Hàrom éves kislànyom csak az apukàjàval akar lenni. Mitől van ez?
Igen, kb te vagy a "kiszolgáló rabszolga". Te ellátod, megcsinálsz mindent, mindig ott vagy.
Apa meg izgalmas, hogy ő máshogy játszik, nincs mindig "kéznél".
Ettől nem szeret téged sem kevésbé, és ha fordulna a kocka, hidd le, lehet már 1 óra után sírna utánad, hogy hol vagy, mikor mész haza.
Mert apa izgalmas. Te meg a "házicseléd".
Ugyan én szigorú is vagyok, de a nagynál apa a kedvenc, az isten, a mindenség. A kicsi pedig már most anyaimádó, mondjuk szerencsére még nem az a durva, de tény, hogy nálam jobban megnyugszik, ha én nem vagyok ott, akkor enni sem eszik mással, de apa nélkül simán elvan, míg a nagy csak azota jött rá, hogy anyával is lehet bolondozni, mióta kistesoja van 😂
Többféle oka lehet, az egyiket megírták, de az Ödipális komplexus is bejátszhat (kár volt annyira lepontozni, aki megemlítette), bár attól függ (Ödipális/Elektra inkább az óvodásnak az azonos nemű szülő kapcsán féltékenysége, rivalizálása -vagy abból eredő dühe- esetén jellemző, és leginkább 4, esetleg 3 és fél éves kortól, de van, hogy csak kb egy évig jellemző ez).
"De innen marad vissza, hogy az esetek többségében a nők sok tekintetben az apjukra hasonló férfiakra buknak."
Ez így, ebben a formában kissé sajnos általánosításnak tűnik számomra, de azért bejátszik olykor ez is a felnőtteknél (mármint a szülői hatás szerinti tudattalan párválasztás, sőt, tudattalan probléma választás is).
Amire a kedves válaszoló utalt, inkább az anima, illetve az animus vonatkozásai ("a nők sok tekintetben az apjukra hasonló férfiakra buknak" és megfordítva, a férfiakra is hat az anyjuk arcra és egyes jellemvonásai a párválasztásnál).
De azért ennyire általánosan nem jelenthető ki, túl gyakorinak se vélem. Vannak, akik ugyanis pont, hogy másfajta pár választanak -legalábbis tudatosan-, mint a szülőjük.
Többen megírták, ami a kérdésre a valószínűbb helyzetkép: a ritkábban látott szülő van úgy, hogy "egzotikusabb" egy pici gyermeknek (vagy pusztán csak jobban hiányolja). De még ez se teljesen biztos, a kérdezőéknél; ahhoz kevés derült ki, hogy valószínűsíthessük, mi a helyzetük tényleges oka.
Kedves kérdező, elhiszem, hogy fáj, de szerintem ha megpróbálod egy ilyen korú gyermek szemszögéből érezni és értékelni a dolgokat, akkor lehet, hogy elmúlik a fájdalmad. Ugyanis ösztönös, sokszor egy szempontú a pici gyermek. A pszichológusok azt mondják, egocentrikusak, aki nem egoizmus, hanem azt jelenti: egyelőre csak a saját szemszögén át látja a dolgokat. Ami egyébként ugyebár puszta benyomás szerű. Sokszor látszólagos. "Jaj, apát de rég láttam, juhé, most ő jelent nekem mindent, most anya sem számít". Ez nem jelenti, hogy nem szeret téged.
Nem képes végiggondolni -és nem is várható el még tőle-, hogy sorra vegye az értékeket, mit köszönhet neked, vagy pl hogy te mennyire szereted őt. Impulzívak az ilyen korúak még bőven. Találkoznak hirtelen a ritkábban látott szülővel, és ez erős benyomást tesz rájuk, ki se lát ebből sok esetben a gyermek, aztán idővel megint te vagy a fontos számára. Egészen a következő érzekézéséig az apjának. Ez szerintem érthető az ő szemszögéből.
Általánosságban nem érti még a szeretet fogalmát. Az aktuális benyomás neki fontosabb, mert ilyen korú, ezt meg lehet érteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!