Melyik országokban nem kötelező az óvoda?
Franciaországban sem kötelező, de javasolt.
A hatodik életévét szeptember elsején betöltött gyerekeknek kötelező az iskola, de szocializálódás/kommunikálás/barátság-kialakítás szempontjából hátrányban vannak azok a gyerekek, akik nem jártak oviba.
Hollandiában több lehetőség is van.
1, Otthon marad, mint haztartasbeli - simán megteheti, mert egy jövedelemből is gond nélkül meg lehet élni.
2, Vendegszulot alkalmaz. Ez olyasmi, mint egy mini maganbolcsi, ahol a vendégszülő otthonában vigyáz a gyerekre. Ez iskola időben elérhető, tehát 8:30tol kB 15-16 óráig. Ez húzós, de bizonyos esetekben kérhető rá támogatás, akár 100%ban is, pl egyedülálló szülő esetén.
3, 2 éves kortól mehet a gyerek heti 2 vagy szükség esetén 3 napban "totyog jatszohaz"ba. Ez legtöbbször egy iskola épületen belül van, az alkalmazottak pedagógusok és a gyerekek iskola előkészítő foglalkozásokon vesznek itt részt. Ez is fizetős, csak iskola időben van esha jól emlékszem max 14 óráig, de erre nem eskudnek meg.
4, Ha a szülő valahogy mégsem tudja megoldani a felügyeletet -pl egy ismerősöm gyerekei 8:30tol délig vannak iskolában, délben haza kell menniük ebédelni és 13:00tol újra iskolába mennek- akkor erre hivatkozva, természetesen egyéb körülményeket is vizsgálva kaphat munkanélküli segélyt.
5, Nanny-t, fix bébiszittert is lehet alkalmazni.
Én írtam Nagy-Britanniát. Egészen pontosan Skóciában élek, hogy a többi országrészben hogy van, azt nem tudom, de itt a helyzet a következő: A bölcsi fizetős, és nagyon kevés a hely. Az állami ovi 3 éves kortól ingyenes napi 3 órában, van ugyan lehetőség egész napos ellátásra, de szintén korlátozott számban, és az is fizetős, plusz még le sem fektetik a gyerekeket aludni ebéd után, ami szerintem röhejes. Ezért sok anyuka valóban otthon van a gyerek 4-5 éves koráig, mások igyekeznek kreatívan megoldani. Elvállalnak valami vacak részmunkaidős állást, mint pl. én, hogy odaérjenek a gyerekért délre, vagy otthonról dolgoznak, nagymama, bébiszitter segítségét veszik igénybe, a kicsit módosabbak pedig magánoviba küldik a gyerekeiket, amik rendszerint jóval barátságosabbak, tovább is vannak nyitva (az állami ovi bezár fél 4-kor, a legtöbb magán nyitva van 6-ig). Nem véletlen, hogy nemrég olvastam egy kutatást, miszerint a brit szülőknek 1-4 éves kora között kerül a legtöbbe a gyerek, vagy azért, mert az egyik szülő részben vagy egészben kiesik a munkából, vagy azért, mert dolgozik, a gyerekfelügyelet viszont pénzbe kerül.
Nem vagyok képben a teljes európai helyzettel, de szerintem Magyarország kiemelkedően jó helyzetben van bölcsi-ovi tekintetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!