Hogyan zajlik az óvodában annak megállapítása, hogy mehet-e iskolába a gyermek? Milyen szintű iskolaelőkészítés van nagycsoportban az óvodákban?
Úgy értem, hogy szülő-óvónő megbeszéli, gondolom, de ki mondja ki a végső döntést? Mi van, ha a szülő vinné iskolába, és az óvónő nem javasolná, vagy éppen fordítva? Minden esetben el kell menni a nevelési tanácsadóba, vagy valami hasonló testülethez?
Az iskolára felkészítés hogyan zajlik? Milyen jellegű és nehézségű feladatokat végeznek a gyerekekkel utolsó évben?
Nálatok hogy volt? Köszönöm szépen előre is mindenkine a választ!
... és ne feledd Vekerdy egyik idevágó szavait se:
"Nem az lesz jó és erőteljes absztrakt gondolkodó tizenhét éves korára, akit már négy-öt éves korában megtömnek absztrakt fogalmakkal - hanem az, aki négy-öt éves korában elegendő képszerű és konkrét "gondolkodnivalót" kapott környezetétől."
A gyerek NEM látja kárát a későbbiekben, ha a többségi, értelmes Vekerdy szellemeben nő fel az óvodában tehát, sőt, előnyét élvezi mind az óvodai, mind pedig a majdani iskolás élete folyamán.
Mivel Vekerdy, szerencsére, lebeszélte már a magyarországi óvodapedagógusok többségét a törvényből amúgy is törölt iskola előkészítésről.
Hűha, teljesen félreértettél. A mi óvodánkban nincs felkészítés, éppen ezt hiányolom. Nem az ovival van a baj, ezt is hangsúlyoztam: hanem az iskolával.
Beszélgettem tanító nénikkel, olyan elvárások vannak egy elsős gyerekkel szemben, hogy eldobom a hajam! Ha az óvoda nem készíti fel, akkor késő, mert iskolában lemarad. Megmondták kerek perec, hogy ha nincs fonématudotossága (!), nem tud absztrakt fogalmakban gondolkodni (!), nem tudja az alapvető számolási műveleteket (!) legalább a 20-as számkörben, nincs monotonitástűrő képessége (!), és nem tud 45 percig megülni a fenekén, akkor ne is kezdje el a gyerek az iskolát, mert menthetetlenül lemarad, nincs ugyanis idő arra várni, hogy a gyerekek a saját tempójukban érjenek. Haladni kell a tananyaggal, és pont. Ezt nem egy-két tanító mondta, hanem legalább nyolc, egymástól teljesen függetlenül.
Szép, amiket írtál az óvodákkal kapcsolatban, és így is lenne jó, de akkor az iskolát miért nem hangolják hozzá a rendszerhez?! Nagyon nagy a szakadék, mert az iskola azt várja el, hogy legalább másodikos gyerek kezdje az első osztályt.
Nem értettelek félre szerintem, és valóban az a helyzet sajnos A TANÍTÓK RÉSZÉRŐL, amit írsz. Én értelek, hogy sok mindenben egyet értesz Vekerdy-vel, ahogy én is. És értelek, hogy a tanítókkal van gondod.
Vekerdy-nek is és nekem is a tanítók irreális elvárásaival szemben van gondom.
Tényleg a magyaro-i állami ovik többsége már Vekerdy szellemiségű, tehát tévedsz abban, hogy ő valami idealista képzelgő volna...
MEGVALÓSÍTOTTA elképzeléseit - AZ ÓVODÁKBAN.
(Az iskolai reformot ellenben még neki se sikerült igazán elindítania sosem - tudod te is, hogy soktényezős dolog, főleg az Állami aparátus szervezetlensége, bagatellizálása, felszínessége, csökönyössége az egyik fő oka ennek.)
Dr Vekerdy már a 80-as évek óta megreformálta a magyar állami óvodák közül egyre több nevelési attitűdjét szerencsére, és kb az ezredfordulóra már a legtöbb magyar állami ovis Vekerdy szellemében nevelődik.
Értsd: kb a 65 / 80 %-a a magyar állami oviknak, de a waldorf, vagy waldorf jellegű óvodák is sokat átvettek Vekerdy-től, bár tudni kell, hogy a waldorf-ot feltaláló Steiner-től meg Vekerdy tanult, akárcsak Freine-től.
(Tehát áttételesen a legtöbb magyar állami óvoda erősen Freinet szellemiségű, némi Steiner beütéssel, Vekerdy-n keresztül - ha kissé leegyszerűsítjük és sarkítjuk a dolgot.)
Azért írtam olyan sok kommentet itt múltkor, hogy legyen konkrét pedagógiai hivatkozási lehetőséged, ha végre sarkadra állsz, és kiállsz a gyermekedért- mert megteheted! :)
Hogy miért nem tud kiállni a legtöbb szülő? Pont azért, mert laikus. Amiről nem tehetnek. Ezért vagyok itt, hogy segítsek elméletben. Ezért írtam annyi tudományos, vonatkozó hivatkozást itt a kérdésnél múltkor.
SZÁMOS MEGOLDÁSI LEHETŐSÉGED VAN neked és a többi szülőnek, akinek iskola előtt áll a gyermeke:
- "verni kell az asztalt" az általad is idézett, tipikus tanítók előtt. Habár pk se egészen tehetnek az elvárásaikról, hiszen az Magyar Állam rendelkezései nyomása alatt állnak (NAT, tananyag stb). De mégis közvetlenül ők fogadják az ovisokat, náluk kell elérni alkalmazkodás a gyerekek életkori sajátosságait illetően!
