Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Nálatok hogyan szedik a...

Nálatok hogyan szedik a csoportpénzt?

Figyelt kérdés
Hogyan oldjátok meg a csoportpénz szedését? Óvónők nem kezelhetik, uj rendelet.Hogyan lehet megoldani?
2014. szept. 17. 21:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Én az óvónéninek adtam, de miért nem kérdezed meg tőle?
2014. szept. 17. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem új rendelet. Ez a cikk 2010-es:

"

12 13


Az iskolákban, sőt már az óvodákban is gyakorlattá vált az úgynevezett osztálypénz szedése, amely havi 500-1000-3000 forinttól a középiskolában 20-30 ezer forintig (ballagási ruha, érettségi bankett) terjedhet. Egy 30 fős osztályban havi 2-3 ezer forinttal számolva havonta 60-90 ezer, évente 600-900 ezer forint osztálypénz gyűlhet össze. Egyes középiskolákban ez elérheti az évi 6-9 millió forintot is. A szülők pedig akkor is fizetnek osztálypénzt, ha annak szedése tilos, vagy meghaladja anyagi teherbíró képességüket, vagy nem látják át mire fordították a beszedett összegeket.

Mire fordítják az osztálypénzt? Az oktatási intézmények többsége áthárítja a dologi kiadásokat (pl. kréta, másolópapír, tisztasági csomag, osztályfestés,) vagy a tanítási időben szervezett ingyenes közoktatási szolgáltatások költségeit (pl. tanulmányi kirándulás, uszoda, múzeum belépő, erdei iskola, stb.) a szülőkre, amelyeket a fenntartónak az óvoda, iskola költségvetésében kell biztosítani.


Sok helyen úgy próbálják a kikerülni az indokolatlan pénzbeszedéssel kapcsolatos jogszabályi előírásokat (pl. elismervény, számla kiadása beszedett pénzekről, bevételezés, könyvelés, elszámolás), hogy nyíltan osztálypénz gyűjtésre biztatják a szülőket. A pénzbeszedő pedagógus vagy szülő felszólító levélben követeli az osztályközösség által "megszavazott" havi osztálypénzt, ha valaki nem tudja havi rendszerességgel fizetni, megalázó módon nyilvánosságra hozza a nem fizetők nevét.


Az osztálypénz szedésének évtizedes hagyományi vannak Magyarországon, csak az a baj, hogy az utóbbi években megváltozott a családok anyagi helyzete. Nem csak az alacsonyjövedelmű szülőknek okoz problémát gyermekük óvodáztatásával, iskoláztatásával járó kiadások, hanem azoknak is, akiknél a megnövekedett közüzemi díjak miatt emelkedet a lakásfenntartási költségek, és az esetleges kölcsönök visszafizetése miatt egy fillérjük sem marad a hónap végére.


Az osztálypénzzel kapcsolatos ellentmondások kiküszöbölésére a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete azt javasolta, hogy minden óvodába, iskolában alakuljon Közhasznú Szülői Alapítvány, amely a szülők összefogását segítené az óvodai nevelés és az iskolai oktatás színvonalának emelése érdekében. A szülői alapítvány sajátossága lenne, hogy összeférhetetlenség miatt a pedagógusok nem lehetnének a tagjai. A szülői alapítvány pénzforrása a külső támogatók pénzbeli és természetbeni adományai lennének, tehát fő feladata a pályázatok figyelése, szponzorok felkutatása lenne. "

2014. szept. 17. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Bölcsiben egy szülő szedi, oviban az óvónéni, de nem csoportpénznek hívjuk, hanem csoporttámogatásnak vagy adománynak, azt nem tiltja semmi, azt lehet adni.
2014. szept. 17. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nalunk anno volt SZMK = szülői munka közösség , es Ok szedték
2014. szept. 18. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
nálunk egy szmk szülö szedi a csoport pénzt .
2014. szept. 18. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
nálunk ebédpénz fizetéskor kell odaadni a gazdadságis hölgynek.
2014. szept. 18. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Nálunk az egyik szülő beszedi,de amúgy az óvónők kezelik a pénzt,ők írják,ők tartják számon,hogy kitől mit kell beszedni :) ...és a pénz is náluk van,nem a pénzt beszedő szülőnél.
2014. szept. 18. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nálunk is vannak szmk-s tagok.Azon filoztunk, hogyan lenne jobb, kényelmesebb...nálunk az ovonénik nem veszik át.Volt pár ötlet, de nem igazán jött be egyik sem...
2014. szept. 18. 22:00
 9/11 anonim ***** válasza:

Ahogy Te is mondod. Az óvónénik nem szedhetik. Viszont mi az idén összebeszéltünk, hogy minden szülő egy kiválasztott személynek (SZMK-s) havonta odaad 500 forintot (vagy egyben 5000-et), amiből év végén a gyerekek kirándulása megy majd. Így nem is csoportpénz, óvónéniknek sem lehet baja belőle, és a szülők sem az utolsó pillanatban kapcsolnak, hogy "Juj, holnap kirándulás, én pedig még nem fizettem be".

Minden egyéb, színház stb. külön befizetős.

2014. szept. 19. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Szmk-s szülők szedik be a csoportpénzt,havi 500Ft-ot.Most szeptemberben úgy beszéltük meg,hogy 4 havit beadunk egyben.
2014. szept. 22. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!