Hogyan fejleszthetném rajzkészségét? Hogyan csinálhatnék kedvet?
A gyöngyfűzés az nagyon sokat segít, persze nem kásagyönggyel, hanem nagyobb fa gyöngyökkel próbálkozzatok. A lego/duplo is segít abban, hogy ügyesebb legyen a keze, tanítsd meg fonni, van nagyon sok ilyen ujjon számolgatós, mutogatós játék/mese, amit ha szépen megtanul, ő is mutogatja veled. Ezek mind elősegítik a finom motorikát.
Persze egyébként tök természetes, hogy nem rajzol semmi konkrétat, és simán le is tojhatod magasról az ovónőt, mert neki kellene legjobban tudnia, hogy hogyan működik egy gyerek.
Az sem lehet hátrány, ha nem ceruzával rajzol, mivel az azért nem áll rá egy gyerek kezére könnyen. Lehet kapni már nagyon sok helyen téglatest alakú zsírkrétát, amit sokkal könnyebben kezel majd. :)
Nekem a nagyobb volt lemaradva ugyanígy, a spanyol Rubio preescolar sorozatból nyomtattam neki lapokat, azt imádta csinálni. Nagycsoportosan meg második lett egy kerületi rajzversenyen. :-)
Itt van pár kép, ezen az elsőnél pl. a virágok szárát kell behúzogatni:
Van előre megrajzolt kép, ahol a pontokon kell végigmenni:
Mintha az én 5 éves fiamról írtál volna.
Rajzkészsége 0,sajnos a családban senki sem ügyes e téren.
A bátyus 9 éves,ő is az ovi utolsó évében érzett rá.A suliban írás problémája nem lett emiatt.
Az én 5 évesem is már mindent tud,ami a sulihoz kell,együtt tanulja a tesóval a számokat,verseket,angol szavakat.
Az óvónőnk azt mondta sokat kell gyurmázni,hogy fejlődjön.
A fiam is tervrajzokat rajzol:)
Nagyon "bírom" az ilyen óvónőket...Mintha a gyereknek mindenben zseninek kellene lennie...
Vannak gyerekek, akiknek a grafomotoros készségük gyengébb, főleg fiúk. Persze lányoknál is előfordul. Ha csináltak a gyermekednek már iskola előszűrő vizsgálatot és ott nem jelzet a pszichológus, hogy diszlexia veszélye állna fenn, akkor nem kell az egésszel foglalkozni.
A diszlexiás, diszgráfiás gyerekekenél nem csak a rajzkészség a probléma, hanem az irányok más észlelése és egyéb idegrendszeri tünetek fennállása is. Ezt szűrik elvileg, de ha nálatok ilyen nem volt, akkor kérheted a nevelési tanácsadóban is, hogy nézzék meg.
7 éves korára kell olyan szinten lennie, hogy a finommotorikája alkalmas legyen az írás elsajátításához. Teghát tudjon piciben vonalakat, köröket rajzolni. A grafomotorikában is mindig a nagyobb felől megyünk a kisebb felé, tehát úgy segítesz neki, hogy akár krétával először nagyban rajzoltok, firkáltok, akár énekléssel egybekötve, ritmusra is. Gyakorolhattok körberajzolni tárgyakat, akár úgy is, hogy valaki lefekszik a földre tett rajzlapra és körberajzolja a gyerek. Vannak kézzel használható festéket, az ún, ujjal festés, az is nagyon jó.
Az alkotásába semmiképpen ne szólj bele, ennyi idős korban még tilos vezetetten rajzoltatni! (hogy javítják a rajzát)
A labdajátékok, a biciklizés, a tánc, zenetanulás mind jó hatással vannak a mozgásrendszerre és az idegrendszeri érésre. Emellett a többi genetika, ha mindene negatív, akkor nem kell erőltetni.
Üdv: pszichológus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!