Hízásra hajlamos kisgyermekeitek milyen ételeket fogyasztanak otthon (főként a vacsora érdekel)?
Két kicsi gyermekem közül a 4,5 éves kisfiam örökölte a férjem testalkatát (a férjem súlya folyton jojózik, néha kemény sporttal hirtelen ledob 20 kilót, ami vissza is jön, ha nincs ideje úgy edzeni).
A kisfiam kisbabának nagyon dundi volt, viszont az elmúlt kb. másfél évben rengeteget nyúlt, szálkásodott, sokszor kifejezetten soványnak tűnt. Egyébként egészséges, örökmozgó, mindig is jóétvágyú kisgyermek volt, tehát az étkezésében, életmódjában nem történt változás.
Most az utóbbi 1-2 hétben úgy látom, mintha kikerekedett volna a feneke és az arca (tegnap a férjem is megjegyezte nekem, hogy szerinte hízott a fiunk).
Próbálok kiegyensúlyozott étrendet tartani otthon, édesség csak ebéd után van egy pici desszert formájában, ha pedig hétköznap oviban van, délután uzsonna időben viszek Neki valami finomságot (pici adagokra gondoljatok, és utána még rendszerint bicajozunk, játszózunk, vagy maradunk az ovinál a barátaival szaladgálni, szval szerintem bőven lemozogja).
Ami gond lehet, az a vacsora, ugyanis újabban nagyon rákapott a fehér lisztből készült pékárura. Régebben bármilyen kenyér, zsömle lehetett otthon, nem érdekelte. Most viszont képes együltő helyében benyomni két nagy kiflit.
Én csak teljes kiőrlésű pékárut eszem, próbálom a családot is erre ösztönözni, de eddig sajnos kevés sikerrel. A férjem sem szereti a barna kenyeret.
Ti mit adtok vacsira pékáru helyett a gyerkőcnek? Beleavatkoznátok, hogy kevesebb pékárut egyen, vagy bíznátok abban, hogy Ő érzi, mire van szüksége a szervezetének, és biztosan oka van ennek a hirtelen megnövekedett étvágynak?
Sportolni még csak az ovis tornára jár, tavasszal szeretném úszásra vinni. Egyébként rengeteget mozog.
A környezetében senki nem veszi észre, hogy kikerekedett, csak a férjem és én. Lehet, hogy csak mi vagyunk kihegyezve erre a férjem súlyproblémái miatt?
Köszönöm, ha válaszoltok.
Off: Azért tudtommal létezik olyan, hogy hízásra hajlamos.
Egyrészt mondom ezt úgy, hogy ez egyik gyerekem sovány, a másik kövér. Az egyik szíve szerint csak csokoládén élne, mást úgy kell belerimánkodni (ő a sovány), a másikat meg figyelnem kell, mert irdatlan mennyiséget képes betolni szinte bármiből (így főleg zöldség-fehérje "diétán" próbálom tartani).
Másrészt pár éve láttam a tévében :) - Spektrumon vagy Nat.Geo.-n adták, már nem tudom -, hogy genetikailag osztályozva vannak olyan emberek (és már ők vannak nagy többségben, amit régi éhínségekkel magyaráztak), akiknek nincs teltségérzetük, valahogy az agyukban nem kapcsol be az, hogy már elég. A "bekapcsolósok" pedig egyszerűen rosszul vannak, ha többet kell enniük. Elenyésző százalékban pedig tényleg léteznek olyanok is, akiknél a felesleg zsír helyett izommá alakul. Na az tényleg mázli lehet - ha van ilyen. Mert persze egyszeri laikusként nem tudom leellenőrizni vagy bizonyítani, mennyi volt a műsor igazságtartalma, csak érdekességképp írtam, ha szeretnél, járj utána.
Harmadrészt szimplán a hormonális állapottól, anyagcserétől is nagyon függ, ki mit hogyan dolgoz fel. Ha máskor nem, ezt terhesség-szoptatás-menopauza alatt elég sok nő megtapasztalja, hogy étrend- és életmódváltás nélkül is elkezd fogyni vagy hízni. (És ugye van az a szint, amit meg már érdemes kivizsgáltatni, pl. pajzsmirigy, lisztérzékenység... stb., ami tényezők szintén hajlamokon múlnak.)
"Azért tudtommal létezik olyan, hogy hízásra hajlamos."
Igazából a hozzászólásodban pont azt írtad le, hogy miért nem létezik a "hízásra hajlamos" kategória. Ugyanis a hízás nem hajlam miatt következik be, hanem azért, mert az illető nem a SZÁMÁRA megfelelő módon étkezik. Ha számára megfelelő módon étkezne/élne, akkor nem hízna, ez ennyire végtelenül egyszerű.
Valóban növekedési ugrás okozhatja ezt a megnövekedett étvágyat a kisfiamnál. Tegnap nagy adagot reggelizett, majd nem telt bele kis idő, panaszkodott, hogy éhes. Kirándultunk, friss gyümölcsöket, zöldségeket szeleteltem föl és csomagoltam be az útra...hát, öröm volt nézni: csak úgy habzsolta az uborkát, retket, almát, répát.😁
Egyedül a teljeskiőrlésű pékáruval nem tudom megbarátkoztatni. Arra nagyon dühös. Utálja, ha magvas, ha picit kesernyésebb, mint a fehérkenyér vagy a kalácstészta.
Arra gondoltam, hogy ha alkalmanként eszik is fehér pékárut, nem teszem majd ki az asztalra a csomag friss kiflit, mert akkor addig eszi, amíg van a zacskóban. Előtte szendvicset csinálok Neki mondjuk egy fél kifliből, és az lesz az adagja. Hátha, így el tudom kerülni, hogy csak azért egyen, mert a szeme kívánja.
Tegnap a kiránduláson rengeteget mozgott, zöldséget, gyümölcsöt falatozott (mondjuk sokszor panaszkodott, hogy éhes, de a főétkezések között csak gyümölcs, zöldség volt). Az a furcsa egyébként, hogy egészen kb. 2 héttel ezelőttig nálunk nem volt étkezések közötti nasi, mert senki nem igényelte. A kisfiam és a kislányom evett reggelire, ebédre, vacsorára, és ezek között nem igazán panaszkodtak éhségre. Az oviban, bölcsiben egyébként tízóraira gyümölcsöt, esetleg joghurtot kapnak, az ovis, bölcsis koszt pedig kifejezetten reformkonyha. Szinte nulla édességet kapnak, nagyritkán egy almás vagy szilvás pitét, fahéjas csigát de ez sem jellemző. Többnyire fehérjedús az étkezésük.
Szval tegnap meglepődtem, hogy rávetette magát a gyümölcsre, zöldségre, otthon ugyanis nem szokása, ha nem viszi a csordaszellem, mint az oviban.
Kíváncsian várom, mi történik, hogyan alakul az étvágya, magassága, súlya, ugyanis én is úgy érzem, növekedési ugrásról van szó. Tegnap megmértem, 2 centit nőtt kb. 1 hónap alatt. Az jó? Túl kevés, túl sok?
És köszönöm az észrevételeket, sokat gondolkodom azon , amit írtatok
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!