Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Volna valakinek türelme...

Volna valakinek türelme megírni az óvodába szoktatás folyamatát?

Figyelt kérdés
Minden érdekel, pl. mikor mehet legkorábban a gyermek, mi kell az óvodai felszerelésébe, miből tudom, hogy szüksége van már a közösségre, hogyan szereti meg az ovit, szoktassam vagy nem... Az óvodaválasztáson és az első látogatáson vagyunk túl. Pozitív tapasztalataim vannak.
2009. szept. 21. 20:55
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Legkorábban azon a napon mehet óvodába, amikor betöltötte a 3. életévét. Ekkortól lehet beszoktatni.

Ám vannak óvodák, ahol a beszoktatási folyamatot már előtte 1-2 héttel is el lehet kezdeni, de "hivatalosan" óvodás csak 3 éves kortól lehet, tehát előtte pl. nem kaphat étkezési ellátást, és nem hagyhatod ott egész napra.


SZOKTATNI KELL!!! Adott esetben hosszú évekre szóló mély sebeket ejtesz a gyerekben, ha nem szoktatod az óvodához!!!

A beszoktatás időpontját az óvónőkkel kell megbeszélni, és ők el is fogják mondani a folyamatát is.

Általában úgy szokott történni, hogy a beszoktatási idő első 1-2-3 napján a SZÜLŐVEL EGYÜTT 1-2 óra hosszát ott tölt a gyerek az óvodában. Ha látjátok az óvónőkkel, hogy ez már megy (mert a közösséget, új helyet, játékokat, embereket is szokni kell), akkor észrevétlenül kimehetsz először negyed órára, másnap egy óra hosszára, és így tovább. Általában olyan 1-2 hetes folyamat, mire a gyerek már legalább fél napot el tud tölteni az oviban.

Amiatt ne aggódj, hogy mi lesz, ha mondjuk közben rájön, hogy elmentél, és sír, ezt a helyzetet az óvónőknek kell kezelni. Remek módszereik vannak erre (figyelemelterelés, bábozás, közös játék...), és természetesen megnyugtatják a gyereket, hogy vissza fogsz érte menni, csak kiszaladtál a boltba, stb.


A közösségre ilyenkor már minden gyereknek szüksége van, ez nem is lehet kérdéses. Az mindenképpen nagyon jó, ha pozitív tapasztalataid vannak, hiszen ez az alapja annak, hogy nyugodt szívvel bízd rá valakire a gyerekedet.


Az óvodai felszerelés is elég képlékeny, óvodánként változó lehet.

Amit mindenütt kérnek, az a váltóruha a jelénél egy zsákban, balesetek (bepisilés, koszosodás, tönkremenés, stb.) esetére. Ennek tartalmát időnként ellenőrizni kell, és ha már kinőtte, kicsi, cserélni.

Tornafelszerelésre is szükség van (egy zsákban kényelmes, NEM FŰZŐS tornacipő, tornapóló/atléta, tornanadrág (általában rövid), tornazokni.

Kelleni fog ágynemű is, amennyiben bent alvós lesz a kicsi (pizsama, paplanhuzat, párna huzattal, és egy zsák a pizsamának). Az első időszakban minden óvónő engedi az "alvókát", egy otthoni, kedves állatkát vagy bármit, ami megnyugtatja a gyereket, ezt se felejtsétek otthon, ha már eljön az idő, hogy ott alhat.

Sok óvodában kérnek tisztasági csomagot és rajzcsomagot, ennek a tartalma aztán végképp változó lehet, erről az óvodapedagógusok adnak tájékoztatást az első szülői értekezleten. Itt megbeszélitek majd a csoportpénzt és a kirándulást is, meg az adott év programjait.


Remélem minden kérdésedre sikerült kimerítően válaszolnom. Amennyiben nem, és van még kérdésed, tedd fel nyugodtan, szívesen segítek!


Egy óvodapedagógus, aki jelenleg itthon van az egy éves kisfiával :o)

2009. szept. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a részletes választ.


