Mikortól érti meg egy gyermek hogy nem csak fekete fehér van? Néha olyan mintha félrevezetném, megbántanám!
Egyszerűen belekavarodok a tanításba nevelésbe még én is. Értem, hogy mit nem ért a gyerek, es az ő szemszögéből tényleg érthetetlen, de nem tudom elmagyarázni sem egyszerűen a szintjén, mert nem csak A és B van, ahogy neki még.
3 lesz.
Első ilyesmi még az együtt alvásnál okozott gondot. Hogy az, hogy vele alszom, nem jelenti azt is, hogy ezentul minden nap.. itt átbeszélve az lett a vége hogy ne kavarjam össze a gyereket inkabb ne aludjak vele ha nem muszáj. Azota ez rendeződött is, már mintha ismerné a néha fogalmát es ha vele is alszok, másnap hiszti nélkül elalszik a saját ágyában.
De hogy nehogy minden sínen legyen, ugyanez a baj pl vagy hagyja magát es elvesznek mindent tőle a játszon, olyankor tanitottam hogy nem kell Tereziát játszani mindig, erre átment irígybe játékftőbe es már meg azt nem erti hogy miért arra tanitom, hogy adni is tudni kell...
Mindennek a tetejébe!:
Volt, hogy bűntudatom lett mert nem vettem eszre hogy baj van(kiflidarab feltapadt a szajpadlasra hányt, peobaltam itatni kiszedni a szajabol ami benne van de nem lattam fel is sertettem a garatot es verzett, de megnyugodtam hogy rendezodott, kap levegot, fürdettem, takaritottam de folyamatosan nyaggatott, azt hittem csak zavarja hogy felmosok es nem erek rá, de altatásnál megláttam még egy kisdarabkát a szájuregben, es vagy egy orán átt sinylődött vele szegénykém)szoval másnap(játek nevetes kozben) probaltam magyarázni hogy néha anya is téved, mutassa mindig ha baj van konkretan hol, es igazábol anya ezt a mosolyod szeretné mindig, azt, hogy mindig boldog légy.
Erre elszaladt vele a lo később, dobálozott a geomag golyokkal amit tudja hogy nem szabad es rászoltam, es adtam puha labdákat hogy ezekkel szabad elrugta mérgesen, kitalaltam hogy akkor focizzunk de szekrenyalá gurult, obégattam, szoval a lényeg, hogy nem alakult jol a szitu hatalmas csalodással nézett rám(szerintem azt hitte hogy anya ha mosolyt akar az azt jelenti hogy nem fog többé rászolni!)es elsírta magát. Nem hiszti, harag, hanem az a fájo szomoruság amikor csak jönnek némán a könnyek!!
EZT a megbántást szeretném elkerülni. Már arrol is irtam kérdést, es nincs meg! Van, hogy a gyermek elvonulva sír! Szívem szakad meg.
Hogyan magyarázzak neveljek a szintjén?
Erről könyvet is lehetne írni, nehéz röviden válaszolni. Legyenek biztos támpontok, amit mindig ugyanúgy kell csinálni. Ha asztalnál esztek, akkor ne egyen a TV előtt, ha a járólapra papucsban lehet kijönni, vegye fel, stb.
De kicsit túlgondolod, túlaggódod. Az, hogy néha túlzott érzelmi reakciót látsz egy 3 évestől, teljesen normális, ennyi idősen mindenki így reagál.
Sőt, sokan felnőttként is... Ahogy egy 3 éves nem képes pontosan dobni egy labdát, az agya sem képes még a finom különbségek, kivételek megfelelő értékelésére. De ez nem baj, ennek így kell lennie.
A sorok között azt olvasom ki, hogy neked sincs más, ami elterelné a figyelmedet (pl. munkahely) és ő sem jár közösségbe. Ha ez megtörténik, mindkettőtöknek könnyebb lesz majd.
Keresd meg akár könyvesboltban, akár a neten Mérei-Binét: Gyermeklélektan c. könyvét. Nagyon érthetően leírják a psziché működését minden életkorban.
A felragadt kiflire: igen, kellemetlen, de ennél nagyobb baja ne legyen :) A leírásod alapján túl nagy hűhót csaptál körülötte, ő érzékelte, hogy ezen aggódni kell, ezért ő is szorongani kezdett. Gyakorlatilag a te szorongásodat veszi át és teszi bizonytalanná. Csináld lazábban, mert a reakciókat tőled (is) tanulja és ha mindenre görcsös, szorongó reakciót lát, persze, hogy sírni fog a szorongás miatt.
3 évesen még bőven fekete-fehér van. Azaz még nem elég differenciált a gondokodásmód, egyszermpontúőan gondokpoznak a gyerekek, 4-5 éves korukig. Ez termsézetes. El kell fogadnod.
De magyarázni ettől még kell neki, viszont mindig az adott helyzetben, és konkrét módon. Ssoe általánosságokban fogalmazz.
Az meg egyfelől a legtöbb 4 év alatti gyerekre jellemző, hogy
nem képes még más gyerekekkel együttmáködni, éés az már temperamentumfüggő, hogy miért nem:
az egyik gyámoltalanabb, vagy ewgyzserűen csak introvertált,
a másik meg erőszakos, extrovertált.
