Autista kisgyerek lehet az unokatestvérem? Szüleinek sajnos nem tűnik fel, tovább lent.
Mindenki, aki találkozik a gyerekkel az látja, hogy valami nincs rendben, de a szülők egyszerűen tojnak rá. Be van tudva annak, hogy ő ilyen...majd kinövi. 2 évesről van szó. Pár sort írok a gyerekről. Rengeteget tudnék írni, de csak pár figyelemfelkeltő esetet írok le.
-állandóan szaladgál ide-oda, nem lehet leállítani
-szemkontaktus hiánya, nem néz senkire
-nem reagál a nevére
-furcsa ismétlődő hangokat ad ki
-hiába mondod neki, hogy hozd ide ezt-azt, integess..semmi(nem figyel senkire, semmire)
-mindent a szájába vesz, megesz
-nagy fájdalomküszöb, akkorákat esik hogy csak..fejét beüti(semmi)mintha nem történt volna semmi
-simán kimenne az autó elé, megy a feje után, sétálni vele nem lehet, az anyja fut utána
-nem jelzi, hogy éhes vagy szomjas
-nem szereti ha megölelik
-észre sem veszi a körülötte lévő gyerekeket, mintha bútordarabok lennének, ha kell átmegy rajtuk
-állandóan forog körbe-körbe, vagy valamilyen ismétlődő cselekvést végez
-ha valami nem úgy van, ahogy neki tetszik, akkor hevesen tiltakozik
-szereti az árnyékát követni, falnak neki megy, ha arra vetül az árnyék
-nincs félelemérzete..stb.
Ha meg mondanám nekik, akkor én lennék kiosztva, hogy mit képzelek én, nincs a gyereknek semmi baja. Ezért is szeretnék megbizonyosodni arról, hogy valami nincs rendben a gyerekkel. Segíteni szeretnék, de feltételezésekbe nem szeretnék belemenni.
Szerintem attól még, hogy valaki a rokonod, nem tartozik Rád a magánélete. De ha valaki beszél is velük, ne az egy generációval fiatalabb tegye.
Nekem a leírásod továbbra is gyanús, hogy tényleg autista. De még mindig nem értem, mért foglalkozol kéretlenül más család életével. Ha segítséget vagy véleményt kérnek Tőled, az persze egész más.
Ha érdekel egy óvodapedagógus válasza, akkor jelezném szerényen a kedves kérdező számára, hogy ha még nincs 2 és fél éves a kérdéses gyermek, akkor képtelenség autizmust megállapítani, mivel az autizmus, ennyi idősen még életkori sajátosság.
Az összes tényezőt elolvastam, amit írtál, 2 és fél éves korig egyik se utal autizmusra, viszont 2 és fél - 3 évesen már ESETLEG, 3 éves kortól meg már van esély ilyen tényezőkkel, hogy autista VOLNA - ha már 3 éves volna.
Kb 2 és fél évesen a súlyosabb kanner szindróma viszont sejthető, míg az autizmus spektrum zavar enyhébb formái még nem. Távból nem lehet biztosat mondani a kérdésedre.
Tehát bármi lehet a későbbiekben, nem lehet megjósolni az autizmust 2 és fél éves korig (nem szabad aggódnod, hanem tanulnod javaslom az életkori sajátosságokról szakkönyvekből), de még 30 hós körül is legfeljebb csak sejteni lehet a súlyosabb formáját az autizmusnak (az enyhébbet még mindig nem).
Itt a pont (lehet, hogy távoli kolléga? ) :
"tegnapelőtt"-öt ír ki a gyakorikérdések, de most hajnal van, ez vajon ápr 12?
"21:10" -re gondolok, reális infókat adott neked, kérdező.
Ezen felül: igen nagy a szórás a képességek, részképesség és a fejlődés egyéb jellemzői tekintetében, kb 4 éves korig. Kb 4 éves korra beérik egymást azok a gyerekek, akik valóban átlagosak, és nem SNI.
A beérés szót ne értsd félre: eltérő sorrendben alakulnak ki a képességek a 4 év alattiaknál, tehát X téren ha az átlagoshoz képest késik a fejlődés, akkor tuti van képesség, amiben viszont előrébb jár, ezért NEM megkésett a gyerek, ez esetben. De ilyen megállapítást tehát majd csak kb 3, adott képesség esetén 4 éves korától lehet eszközölni.
Adott esetben akár 2-3 év eltérés is lehet adott képesség adott szintje között, 4 éves korig, egyénenként abban az esetben IS, ha utólag kiderül 3-4 évesen, hogy semmi baja a kérdéses gyerekeknek.