Már csak a kisfiam személyisége aggaszt egy kicsit. Túlságosan közvetlen. Kell-e féltenem, esetleg kifejezetten tanítanom, hogy ne bízzon meg mindenkiben.

(Bár lehet, hogy előbb rosszándékú felnőttektől kellene féltenem, mint a kortársaitól?)

2009. szept. 22. 13:59
 3/6 A kérdező kommentje:
És nagyon jó egészséget kívánok Nektek a kisfiaddal!
2009. szept. 22. 13:59
 4/6 anonim ***** válasza:

A félelmed és féltésed teljesen természetes, és nem is teljesen alaptalan.

Kifejezetten "tanítanod" nem kell. Ha éppen hallotok egy történetet a TV-ben, vagy a pároddal szóba kerül egy olyan helyzet, amitől megóvnád a gyerekedet is, vagy éppen szeretnéd, ha tanulna belőle, akkor azt az ő szintjén meg lehet beszélni, és levonni a tanulságokat.


Természetesen egy bizonyos "tartásra" az óvoda is igyekszik tanítani a meséken keresztül, életkori sajátosságaiknak megfelelően el is játszunk bizonyos helyzeteket, szituációkat, lerajzoljuk, stb.

A társaival való kapcsolatát meg az óvónő szemmel tudja tartani, és kezelni is tudja a kisfiad számára kellemetlen szituációkat úgy, hogy mindenki tanuljon abból a bizonyos esetből, ami éppen történt.


Egyébként a társas kapcsolatokat, és kinek-kinek a "helyét" a saját tapasztalatain keresztül fogja legkönnyebben megtanulni. Biztosan érni fogják sérelmek, de egy egészségesen szocializálódó gyerek (esetleg kis segítséggel) megtanulja kezelni ezeket a problémákat.

Ezek a problémák természetesen teljesen mások, mint ahogyan egy idegen felnőtthöz kell viszonyulnia. Az, hogy a kisfiad könnyen barátkozik, nem jelenti feltétlenül azt, hogy "rászállnak" a többiek. Az azért mégiscsak jobb, ha jóban van mindenkivel, mintha mindenki őt piszkálná és bántaná, nem? :)


Azt mindenféleképpen otthon is többször JÁTSSZÁTOK EL, hogy soha semmit ne fogadjon el idegenektől, bármennyire kedvesek, csak ha ismerős van a közelben, és megengedi. Azt is, hogy soha senkivel ne menjen el sehová akkor sem, ha arra hivatkozik, hogy anya/apa küldte, stb. Az ezzel kapcsolatos tudását időnként ellenőrizni kell például úgy, hogy a kismackóval "ő van", a nagy macskával te, és figyeld a reakcióit, figyeld, hogy miket mond a kismackó, hiszen az tulajdonképpen a kisfiadat jeleníti meg a bábozás alatt. Ha az instrukcióitoknak megfelelően cselekszik, akkor biztos lehetsz benne, hogy figyelt rátok, és meg is értette, miről beszéltek neki.


És ami a legfontosabb: mindig figyelj a gyerek jelzéseire, mert ha szóban nem is kér segítséget, a tettei elárulhatják, hogy baj van! De ha ismered a fiadat (márpedig te ismered a legjobban), akkor ezek a jelek egyértelműek lesznek számodra!


Ne aggódj: néha biztosan lesznek súrlódások az oviban (mint ahogy minden közösségben vannak), de mindentől nem tudod, és nem is kell megvédeni, hiszen az "életet" játsszák ott, csak éppen kicsiben...


Puszi, és sok sikert nektek! Az előző válaszoló.

2009. szept. 23. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszönöm a részletes választ! Sikerült kicsit megnyugtatnod.

Nagyon szeretném, ha ilyen óvónénink lenne nekünk is, mint Te vagy.

Jó babázást Neked!

2009. szept. 23. 14:50
 6/6 Zsöff85 ***** válasza:
Észrevétlenül kimenni, ez komoly? És pont egy óvodapedagógudtól? Szép :(
2017. okt. 10. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!