg, hogy többet hagyod egyed mamával vagy kereszt anyukájával
Nagyon jól mondják a többiek. :) Megnyugodhatsz. Sőt, törvény szerint szobatisztának sem kell lenni.
Egy javaslat: fokozatos beszoktatás! Legalább két héten át! Az első 1-2 nap ott vagy az oviban, jelzed is a kicsinyednek ezt, hogy te a folyosón vagy, ha nagyon kellenél neki, persze nyugtasd meg őt afelől is, hogy jókat lehet játszani az oviban stb. Az ezt követő néhány napban már magára hagyod 1 órára. A második hét lezajlása az első hát függvénye: növeld az óraszámot, amíg magára hagyod az oviban.
Ezen felül javasolt az első fél évben csak 4 órára otthagyni, ha technikailag meg tudja oldani a kedves szülő.
Még valami: legtöbb gyermeknek inkább 4 éves kortól ajánlom az óvodai életet, de onnantól feltétlenül!
Más kérdés, hogy sajnos kötelezővé tették 2015-től, hogy 3 évesen be kell iratkozni, igaz, léteznek "kiskapuk", szerencsére.
A kevésbé szociábilis családok miatt vezették be ezt egyfelől, de ezt most nem elemezném ki... Több a kára, mint a haszna a legtöbb gyereknek, hogy már 3 évesen ovis, pláne, ha attól korábban bölcsis is volt.
(Másoknak üzenem, akiknek még 3 évesen se szobatiszta a gyerkőce: bár ha már közel 4 éves egy gyermek, és onnantól sem szobatiszta, akkor előbb a szervi okot kell kiszűri, utána pedig a pszichéset. Ha a 4. szülinapig szobatisztává válik egy gyermek, az tökéletesen elegendő, semmi bajra nem utal önmagában.)
Már elmúlik 3,5 éves mire kezd szeptemberben, szerintem ez neki tökéletes kezdés lesz, mert várja, itt lakunk az ovi mellett és gyakran nézegeti a gyerekeket, kérdez az oviról, voltunk nyílt napon, már akkor ott akart maradni :)
Beszoktatás nincs, lényegében első nap 2 órát lesz ott, másnap már ott is ebédel, de szerintem ez nála nem fog gondot okozni. Az ott alvást meg nem erőltetem, megoldható, hogy elhozzam, így csak akkor fog ott aludni, ha ő szeretne majd.
Az előző cikkben az óvónőt vagy félreértették a szobatisztaság kérdésében, vagy rosszul idézték, vagy nem jól fejezte ki magát, idézem:
"Szobatisztaság. Sarkalatos pont.
Persze elnézőek vagyunk, ha egyszer-egyszer beszalad egy kis pissenet az ágyba a pihenőidőben, főleg az első napokban, amikor a rengeteg történés annyira megterheli őket, hogy teljesen kipurcanva alszanak. De egy háromévesnek már éreznie kell játék közben is, hogy pisilnie kell. Ha rendszeresen tócsát kell törölgetni a széke alól, az baj, és nem azért, mert lusta lennék megfogni a felmosó fát. De szóljon, hogy gond van, ahhoz bőven elég ügyes."
Ez egy kissé fura megközelítés, ha valóban így nyilatkozott.
Ugyanis vagy tényleg gyakran "tócsát hagy maga után" (a cikk szavaival), de akkor még pelusos! ÉS akkor ezért nincs gond. Vagy csak ritkán pisil be és nem pelusos, akkor meg nincs gond!
Az viszont jó kiegészítése, hogy jó, ha tud már inni szokványos pohárból (nem csőrösből) a 3 éves is, és kanállal, villával.
De különösebb elvárás nincs az ovikezdéshez, törvény szerint a pelusost is fel kell venni. Más kérés, hogy így is túl sok óvodás jut egy pedagógusra, és bár a pelust adott esetben a dadus cseréli ki, a szobatisztaságra nevelés plusz idő, plusz energia, plusz gond a pedagógusok és a dadusok számára is, amikor arra kerül a sor (fokozatosan).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!