Fel lehet nevelni úgy egy gyereket a mai világban, hogy legalább 12 éves koráig nincs számítógép/tv/okostelefon/tablet?
Tv-nk, tabletünk nincs, szerintem az okostelefonon való játszás sem kisgyerekeknek való.
Számítógépen nézne mesét.
Engem megijeszt ez a világ, ez a sok kütyü, pedig fiatal vagyok. Nap, mint nap látom, hogy mennyire besszippantja a kisebbeket. Ismerős 4 éves kislány, egész nap a tabletet nyomkodja. Minap betértem egy boltba, egy 4 és egy 7 év körüli kisfiú álltak az ajtó előtt megbénulva egy okostelefonnal és egy tablettel a kezükben. Hiába szóltak a szüleik, hogy mennyenek arrébb, mert nem tudtam kimenni a boltból, nem mozdultak, úgy rángatták odébb őket a szüleik, de le se vették a szemüket a játékról.
Nyilván, ezt a szülő engedi/nem engedi. De mit tehet egy olyan szülő, aki gyerekének környezetében szinte mindenki korlátlanul használhatja az okosgépeket? A gyerek látja másnál, a másik gyerekek sokat beszélnek xy meg z játékokról, a tiltó szülő gyereke meg nyafog érte/kimarad a beszélgetésből/csúfolhatják emiatt/később kimarad a közös számítógépes játékból.
Van itt valaki, akinek nincs tabletje/tv-je/számítógépe/okostelefonja vagy nem engedi a gyerekének a használatát? Esetleg korlátozza, de mennyire? Mesélnél?
Nem tudom otthon , hogy van, az én fiam 3,5 éves, Nyugat Európában lakunk, és az óvodában tableton tanulnak! Nem a szó szoros értelmében tablet, hanem ki van egy vászon függesztve a plafonra, arra van kivetítve és azt nyomkodják pl. ha meg kell keresni a kutyát.
Ez a jövő, ettől nem szabad elzárni a gyereket, mert rosszat teszel vele,ő issza meg a levét.
A teljes tiltás felesleges, mert úgyis találkozni fog ezekkel az eszközökkel a társai között. Rosszul fogja érezni magát amiatt, hogy neki valamit nem szabad, amit a kortársainak igen. A szülő feladata az, hogy határokat szabjon, de 100%-os tiltással csak az ellenkezőjét fogod elérni.
Nekem nincs gyerekem, de barátnőmnek van kettő is. Náluk teljesen jól működik az, hogy meg van szabva, mikor és mennyit játszhatnak, a gyerekek elfogadták. Azért, mert a szülők egy egységes és határozott álláspontot képviselnek, amiből nem engednek. Persze megy néha a hiszti, de olyankor sem engednek. A gyerekek tudják a szabályokat. Ennyi a titok.
Nem. Hacsak nem magántanuló, és sosem engeded közösségbe. De ez nyilván nem egészséges.
Önmagában egyik sem rossz, csak mértékkel kellene használni.
Szerintem nem, hiszen az iskolában már van számítáatechnika oktatás, vannak feladatik amit a gépen kell megcsinálni.
Nem ördögtől valóak ezek a kütyük, csak meg kell tanítani hogy mire való
Fel lehet, csak szerintem hülyeség. A mostanság születő generációnak a digitális világ nyelve éppúgy egyfajta "anyanyelve", mint a beszélt nyelv. Ha te ettől önkényesen távoltartod, akkor később fog elsajátítani olyan készségeket, amiket a kortársai, a generációja már egészen fiatalon megtanul. Nem azt mondom, hogy később ez nem pótolható, de nem ugyanúgy, mintha ezzel már gyerekként megismerkedhetett volna. Mire ezek a gyerekek felnőnek, már ezeknek a készségeknek a megléte is alapvető feltétel lesz a munkaerőpiacon.