- és/vagy pedig további altenatívák:
hidd el, a legtöbb értelmes ovisnak NEM árt maradniuk hat és fél, 7 éves korukig óvodában, és a szülőnek JOGA VAN bármiféle teszt ellenére / miatt oviban tartania gyermekét. Persze egy laikus nehezen tudja megindokolni, de akkor konzultált szakemberrel. Én nyilván látatlanban csak általánosságokat tudok írni, NEM pedig gyermekedre szabott indokot. Ha 7, 7 és fél évesen megy iskolába, máris könnyebben tud alkalmazkodni a suliban, hiszen egy év alatt hatalmasat változnak a kisgyermekek, tekintve a csökkent mozgásigényt, a szabálytudat tökéletességét, a feladattudatot, a figyelemkoncentráció idejét és minőségét is (ha átlagos gyerekről van szó, de ha figyelemzavaros, akkor meg gyermekpszichológus segítségét kérd: Pedag.Szakszolg/NevTan), nem sorolom tovább...
Amíg 6 és fél - 7 évesen továbbra is ovis, addig te megtaníthatod neki a matek alapműveleteket, az alap számítógép használatot, gépelést, valamint betűket írni, akár írni-olvasni.
Így te tudod szabályozni az oktatás mennyiségét, azaz NEM terheled túl őt, mégse telik hiába a 6. életéve, amely átmenet az óvodás ill iskoláskorú életkori sajátosságok között.
- Nincs iskolakötelezettség Magyaro-n, hanem tankötelezettség, így normális családi légkörben, ahol minimum túlél anyagilag a család, JOGA VAN a gyermeket magántanulóként taníttatni -keresni kell egy sulit, ahol vizsgázik majd, az iskolaigazgatónál kell kérvényezni-, akár a szülő saját maga is taníthatja gyermekét, de vizsgázni be kell járnia a gyerkőcnek majd a suliba (félévente asszem), azonban első osztályban egyébként SINCS osztályzás, se vizsgák.
Tehát ha pl 8 éves koráig megtanítod neki az első két osztály anyagát, akkor egyfelől te szabályozod a terhelését, ami enyhébb, mint a suliban, másfelől így is -ha te, vagy egy ismerősöd, akivel bartelezel például- így is le tudja tenni a vizsgákat, felmérőket akár ötösre, amit tudtommal ovi után csak másfél évvel kell először megejtenie, hiszen első osztályban NINCS osztályzás sem, ha jól tudom. (Az iskolapedagógia kapcán csak érintőleges ismereteim vannak, én óvodapedagógus vagyok.)
Ha magántanuló, mondjuk csak az első évben (tehát 8 évesen járatnád majd suliba második osztályosként), akkor is tehát sokféle megoldás van: magántanulói státuszban lesz, te meg könnyeden, játékosan megtanítod neki az első anyagot, vagy ha nem vagy biztos magadban efelől, akkor összefogsz más szülő ismerőseiddel, ahogy bölcsisek esetén léteznek pl baba-mama klubok, tehát fogjatok össze, pl van 4 család, összesen pl akár 7-8 érintett kisgyermekkel (esélyesen csak 4-5 fővel, aki érintett, tehát 6-7 éves), és segítitek egymást. :)
Egyszer a "Gizinél" van az összes érintett gyermek, tegyük fel, Gizi diplomás, van türelme is a tanításhoz, és képes netről minden elsős tan anyagot továbbítani a gyerekeknek.
Másszor Katinál van az összes gyerek, tehát ez is megoldás, h egy szülői körben minden hétvégén más szülőknél folyik a magántanulás. (Vagy ha annyira nem tudod megoldani ezt, se saját magad felkészíteni a gyermeked, hogy felvegyék második osztályba a te tanításod által, akkor ha van pénzed , még indig ott van egy újabb alternatíva, hogy egy évig megfizetsz egy házitanítót.)
Tehát tessék KREATÍVNAK LENNI, FELTALÁLNI MAGAD, ÉS TÁJÉKOZÓDNI A TÖRVÉNYRŐL, PEDAGÓGIAI ISMERETEKRŐL, ÉS NYERTEK TE, ÉS A GYEREKED. :)
Értesz? :)
...és természetesen az óvodapedagógusok egy részével is gond van, azokkal, akik vagy engednek sajnos a tanítók nyomásának, vagy eleve nem hajlandóak alkalmazkodni az óvodások életkori sajátosságaihoz és iskolásan bánnak velük.
Még egyszer, hogy tudd a vonatkozó törvénycikkelyt: már valamikor az ezredforduló táján TÖRÖLTÉK az iskola előkészítésre vonatkozó elvárást az óvodákra nézve. Teljesen jogosan.
Amelyik ovpedes ezt nem fogja fel, sajnos ilyen az élet, pl próbáld áttenni másik oviba gyermeked. Vagy más megoldást ötölj ki. Adtam általános ötleteket, te magad meg szabd egyénre, gyermekedre a megoldást, legyél kreatív. :)
Sok sikert! :)
Ha kell még elméleti segítség, itt vagyok továbbra is, de publikusan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!