Megkésett beszédfejlődés?
Az én lányomnál is megkésett beszédfejlődés volt, két éves korától heti egyszer logopédiai foglalkozásra hordtam, kevés sikerrel. Három évesen kezdte az ovit, reméltem, hogy a gyermekközösség meghozza a beszédet, de alig beszélt többet 10-15 szónál, ezért a következő évben logopédiai oviba kellett mennie. Itt heti többszöri logopédiai foglalkozás, különféle beszédbeindító foglalkozások voltak, melynek eredményeképpen egyre jobban és többet kezdett beszélni. Most hét éves lesz, ősszel kezdi az iskolát és be nem áll a szája szerencsére. Persze még kell a logopédia, mert sok szót nem jól ejt, de az évekkel ezelőtti állapothoz képest hatalmasat fejlődött.
Szerintem beszélj logopédussal, vagy járj utána, van e logopédiai, beszédfejlesztő ovi a környéketeken. Nekünk bevált, csak ajánlani tudom.
Kislányom 3 évesen úgy került oviba higy szinte semmit nem mondott. Ott felmérte a logopédus, és januártól 2 Hetente ½ órát járt, beindult a beszéde. Most nagycsoportos. Középsőbe nem járt, mert a logopédus szerint behozta a társait és életkori hibái vannak. 5 évesen a kötelező felmérésen meglepődtem, mert megkésett beszédfejlődés volt ráírva a papírra, amin meglepődtem, mert akkor miért nem volt középső csoportba fejlesztés? Ahogy olvasom, akinek megkésett beszédfejlődésű gyereke van, folyamatosan fejlesztve van. Beszédhibája most is van, de ahhoz képest, hogy nagycsoportban heti 2x volt csoportos fejlesztés, jól beszél.
Nektek is csoportos fejlesztés van vagy egyéni? Nev.tanba mondták, hogy megkésett beszédfejlődésű?
Nekünk is ez volt, mindenféle kivizsgálásra hordtam a fiamat, mire 6 évesen kiderült, hogy autista. Persze nem akarlak megijeszteni, meg azért nálunk voltak más tünetek is. De az tény, hogy a megkésett beszédfejlődés mindig valaminek a tünete.
Bár ha megért mindent, és azt a 30-40 szót helyesen használja, én még nem aggódnék annyira. A vizsgálatokról meg annyit, hogy nálunk még a Vadaskertben sem vették észre. Nem tudnak ezek semmit.
Amit tudsz tenni: keress magán logopédust. Tudom, hogy az oviban van elvileg, de nálunk is többször maradt el, mint meg volt tartva.
Nekem azt javasolták a bizottságnál, ha az oviban nem vagyok megelégedve a logopédia órával, hát tanítsam én otthon. Ez bizonyos szempontból borzasztó rossz tanács, minden gyerekpszichológus elmondja, hogy nem az édesanya dolga a gyereket fejleszteni! Nagyon sok konfliktusforrás. Viszont sajnos, ha nincs szakember, mit lehet tenni? Szóval csak akkor csináld, ha a gyereknek van kedve, és semmiképp se erőltesd.
Gósy Mária: Beszédpercepciós modulok
Nekem ezt ajánlották, mi csináljuk minden este kb. 15 percet. Az elején olyan feladatok vannak, hogy ismételjen szavakat. Aztán egyre hosszabb mondatokat kell ismételnie. Vannak más szókincsmodulok is, szerintem azokhoz még kicsi a fiad, de az ismétlős feladatok mindenképp jót tesznek.
Én is tudok beszélni szintén nagyon jó, mi 1 évig abból tanultunk. Képekről kell beszélni benne.
Játékház szintén képes olvasókönyv, bár talán azt majd egy év múlva.
Hát, akkor most egyelőre hagyd. Nyári szünet alatt úgysem nagyon találsz szakembert, aki elvállalja. Aztán majd szeptemberben meglátod, hogy mennyit ér az a logopédiai foglalkozás. Érni is kell erre a gyereknek, lehet, hogy pár hónap múlva tudsz majd te is otthon gyakorolni vele.
Akkor mégis inkább az Én is tudok beszélni című könyvet javaslom neked. Az úgy kezdődik, hogy csak képek vannak benne, pl. kutya, híd, doboz stb. és ezeket kell mondani. Ha ránéz egy képre, nem tudod rávenni, hogy mondja, hogy mi van rajta? Később vannak egyszerűbb mondatok, pl. a kisfiú a padon ül, a kislány a lovon ül stb. Valószínűleg az ovis logopédus is ebből a könyvből fog vele tanulni, ezt szokták használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!