Milyen szempontok alapján válasszak a kisfiamnak bölcsödét? Mire kell kimondottan odafigyelni?
Mi most kezdjük a bölcsit. Kész vagyok. Teljesen. Nálunk nincs választási lehetőség, 1 bölcsi van a városban. A beszoktatás rugalmatlan, elmondják ugyan, hogy beszéljünk meg mindent és alkalmazkodjunk egymáshoz, de a valóság az, hogy elmondom a véleményem, aztán ők közlik, hogyan lesz. Az alkalmazkodás a mi részünkről teljes, ők semmit nem mozdultak felénk. Kétségbe vagyok esve. Félek, hogy a fiam nagyon megsínyli ezt. De muszáj dolgoznom, egyedül nevelem és a gyesből nem élünk meg! (családi napközire meg nincs pénzem :(( )
A kérdésedre a válasz a tapasztalataim tükrében:
Nézd meg a bölcsit, a hangulatot, beszélgess a gondozókkal, beszélgess anyukákkal, akiknek abba a bölcsibe jár a gyerekük. Főleg az anyukák véleményét hallgasd meg szerintem.Kérdezd meg őket, hogyan szoktak be a gyerekeik, hogyan telik a napjuk a bölcsiben. Remélem, Neked sikerül olyan helyet találnod, ahol nyugodtan hagyott ott a gyerekedet!
Hát általában tényleg nem sok lehetőség van a válogatásra. Nálunk a városban van három bölcsi, és azért az elég fonots, hogy az otthon és a munkahely között útbaessen. Én abba irattam a fiam, ami a lakóhelyünkhöz közel van, hogy ne kelljen a pici gyerekkel még buszozni is, hazafelé pedig még nélküle tudjam elintézni a vásárlást. Sikerült idő közben olyan jól beválasztani az albérletet, hogy pont a bölcsi mellett van, az ablakból láthatom is az udvart:)
De általában a többi dolgot csak akkor tudod meg, amikor már odajár a gyerek. Hiába van nyíltnap vagy bármi, de olyan előre kell jelezni a szándékot, hogy oda akarod beiratni a picit, hogy mire meggondolnád magad, addigra könnyen lehet, hogy más bölcsibe már nem fértek be.
Szóval annyi marad, hogy amikor elősőzör találkozol a vezetővel, akkor eldöntheted, hogy szimpatikus-e, tetszik-e a hozzáállása, vagy nem. Amúgy a mi bölcsinkről sok jót hallottam, ez is egy tájékozódási szempont lehet, hogy a környéken mit mondanak róla. Nekem azt mondták, szeretik a gyerekeket, kedvesek a dadus nénik, stb. Hallottam mondjuk olyan bölcsiről, ahol egymás kabátját adják a gyerekekre, nem is nézik melyik kié, meg egymás cumiját is megkapják (remélem a fiam addigra már nem lesz cumis), meg hogy minden hülyeség miatt felhívják a szülőket, hogy menjen a gyerekért, pl. olyannért, hogy sír a gyerek. Meg hogy aki egyetemista, azoknál húzzák a szájukat, ha olyankor is beadják, amikor vizsgaidőszak van, és nem kell bemenni éppen. Hát esetleg az anyuka lehet azért adja be, mert egyrészt a gyerek szívesen megy ha már megszokta, másrészt így tud tanulni is. Mit fáj az nekik, hogy ott van a gyerek? Ezért kapják a fizetésüket, nem? Na mindegy, van ilyen is, olyan is.
Véleményem szerint ha van választási lehetőség (egyáltalán), akkor az alapvető kényelmességi szempontokon túl (közel legyen a munkahelyhez, vagy a lakóhelyhez) fontos gyerek-nevelő arány, hogy mekkora számú gyermek mellé hány ténylegesen velük foglalkozó nevelő jut.
Ahogy én tudom, bőlcsiben ez az arány nem szabad hogy 1:5 fölé kerüljön.
Általában két-három nevelő jut egy-egy csoportra 10-15 fős bablétszám mellett.
Persze mivel a gyerekek nagy része szinte "állandóan" beteg azután hogy először közösségbe kerültek, így a bölcsiben soha nem teljes a babák létszáma, így amiatt sem kell aggódni, ha a fenti arány egy hangyányit rosszabb az adott bölcsiben, mert egy-egy "bacis időszakban" sokszor a nevelők még össze is "csapnak" két csoportot olyan kevés az éppen nem beteg gyerek....
Érdemes a nyílt napra mindkét szülőnek (apa, anya) elmenni és ott "nyitott szemmel" nézelődni, hogy milyen a környezet, milyen állapotban van maga az épület, mennyire tiszta, milyen a mosdója, az udvara és egyáltalán, ott hogy foglalkoznak a kicsikkel a nevelők ahelyett hogy az éppen aktuális belpolitikai/gazdasági helyzetről a legfrissebb pletykákról csetelnének vagy a legutolsó méregdrága nyaralásukról tartanának élménybeszámolót más szülőknek vagy éppen maguknak a nevelőknek.
Még egy mondat az alapvető kényelmi szempontokról. Nekem az volt a tapasztalatom budapesti lévén, hogy a lakóhely és a munkahely közötti nagy távolság esetén érdemesebb a munkahelyhez közeli bőlcsibe beadni a gyereket, mert bármi gond van azonnal oda lehet ugrani és nincs az ember a (tömeg)közlekedésnek kiszolgáltatva, arról nem is beszélve, hogy így többet lehet a gyermek velünk és nem a bölcsiben nélkülünk.
Remélem segítettem egy picit. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!