Fel lehet nevelni úgy egy gyereket a mai világban, hogy legalább 12 éves koráig nincs számítógép/tv/okostelefon/tablet?
Tv-nk, tabletünk nincs, szerintem az okostelefonon való játszás sem kisgyerekeknek való.
Számítógépen nézne mesét.
Engem megijeszt ez a világ, ez a sok kütyü, pedig fiatal vagyok. Nap, mint nap látom, hogy mennyire besszippantja a kisebbeket. Ismerős 4 éves kislány, egész nap a tabletet nyomkodja. Minap betértem egy boltba, egy 4 és egy 7 év körüli kisfiú álltak az ajtó előtt megbénulva egy okostelefonnal és egy tablettel a kezükben. Hiába szóltak a szüleik, hogy mennyenek arrébb, mert nem tudtam kimenni a boltból, nem mozdultak, úgy rángatták odébb őket a szüleik, de le se vették a szemüket a játékról.
Nyilván, ezt a szülő engedi/nem engedi. De mit tehet egy olyan szülő, aki gyerekének környezetében szinte mindenki korlátlanul használhatja az okosgépeket? A gyerek látja másnál, a másik gyerekek sokat beszélnek xy meg z játékokról, a tiltó szülő gyereke meg nyafog érte/kimarad a beszélgetésből/csúfolhatják emiatt/később kimarad a közös számítógépes játékból.
Van itt valaki, akinek nincs tabletje/tv-je/számítógépe/okostelefonja vagy nem engedi a gyerekének a használatát? Esetleg korlátozza, de mennyire? Mesélnél?
Miert ne lehetne?
Suliban es oszttarsaktol.ugy is majd ráragad ami kell, attol még te elhetsz vele ugy hogy ti inkabb fogocskaztok bujocskaztok otthon es mindenki egyutt vacsizik es egyutt a csalad, beszelgeteseken is hangsuly. Idillibb, összetartobb is ugy.
En is kicsit elszontjolodtam ezen mikor kisbabam volt es a hivatali varakozas alatt a babám szinte minden várakozoval kontaktot akart felvenni es javareszt mindenki a telojat bujta es kezdett az a kivancsi csillogas valahogy kialudni a tekintetéből, hogy te jo eg, tenyleg milyen vilagra szültem én?
Es eddig sikerult megőriznem mégis! A legutolso szomszedbcsihoz is odamegy beszelgetni, mindenkihez van pár kedves szava, epitkezesen beköszön hogy jo munkát, öröm latni ahogy az ovisom körül mindenki mosolygos lesz es felpezsdül az elet :)
Igazabol annyit tettem csak hogy babakora ota viszem közössegbe, programokra, jatszoterekre, az otthon üles a redukált. Pedig korlatlan a net, es total fuggetlen tőle! A szemét féltem inkabb ha pl azon néz mesét, igy nullara redukaltam,azaz full semmit nem néz mostanaban laptoprol telorol (tv nincs), eddig egyszer sem hianyolta.
Remelem kisiskolasan es kiskamaszon is sikerul a vilagra valo nyitottsagat megőrizni. De sokat kirandulunk majd akkor is, ez biztos.
Egyelore önmegnyugtatasra sem hasznalta még az elektronikat azaz nincs olyan hogy szorong, sirt es pl nem maradt mas csak a mese a laptoprol.
12 vagyok.
Szoval azt hogy te jo eg milyen vilagra szultem en, ugy ertettem, hogy a babámon kereaztul lattam meg azt, hogy nem abnprmalis pl az hogy várakozok egymashoz sem szolnak hacsak nem muszaj? Egy ember alapvetoen nyitottan szuletik a vilagra, tarsas lény, vagyunk x milliardan, kozosen döntünk orszagunkrol stb, es iratlan szabály h meg ne szolalj. Buszon, boltban sorban állva, akarhol.
A babámnak hirtelen el sem tudtam volna magyarázni ugyan miert nem kap visszajelzest. Nem szokas, kultura?
Akkor szembesultem en is ezzel, nem is csupan az elektronika miatt, az elektronika valahol ezt az űrt tölti ki szerintem. Egymashoz nem szolunk ugyan de pl facen már rögtön irunk vadideggenek is akár pl vasarlasnal.
