Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Milyen gyereknevelesi iranyzat...

Milyen gyereknevelesi iranyzat az, amikro hagyjak a gyerek akaratat a masik karara keresztülvinni, mit akarnak ezzel elerni es hol olvashatok erröl?

Figyelt kérdés

Milyen gyereknevelesi iranyzat ez, mit akarnak ezzel elerni es hol olvashatok erröl?


Több ismerösömnel is eszrevettem, hogy hagyjak a kisebb fiugyermeküket ugy viselkedni a kisebbekkel vagy akar nagyobbakkal is, ahogy en nem hagynam. Röviden: uralkodni, fölenyeskedni, akaratat keresztülvinni a gyengebbeken, kisebbeken...stb.

1. pelda:

egyszer a közös jatszoteren a 2 eves lanyom nagy nehezen feltornaszta magat a csuszdara, epp csuszni akart, ezt a pillanatot megvarva a 4 eves fiu gyorsan egy (nagyobb, puska alaku) vizipisztollyal telespriccelte a csuszdat (nagyobb, puska alaku). Direkt nem szoltam a gyereknek, mert ugye masok gyereknevelesebe nem szolhatunk bele (ezt masok is igy gondoljak), csak annyit mondtam az amugy lakohazunkan lako anyuka elött a gyerekemnek, hogy "kar, h lespiccelte, most nem tudott lecsuszni". Erre az anyuka ramförmedt, hogy minek kell nekem beleavatkoznom (!), es indoka: "4 eves, hat 4 eves, en nem is ertem, neked is 2 gyereked van, hogyhogy te ezt nem tudod!!", hozzateve, h ha nem tetszik, menjünk haza a mi csuszdankhoz. A gyerekenek egy szot sem mondott arrol, h nem lenne helyes, amit csinal! Es akkor pont ök Waldorf oviba jarnak! (Neki van ideje traccsolni meg ellenem hangolni a lakohazunkba lakokat, igy furcsan nez ram es mar vissza sem köszön pl. egy öreglany tanitonö, akit csak latasbol ismerek, ill. egyszer egy szivesseget tettem neki, mas kapcsolatunk nincs, ö joba van, es a ferjem mar visszahallotta ugyanezt a törtenetet kihagyva a viselkedeset ugy, h csak par cseppet spriccelt volna a gyereke, attol meg csuszhatott volna az enyem, en csak felfujtam a dolgot.)

2. pelda:

Nagylanyom legjobb baratnöjenek anyukaja csodalkozik azon, h a mi gyerekeink jol jatszanak együtt, ill. az ö nagyobb lanyaval a mi 2 evesünk is jol eljatszik. Többször szovatette, h milyen erdekes, ilyet meg nem is latott. Naluk a 2 gyerek külön szobaban jatszik, egyedül, vagy mind2 a barataival, együtt sosem, emiatt meg külön csoportba is iratta öket az oviban. Amikor naluk jatszott es elhoztuk a nagylanyomat, a 4 eves fia megjelent a dominokkal. Megkerdeztem, jatszhatunk-e vele, az anyukaja hozzatette, dominoeffekt-et is lehet vele, igy elkezdtem felallitani 3-4 dominot ehhez, hogy majd a 2 evesem eldöntheti, mert meg nem latott ilyent - erre a 4 eves kisfiu összemarkolva elvitte, az anyja szeme lattara. Azt hittem, talan nem figyelt oda, de miutan meg 2-szer megismetlödött ugyanez, akkor sem szolt semmit es ketsegkivül latta! En megint annyit mondtam, "ha nem hagyja, hat majd keresek dominokat es megcsinaljuk otthon".

Mert ugye nem lehet azt mondani vagy kerdezni a masik gyereketöl, h miert vetted most el? Ez beleszolas. Idegen anyukaval, jatszoteren mar volt, h megkerdeztem a gyerektöl, miert, ezen ez a korosztaly csak sikerörömmel nevet, mert hülye kerdes, az ugyis nyilvanvalo, hogy miert... mert ugy nevelik, h megteheti.

Emiatt kerülöm a közös programokat a nagylanyom baratnöjenek csaladjaval, ha meg az a 10 perc is igy zajlik, mig elhozom. Az ö nagyobb lanyuk amugy nem ilyen, sztem nem igy nevelte (?), es sztem a nagyobb lanyaval szemben is hagyja a kisebb fiu uralkodasi hajlamat, sztem emiatt nem jatszanak együtt. De volt mar, hogy ilyen helyzetben nemhogy nem szolt ra, hanem inkabb a fia melle allt (!). Amikor az ovibol hoztam el es az udvaron a lanyom is elkezdett jatszani a homokozban az egyik talicskaval, amivel igaz, h korabban a fia jatszott, de otthagyta. Erre en igyekeztem, sajnos sikertelenül, a lapat meg vödör meg mas dolgok fele terelni a figyelmet, amik elerhetö közelsegben voltak, az anyuka vegig semmit nem szolt, majd amikor hazaindultak: "gyere X, hagyd a talicskat", hozzateve, h "a masik oldalon is van egy talicska, de mindegy" - legyintett es amugy is indultak.

En nem ertek egyet ezzel a nevelessel, mert kitöl fogja megtanulni egy gyerek a tarsas viselkedes szabalyait, ha nem tanitjak meg a szülö? Ha ralepek valaki labara veletlenül, elnezest kerek - nem hasonloan tekintettel kene lenni masokra? De ha mas nem is igy gondolja, erdekel, hol van erröl barmi irodalom vagy mi alapjan olyan termeszetes ez szinte mindenkinek?