És majdnem elfelejtettem, hogy az előző előtti válasza remek kiegészítés: ha esetleg egy pedagógus, vagy pszichológus -aki látja élőben a gyermeked- gyanakszik fogyatékra, akkor első körben célszerű a szervi problémát kiszűrni, mert egyfelől arra kisebb az esély, másfelől ha mégis szervi probléma (pl nagyothallás, akár hatalmas mandula miatt), akkor biz. szempontból egyszerűsödik a problémamegoldás és egy csomó felesleges kört, találgatást és stresszt el lelet kerülni.
Tehát ha nagyon aggódsz, akkor JELENLEG egy hallásvizsgálatot és szemészeti kivizsgálást javaslok a gyermeknek, ezen felül MOST MÉG SEMMI mást. Amennyiben reális tényezőket soroltál fel, hiszen csak abból tudunk kiindulni (azaz látatlanban nehéz biztosat mondani).
Személy szerint jelezném a szülőknek, hogy valami nem stimmelhet a gyerekkel. Ahogy részletesebben leírtad, az már sok eltérés. Az esetleges szervi okokat (hallás, látás) már most ki tudják szűrni.
Ha pedig más a gond, az egy-két év múlva jelenik meg még markánsabban a viselkedésben, de szakember szerintem már most is tudna mondani rá valamit.
https://www.youtube.com/watch?v=9VoushTH20Q&t=3s
https://www.youtube.com/watch?v=z7NeBs5wNOA&t=2s
Persze nem szentírás, de segíthet..
Bár elsőre én is arra gondoltam, hogy inkább a hallásával lehet gond, illetve látásával/térlátásával.
"Jelenleg Magyarországon 18 hónapos kortól diagnosztizálják az autizmust. Csak el kell(ene) jutni a gyereknek szakember elé. Anélkül nehéz."
Ne haragudj meg, de aki 18 hónaposra autizmus diagnózist mond, az kuruzsló, szóval elég nagy baj, ha korai fejlesztők között már ez is dívik. Vagy adott esetben kompetens az illető, csak éppen hazudik (az állami támogatás érdekében).
Valójában két és fél évesen már esetleg lehet adni autizmus spektrum diagnózist, azon belül se akármilyet.
Nem kellene riogatni feleslegesen a kedves kérdezőt. Sem indokolatlanul fejlesztésnek kitenni kisgyermeket, mert az többet árt neki, mint használ!
Folytatom: a súlyos esetek nyilván korábban is diagnosztizálhatóak (az autizmus például egy spektrumon értelmezhető, enyhétől a középsúlyoson át a súlyosig). Azonban csak a súlyos eset diagnosztizálható korábban, de ez magától értetődő, evidens, ezért nem tértem ki rá.
Más szóval: 2 és fél éves kor előtt csak a különféle súlyos betegségek diagnosztizálhatóak, de azok olyan szintűek, hogy egy szülő se bizonytalanodik el úgy, hogy kérdést tegyen fel, mert olyan esetben ordít a gyerekből, hogy nagy a baj.
Azaz: ha nem egyértelmű, hogy baj van, akkor várni kell a diagnózis felállításával, autizmus esetén kb 2 és fél éves korig. (Csak a súlyos autizmus diagnosztizálható ettől korábban, azt meg a szülő is észreveszi, olyan egyértelmű).
A gyerekek kb 98%-a NEM autista. Akit mégis autizmussal tévesen kezelnek, azt félrekezelik, főként mert többnyire mellőzik az indirekt módszereket a korai fejlesztés során. Azaz aki valóban kezelésre szorul, annak lehet segíteni, míg a többségnek többet árt a korai fejlesztés, mint használ!
Nos, ezért olyan fontos a reális diagnózis felállítása!
Márpedig -leszámítva a szélsőségesen súlyos, Kanner szindrómás eseteket- autizmus NEM diagnosztizálható 2 és fél éves kor alatt, mivel életkori sajátosság!
Aki mégis diagnosztizál ilyet 2 és fél éves kor előtti gyermekről, az vagy kuruzsló, vagy csaló. Igen, sajnos eg.ügyi maffia is létezik, erről többet nem írhatok. Ellenben tisztelet a korrekt szakembereknek.
A kedves szülők meg, javaslom, vigyázzanak a gyermekeire, azaz tájékozódjanak megfelelően, mielőtt lépnek. Az orvosok, gyógypedagógusok egy része nem megbízható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!