Törelem a ku,lcs, nem várhatod el azt, amire még nem képes. De magyarázni kell neki. Nem baj, ah bnem tudja.
A legfontosabb az volna, ha te magadat heylre rakdnád, már szülés előtt ideje lett volan gyemrekpszichológiát tanulnod.
Van egy tévhit: azt hiszi sok szülő, hogy a gyereknevelés mintha tevőleges volna alapvetően.
Ez tévhit.
A gyereknevelés elsősorban ÉRTÉSE a gyerek lelkének.
És mind jobban érted, hogy adott életkorban mi jellemző, annál inkább rá tudsz érezni spontán az aktuális helyzetre, hogy éppen mit helyes tenned és hogyan.
És nem győzöm a türelmet hangsúlyozni. De ez is a gyermeki lélek ÉRTÉSÉVEL függ össze elsősorban:
ha érted, tudod, melyik életkorban mi várható egy gyerektől, mire lehet képes, akkor sokkal sokkal könnyebb azt türelemmel kivárnod.
Ajánlotta is valaki nagyon helyesen:
pedag szakokon kötelező alapmű a
Mérei-Binét: Gyermeklélektan
könyv.
Közérthető, lényegre törő, részletes, életkoronként is, problémák szerint is.
És igen, ahogy írják, még dackorszakban van. Általában 3, 3 és fél éves korig tart. van, akinél olyan másfél éves kortól, van, akinek olyan 24 hós kortól kb.
Kb 5-6 éves korig igencsak hasonlóan zajlik az érés a legtöbb tekintetben, átlagos gyerekek esetén. Ezért hasznosak a kutatásik eredmények tanulmányozása, a gyakorlati megfigyelések, tapasztalatok szülték.
Ez úgy értendő, hogy van egy "-tól -ig", egy időbeli tartomány, képességenként! Azon belül teljesen mindegy, kinek mikor jelentkezik. Tök normális másfél évesen szobatisztának lenni, de a 4. szülinapon is!! A gyerekek biológiai programja és tudatalattija eltérő sorrendben helyeznek hangsúlyt az egyes képességeik kifejlődésére, ez az oka az időtartománynak.
Tehát nincs pontos forgatókönyv a gyerekek fejlődésére még 6 éves korig se! De létezik hozzávetőleges, amit tudni kell a szülőknek is!
Nincs pontos recept a gyereknevelésre se!
Azonban ha tudod 6 éves korig a fejlődési tendenciákat képességenként ,az nagyon nagyon hasznos BÁZIS ,ALAP a gyermekneveléshez! Elengedhetetlen.
Említette valaki helyesen a napi ritmust, az ismétlődéseket. Kb 6 éves korig a rugalmasság csak annyiból szabadna álljon, hogy az adott helyzetben ha valami nagyon indokolt változtatás, az oké. De alapvetően kell éreznie a gyereknek, hogy mikor mi fog következni, ez meg abból ered, ha nagyjából szabályosan ismétlődik a napi rutinja! Ez ad neki biztonság érzetet, valami az értelmi fejlődéséhez elengedhetetlen, ezen át tanul. Előbb a sémákat, a prototípust kell még a felnőttnek is megtanulnia.
Nem gépelnék most többet, inkább bemásolom az egyik kedvenc cikkemet, látszik hogy szakember írta. Az idevágó lényegi részt idézem a dackorszak kapcsán:
MEGOLDÁSI módok, megfelelő hozzáállás a dackorszakban a szülő részéről:
ha lényegtelen dolgokat nem tiltunk meg;
vagy úgy fogalmazunk, hogy a tiltás el is hagyható, például: "Tedd le a fényképezőgépet!" (Azt mondjuk, hogy mit csináljon, ne azt, hogy mit ne!);
ha egy figyelmeztető mondattal lehetőséget adok, hogy a gyermek presztízsveszteség nélkül visszavonuljon. Önállóan, maga válassza az elvárt, helyes cselekvést. Például: "Az a papa tolla!";
ha a szülő a tiltás, elvárás megfogalmazásakor nem saját akaratát, hatalmát állítja szembe, hanem arról beszél, hogy miért nem engedheti meg a gyereknek ezt vagy azt;
nem szabad annak előfordulnia, hogy a szülő naponta szemrehányásokkal árassza el a gyereket, de közben hagyja, hogy a gyerek tovább csinálja a tiltott dolgot;
ha a szülői következetesség megértéssel, belátással párosul, s emellett a gyermek megfelelő önállósághoz jut abban, amiben lehet, a szembeszállás gyengül, helyébe együttműködés lép.
Ellenkező esetben a dackorszak tartóssá válhat, vagy egyre nagyobb erővel vissza-visszatér.
1. Utasításokat ne általánosságban adjunk (például ne rosszalkodj), hanem fogalmazzuk meg, mit várunk.
2. A személyes példa a legösztönzőbb hatású.
3. Legyünk következetesek abban, amit kívánunk tőle.
4. Bármennyire kicsi a gyermek, mindig ismerjük be, ha hibáztunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!