Nem akarom megkerdezni a baratnö anyukajat, mert nem akarok vele rossz viszonyt a nagylanyom miatt, es igy, h nincs közös programunk, csak felületesen talalkozunk, nem annyira közvetlen a viszonyunk.



2015. júl. 20. 12:26
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:

Utobbit erdekes volt olvasni, az ekezetek ellenere... :)

En is csak egeszen kivetelesen reagalok az ekezeteket kifogasolo hsz-ra, es csak egeszen kivetelesen magyarazom el, h külföldi gepeken nincs magyar billentyüzet, es bar valahogy be lehet allitani, hogy a magyar betüket is nyomtassa valamilyen atallitassal, en nem latom sok ertelmet ennek kutatasara idöt forditani es ezzel bibelödni, tekintettel arra, h masok is hasznaljak a gepet nem magyar oldalakon. De amugy sosem ertettem az ilyeneken ragodokat, engem tök nem zavar az sem, aki itt nevtelenül "menönek" erzi magat az ekezeteket elhagyva. :D

Szoval a neveles... mindez szerintem: Igaz, hogy van olyan kutatas, ami szerint jellembeli hajlamok örökölhetök - de azok csak hajlamok, amihez a környezet hatasa kell. Gyereknevelesi könyvek szerint a gyerek a szüleit peldakepenek tekinti es utanozza. Ketsegkivül nem fog feldarabolni es megenni egy macskat ebben a kulturaban egy gyerek, mig a macskaevö nepek gyereke fog, tehat a csaladban, környezetben latottaknak azert van hatasa. Elfogadom, hogy vannak ezzel ellentetes velemenyek is.


De a kerdes nem is erröl szol, hanem a felelössegröl. A gyerekünk nemhiaba pont hozzank született es nem vadembernek a termeszetben kallodva. Mindenkinek sajat döntese van, joga van dönteni, hogy "hagyja ugy, ahogy van" vagy megkiserel hatni a gyerekre. Olyan iranyban, hogy jobb legyen a vilag es amilyen vilagban elni szeretne. Olyan kutatasok is vannak, hogy egy dolgot gyakran több szazszor is el kell mondani, hogy rögzüljön...stb.

Nekem ugy tünik, a kerdesben levö szülök mashol huzzak meg a hatart, de ök is hatart szabnak, mert ra szoktak szolni a gyerekre akkor, ha pl. sajat idejüket, idöbeosztasukat erinti vagy eppen a masik gyerekük latna a karat, viszont nem szolnak ra, ha "idegen" gyereket bant. Akkor miert nem hagyjak a testveren is uralkodni meg sajat magukon is? Ha a masik gyerek szülöje raszol a gyerekükre, miert mondjak, h "ne szolj bele a nevelesembe", ha ez nem is neveles eredmenye? Ha a gyerekük szerintük ilyennek született, miert nem fogadjak el, hogy a masik gyerek szülöje meg olyannak született es igenis raszol a gyerekükre? Mert ugyanazon az elven ezeket is el kene fogadni.

Amugy van erröl forras, könyvcimek, barmi, ahol erröl a nezetröl bövebben olvashatnek?

2015. aug. 16. 22:43
 12/12 A kérdező kommentje:

Ujabb törtenet, amiböl nekem az derül ki, hogy nem hanyagsagbol, nem odafigyelesböl, hanem nagyon is szandekosan tamogatjak a szülök ezt a viselkedest:


A lanyom a baratnöjenel jatszott, mint mindig, külön szobaban a 4 eves fiutesotol. Amikor elhoztuk a 2 evesemmel es a lepcsön felmentünk erte, a 4 eves fiu elenk futott ezekkel a szavakkal: ö a fönök, mindig ö megy elöl. Erre anyukaja elöször alig hallhatoan tett egy olyan megjegyzest, hogy nem kene azert elejük futni. Szinte a foga alatt mormogva, inkabb nekünk szolt a megjegyzes, es a fiu ügyet sem vetett ra. Es hangsulyozom, nem magam miatt, de a 2 evesemnek sztem nem kene ugy erezni, hogy itt van egy fönök, aki barmit kivehet a kezeböl, felrelökheti (ha a lepcsön nem fogom meg), elefuthat...stb, es neki meg nem kell felnöttkent erteni sztem, hogy ez egy 4 eves gyerek, ez csak jatek... Majd mivel meg nem pakoltak össze, meg 2-szer felmentem, a kisfiu mindig ugyanigy elenk futott, de akkor mar az anyuka ilyen foga alatti megjegyzese is elmaradt, söt: "akkor menjel csak", mintha az vicces lenne, ahogy elenk fut. Es persze nekem utana szinten nevetve meselte, hogy a "fiubaratai is ilyenek", mintha ez termeszetes lenne es nem lehetne semmit tenni ellene.

Ha pl. önmagara veszelyeset csinalna vagy a sajat lakasara vagy barmi neki fotnosra, akkor erdekes modon mindenki tudja, hogy szülökent odamegy es megfogja a kezet, elvezeti, ha a szep szo nem müködik. De en ugy veszem eszre, kifejezetten hagyjak.

2015. aug. 20. 19:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!