Kisgyermek beszédfejlődése, másnál is van így?
Lányom Decemberben lesz 3 éves. Már beszél, és meglepően jó a szókincse. De azt furcsállom, hogy annak ellenére, hogy jó a szókincse, nagyon nehéz vele párbeszédeket kialakítani. Nem szeret kérdésekre válaszolni. Ha kérdezek valamit, akkor azt mondja, válaszolja, hogy "Nem tudom", elnéz másfelé, vagy hadovál valami butaságot. Nincs aktív párbeszéd egyáltalán. Másnál is van így?
Amúgy sem beszédes, de ha olyan kedve van, akkor összerak gyönyörű 4-5 szavas mondatokat is )Ma pl sétáltunk az utcán, és azt mondta "Nézd csak anya, milyen szép, bozontos kutya", csak furcsa, hogy beszélgetni nem akar. Ha valamit akar, azt elmondja, de csak az én kedvemért, mert beszélgetni szeretnék vele, meg nem szólalna.
3 évesen önmagában az általad elmondottak nem utalnak problémára. A 3. életév körül különféle szinten van a gyermekek beszédkészsége, az általad írtakat figyelembe véve nem lehet bajra következtetni.
(Lappangó, rejtett, látens problémákat meg sokszor élőben se lehet diagnosztizálni, az minden gyermek esetén minden téren benne van a pakliba mint eshetőség.)
Ennyi idősen a pár szavas tőmondatokig eljut minden olyan gyermek, akiknek egészséges a beszédfejlődése, plusz-mínusz minimális eltéréssel. Ezen felül kell legyen 3 évesen legalább száz szavas szókincs, az megnyugtatóan elegendő 3-3 és fél évesen.
Ráadásul a tied választékosabban fogalmaz, mint az átlag három évesek, ez jó jel. Ő viszont párbeszéd terén kevésbé aktív, de ez önmagában nem utal problémára.
Az, hogy van-e probléma, vagy nincs, az nem ezek alapján derül ki a beszédfejlődés terén, és nem most! Épp ezért én a helyedben NEM vinném szakemberhez, mert ismerem a gazdaságpolitikájukat, és sajnos ha akarnak, egyes intézmények bizonytalan- illetve ál-diagnózisokat is hajlandóak felállítani vizsgálaton; ha állami intézmény, akkor a kvóta okán. Nem a vizsgálat a problémás, hanem az, ha mégis egészséges a beszédfejlődése, és ha ennek ellenére problémásnak bélyegezik, majd direkt fejlesztés írnának elő a gyereknek, ami hosszú távon többet árt, mint használ.
Tehát a megoldás: légy nyugodt és higgadt BENSŐDBEN (lélekben) amikor és amennyire csak sikerül, mert a stressz átragadna a kisgyermekre (NEM megjátszásra gondolok, hanem valóban érd el belül amikor csak sikerül, mert a felnőtt lelkét érzi a kisgyermek, ha rejti a felnőtt , ha nem) ; valamint amikor kb 3 és fél éves lesz a gyermeked, csak onnantól kezdj el újra gondolkodni és tanácsot kérni a gyermeked párbeszédhez való zártsága kérdésében.
...még annyit, hogy fél év múlva persze akár meg is nyílhat a párbeszédekre. Szurkolok. Ha nem nyílik meg erre, még mindig nem biztos, hogy baj van -mivel lehet pusztán alkati oka ennek-, szóval TÖBB különböző szakember véleményét kikérheted esetleg, FÉL ÉV MÚLVA. De most NE stresszeld magad és NE vidd vizsgálatra, ez a meglátásom.
(Csak zárójelben: enyhe autizmusra (magasan funkcionáló autizmus) lehet esetleg következtetni 4 éves kortól, hasonló esetben, bár tudtommal sajnos hivatalosan megszüntették, egybemosták az autizmus spektrum fokozatait, amit én jelentős szakmai hibának tartok, mert az azonos szinten levőkből is rengetegféle van, egymáshoz képest ellentétes képességekkel, problémákkal..... hát még a súlyos, középsúlyos és enyhén autisták között milyen hatalmas különbségek vannak... De az autizmust tegyük zárójelbe, ráér egy év múlva, négy éves korában gondolkodni erről. Most még önmagában véve az ég világon semmi bajt nem látni a leírásod alapján.)
...És megnyugtatásul kiemelem az előző előtti hozzászólásomból az alábbi mondatomat:
Az, hogy van-e probléma, vagy nincs, az nem ezek alapján derül ki a beszédfejlődés terén, és nem most!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!