Fura az egesz
Szerintem tiltani nem érdemes, korlátozni bizonyos gyerekeknél kell, másoknál nem. Iskolában dolgozom, ha nem bánod, ebből a szemszögből mesélek.
Mi szeretjük használni a technika vívmányait, mert ezzel jobban meg lehet szólítani a gyerekeket. Vannak számítógépek, interaktív tábláink és tanulói használatra tabletek. Szuper programok léteznek ám oktatási célokra, és (nálunk legalábbis) a felsőben a tananyagról bizonyos tanárok letölthető jegyzetet is adnak.
De: minden évben vannak olyan gyerekeink, akiket végül le kell tiltani a gépről, mert ráfüggnek otthon. (Karikás szem, fásultság, érdektelenség egyből árulkodó.) Ezek általában online térben játszható játékok.
A programot kell megszabni, nem az eszközt. És én ezektől a játékoktól sem tiltanék egyből, csak korlátoznám, ha a gyerekem ilyenekkel szeretne játszani. Akkor van gond szerintem, ha a hobbijait, barátait vagy feladatait hanyagolja a játék miatt. (Általában az iskolásoknál vagy a tanulás, vagy az alvás marad ki.) Ha pl nem megy ki a haverokkal biciklizni, mert gépezik, ott már gond van szerintem.
Hat lehet hogy lesz resze kikozositesben vagy amiert ezt meg azt a meset nem ismeri vagy ilyesmik, kisgyerekek barkit kikosositenek ha csak egy kicsit is kitunik a tobbi kozul. Alapbol szerintem a tablet szamitogep es telefon 12 eves korig siman elhanyagolhato, senkit nem zavar ha nincs, szerintem csak a tvben levo meseket hianyolhatja amikrol ilyenkor mindenki beszel
16/L (nekem is csak felsoben lett telom, es elotte ezek kozul csak tv-t neztem)
Nálunk 3 éves korig 0 képernyőidő volt, most hétvégente nézhet 1-1 rövidebb mesét laptopról a 4 éves fiam. Nem hiányzik neki, mert megmondtuk neki, hogy nem lehet többet nézni, ezt elfogadja, elfoglalja magát mással.
Tablet nincsen otthon, és olyan óvodába irattam, ahol megmodták a kérdésemre, hogy semmiféle digitális cucc vagy tévé, video nézés nincsen.
Én programozó informatikus vagyok, ez a munkám, 13 éves koromban kaptam számítógépet, huszonéves koromban volt az első okostelefonom, mégis a digitális világból keresem a megélhetésemet, nem is élek rosszul... :)
Viszont ennek megvan az az előnye, hogy pontosan belelátok az appok fejlesztésébe. Korábban játékfejlesztő cégnél dolgoztam. A csapat része volt egy pszichológus, neki az volt a feladata, hogy olyan ritmust javasoljon az adott játékhoz, hogy arra stimulálja a felhasználókat, hogy minél több időt töltsenek a képernyő előtt és minél több pénzt költsenek el mindenféle virtuális extrákra, amit kizárólag a játékban lehetett felhasználni.
A későbbi tervem az, hogyha a gyerek felnő, akkor
(1) nagyon komolyan korlátozom a képernyőidejét mindenféle eszközön
(2) szülői kontroll programokat telepítek a gépre, ami minden tartalmat szűr, amit néz
(3) pontos megegyezés tárgya lesz a gyerekkel, hogy milyen ezköszt milyen feltételle, hogyan és mennyi thasználhat
(4) pontosan felvilágosítom mindennek a veszélyeiről (netes pornó, fb stalking, digitális függőség, ID theft, privacy fontossága, stb.)
Igazat adok azoknak, akik azt írják, hogy a teljes tiltásnak nincsen értelme, viszont a szabályozásnak és a szülői tájékozottsággal ezzel kapcsolatban igen. Nem csak azt kell tudni, hogy a való világban merre és kikkel jár a gyerek, henma azt is, hogy a virtuálkis világban...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!