Nekem nagyon érdekes megfigyelni három generáció hozzáállását a számítógéphez, internethez. Ott van egyszer a nagyfiam, aki 11 éves, vagyok én, 32 évesen, és vannak a közel 60 éves szüleim, 60 fölötti anyósom. A szüleimnek a munkájuk miatt muszáj számítógépet, internetet használniuk, meg is tanulták, de már 40 fölött jártak, amikor ezzel megismerkedtek. Látszik is, hogy sok dolgot nehézkesen csinálnak meg, bizonytalanok, pedig ők még a korosztályukon belül nagyon jól állnak ezzel a digitális világgal. Anyósom nem ilyen területen dolgozott, használ ugyan számítógépet, de csak előre begyakorlott dolgokat képes elvégezni (elnidítani egy játékot, megnyitni a fényképek mappát, ilyenek, e-mailt olvasni), de mondjuk ha azt kérem, hogy továbbítson nekem egy e-mailt, az már gondot okoz neki, és azt sem érti teljesen, hogy mi az, ami az ő gépén van, és mi az, ami az interneten.
Én gyerekként kezdtem el számítógépet haszálni, vagyis pont ilyen 12-13 évesen. Úgy gondolom, hogy értek hozzá, amennyire kell, alapvető programokat tudok használni, alap számomra, hogy az interneten keresek valamit, amit nem tudok, online intézek mindent, amit lehet, értem, hogyan működik az e-mail, a felhő, a torrent, stb.
Viszont nekem már elég nehéz volt megszokni a más eszközökön való internetezést. Nyilván ez attól is függ, hogy ki mire használja, de hülyét kapnék tőle, ha ezt az oldalt telefonról nézném, és úgy kéne válaszokat írnom, a mobilbankot sem szeretem igazán (ettől függetlenül használom), egyszerűen kevésbé látom át a dolgokat, ha nem asztali gépet/laptopot használok, hanem telefont, tabletet, stb.
És akkor ott a 11 éves fiam, akinek ezek a dolgok már mind vagy adottak voltak, mikor született, vagy pár évvel később lettek mindennaposak. Bármilyen feladatot elvégez tableten és telefonon is, amihez én inkább gépet használnék. De mivel számítógépe is van már pár éve, azzal is tökéletesen bánik, sokkal jobban, mint én. Én elvérzek egy bonyolultabb telepítési műveletnél (na jó, ha nagyon akarnám, meg tudnám csinálni, de sokkal több időbe telne), ő röhögve megcsinálja. Olyan dolgokat tud a számítógéppel kapcsolatban, amiről én még csak nem is hallottam. És egészen más módon is használja az internetet például, mint én. Mármint a kortársai is tök máshogy használják, más csatornákon és más módon kommunikálnak egymással, tényleg látszik rajtuk, hogy náluk ez már ösztönös, és nem egy tanult dolog.
Egyébként meg azt gondolom, hogy a szülőnek elsősorban az a feladata ebben a kérdésben, hogy kontrollként legyen jelen, amíg szükséges. Ne engedje, hogy csak ez töltse ki a gyerek életét, figyeljen rá, hogy eleget mozogjon, elég időt töltsön a szabadban, képes legyen nem csak digitális dolgokkal lekötni magát. De a teljes tiltás nem fogja a gyerek érdekét szolgálni, ebben egészen biztos vagyok.
Fel lehet nevelni, ha el akarod vágni a szociális kompetenciáját a gyerekednek.
Sajnos ahhoz, hogy normálisan be tudjon illeszkedni elengedhetetlen a technika. Mert, ha te tiltod a másik 80 anyuka meg odaadja a gyerekének, a te gyereked lesz a kirekesztett. Lehet a kezében tablet, de nyílván szűrt tartalommal. Készségfejlesztő játékokkal. Szerintem, ha napi 1 órát játszik vagy mesét néz még nem dől össze a világ, a korlátokat kell lefektetni a kezdetektől. Én pl. tv ellenes vagyok, nincs is tv nálunk. Mert ugye azt se szűrni nem lehet, meg abból árad az agymosás rendesen, de mondjuk egy Bogyó és babócát miért ne nézhetne meg felügyelettel. Én így látom más nyílván másképp, de ezt neked kell eldönteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!