6 évesen iskolába? Mi ez a nagy felhajtás ez ellen mostanában?
Mindenhol csak a felháborodást hallom, hogy 6 évesen iskolába kell mennie a gyereknek, és hogy milyen jó volt, hogy vissza lehetett tartani és csak 7-8 évesen ment elsőbe.
Én júniusi vagyok, 30 éve én is 6 évesen mentem elsőbe, és míg sokáig én voltam a legfiatalabb az osztályban, középiskolában már voltak nálam fiatalabbak is, több júliusi és augusztusi születésű is. Mégis itt vagyunk.
A fiam évvesztes lesz, de a lányom augusztusi. 6 évesen kb azért kéne visszatartanom, mert sok 7-8 évessel menne? Mire ő odakerül már nem, de most elég káosz lesz.
Régen nem 6 évesen mentek a gyerekek iskolába? Mégis jól vagyunk köszönjük. Vagy már más az elvárás?
Igen, más az elvárás, a lányom most elsős, 7 évesen ment. És igen, azokkal van gond, nehezen tanulnak, akik 6 évesen mentek. Én igen, visszatartanám.
És iszonyúak a követelmények. Már most , elsőben rengeteg verset kell megtanulniuk, stb...
Miért kéne neked másokhoz igazodni,add be.
Én biztos nem fogom. Én is késtem egy évet,nekem jót tett.Barátnőm nem , Ő 2x járta az elsőt.Még 4.ben is Ő volt a "bukott" érzékeny kislány , visszahúzódó és gátlásos lett....
túlélte de ,megbélyegezte ...
Egyébként nem kell nagy ész hogy lesz aki 7,5 éves lesz és lesz aki 6 ,ez abban a korban hatalmas különbség.
Egyrészt a kötelező 6 éves kori iskoláztatás ugyanolyan hülyeség, mint az a divat, hogy mindenkit visszatartottak 7-8 éves koráig, mert "hadd játsszon még". Tudomásul kéne venni, hogy van olyan gyerek, aki 6 évesen már iskolaérett, és unatkozik az oviban, viszont van olyan, aki ebben az életkorban még tényleg nem alkalmas az ilyen fajta munkára, és ez független az aktuális divattól és politikai akarattól.
Az én öcsém áprilisi, pont 20 éve kezdte az első osztályt 6 évesen. Pedagógus édesanyám látta rajta, hogy abszolút iskolaéretlen, de az óvónők és a nevelési tanácsadó is azt mondta, hogy milyen értelmes, menjen csak. Persze, életben maradt, de az első héten megutálta az egészet, és az érettségiig csak kínlódott.
Az olyan gyakorlati problémákról nem is beszélve, hogy például a megszokottnál jóval több elsős miatt nálunk kb. 100 gyerek egyszerűen nem fér be a város egyetlen iskolájába sem. Hogy mi lesz velük, egyelőre rejtély.
Azért, mert baromi nagy különbség van még ebben a korban érettség szempontjából két gyerek között, akik mondjuk 6-8 hónap eltéréssel töltik a 6 évet és kerülnek iskolapadba. Rettenetesek a mostani elvárások, és egy kevésbé érett kisgyereket egy életre elvághat a túl korai iskolába kerülés, holott lehet, ha kap még pár hónap halasztást, akkor egészen másként startolna.
Az én lányom el fogja kezdeni a sulit úgy, hogy július legvégén tölti a hat évet (még középsős, tehát van még egy évünk) de nem megy konkrétan iskolába, otthonoktatott lesz. Suliba nem engedném.
Tanítóként mondom, nem minden gyerek egyformán érik, bizony sokan még 7 évesen sem lesznek iskolaérettek, nemhogy 6 évesen. A mai felgyorsult világban elég lenne minden gyereknek csak a 7. életéve betöltése után kezdeni az iskolát. Persze ez alól is vannak kivételek.
Én augusztusi születésű vagyok, ezelőtt 30 évvel én is 6 évesen mentem iskolába, és nekem se lett semmi bajom. De:
30 év alatt nagyot változott a világ, az iskolarendszer, a tantervi követelmények.Mi még csak olvasni, írni, számolni tanultunk alsó tagozatban. Ennek most is így kellene lennie, de nincs így. Gyakorlatilag az alapkészségek gyakorlására nem jut elegendő idő alsó tagozatban, annyi lexikális tudást ismeretanyagot kell a gyerekek fejébe tömnünk sokszor feleslegesen. A mai gyerekek túlterheltek.Nem véletlenül egyre több a magatartászavaros, tanulási nehézséggel küzdő, diszlexiás, diszgráfiás, hiperaktív gyermek.
Minden egyes gyermeknél alapos megfontolás szükséges az iskolaérettség eldöntéséhez, mert jónéhányan nem lesznek ám 6 évesen iskolaérettek.
Neked mint szülőnek nem kell azért visszatartanod a lányodat, mert augusztusban tölti a 6. évét, de iskolakezdés előtt alaposan mérlegelni kell a helyzetét, és ha bármilyen kétség felmerül a szülőben vagy az óvónéniben, érdemes szakember véleményét meghallgatni, akár külön iskolaérettségi vizsgálatot kérni. Kétes esetben ha egy gyermeket 1 évre visszatartanak, attól még senkinek nem lett semmi baja, de abból ha a gyermek túl korán kezdte az iskolát, számos probléma származhat, és akár egész életére kihathat.
Mindenkinek zöld kezet adtam, mivel válaszoltatok, habár nem mindenkivel értek egyet. Kérdésem célja nem az volt, hogy lehurrogjam azokat, akik nem adják be, hanem hogy miért van ilyen felhajtás körülötte. És most van az, hogy lehet, hogy az egyik 7,5 éves a másik 6, ebben a korban valóban nagy különbség, ezért is miért nem jó, ha betöltik a 6-ot, a következő tanévtől iskola. Így maximum csak 1 év lehet köztük, de az sem egészen. pl. ha valaki aug 30-án született, és a kispajtása meg szept. 2-án, akkor kerülhetnek egy osztályba, pedig a szept 2-ai már évvesztes és 7 éves. Ezzel nincs is baj, mert régen is így volt. De most valahogy annyian ellenzik ezt, pedig nem is lesz kötelező, mert mint nálunk is volt tanácsadás, úgy tudom hogy most is kell vinni a gyerkőcöt, és ha az ovónő vagy a nevelési tanácsadó (régen így hívták asszem) úgy látja, maradjon egy évet, maradhat. De csak azért, mert a kedves szülő úgy gondolja, hogy jaj szegénykém, jó lesz neki még az oviban egy évet....
De akkor úgy látszik, hogy ez is tapasztalat kérdése, hogy kinek mi volt, kinek hogy vált be, mert én nem ismerek olyanokat, akik 6 évesen mentek iskolába, és emiatt lettek volna nehézségei. Nehogy már belemagyarázzuk, hogy azért bukik meg bármikor is, mert túl korán ment iskolába...
Bár a mostani követelményeket nem tudom, de az, hogy már óvodában tudnak írni, olvasni a gyerekek... na az sem normális...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!