Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mivel tudok segíteni a 4 éves...

Mivel tudok segíteni a 4 éves fiamon, hogy el tudja dönteni melyik kezét használja?

Figyelt kérdés
Evés közben folyamatosan cserélgeti az evőeszközt a kezeiben, rajzolás közben a ceruzát, és még sorolhatnám. Beszéde elég rossz, sok betűt (pl:r; cs; sz;v;) hogy csak néhányat soroljak helytelenül mond ki. Van hogy az l betűt a szó elején szépen ejti, de szó közben már mást mond helyette. És sajnos nagyon hadar is. Egyébként egészséges, és szerintem okos gyerek. Szókincse nagyon nagy, és a szája sose áll be! Ha valaki tud bármilyen gyakorlatot, vagy oldalt ahol utána tudnák nézni nagyon köszönöm neki. Én már sok mindent megpróbáltam, logopédus 5 éves kor alatt nem foglalkozik vele. De szerintem ha netalán kétkezes is lesz , akkor is az egyik kezét dominánsabban kellene használnia. Csak az a bajom, nem tudom hogyan segítsek neki.
2009. szept. 9. 22:39
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem nem szabad beleszólni a kézhasználatába, majd kiderül a sulikezdésnél, hogy melyik lesz a domináns keze. Beszélj neki sokat, javítsd ha rosszul mond valamit, ha 5 évesen is így marad, a logopédus biztosan segíteni fog.
2009. szept. 9. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

hát azért az iskola kezdésig nem szabad várni! Ha nem alakult ki a dominencia akkor kb. 5 éves kor körül már el kell kezdeni az egy kéz használatára (lehet, hogy két kezes lesz), mert azért váltott kézzel nem írhat.

Úgy tudod meghatározni, hogy melyik a domináns fele, hogy megnézed melyik kezével nyúl a tárgy után, pl. nyújtasz neki v.mit (kéz). Ledobsz egy papírt, mondod ég a tűz, gyorsan taposd össze (láb), melyik lábbal lép először a lépcsőbe, labdába melyik lábbal rúg. A fület úgy tudod, hogy telefont melyik füléhez teszi. Szemét pedig úgy, hogy adsz egy távcsövet a kezébe és melyik szeméhez emeli. Plusz meg kell nézni, ha összekulcsolja a kezét , melyik hüvelykujja van felül. Remélem nem bonyolultan írtam le.

Amelyikből több van (jobb, bal) az a domináns oldal. De nálatok valószínű keresztezett domonencia lesz. Tehát mindegyikből lesz, nem csak jobb, vagy bal.

Igazából jó lenne szakmai segítséget is kérni. pl. Nevelési Tanácsadó.

2009. szept. 10. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

4 évesen még nagyon sok kisgyereknél nincs kialakulva a kéz-dominancia. Ne aggódj, még ráér! Használja csak nyugodtan azt a kezét, amivel éppen jól esik neki rajzolni stb.

Esetleg vegyél egy balkezes gyerekollót is, és készítsd ki neki. ennek olyan spec formája van, hogy egy jobbkezesnek elég nehézkes vágni vele, ellenben ha a balkéz ügyesebb, akkor meg a jobbkezessel fog bajlódni - szal esetleg kipróbálhatod.

de semmit nem kell erőltetni, nem véletlen, hogy 5 éves kor alatt még csak meg sem nézi a kéz-dominancia miatt a fejlesztő szakember.

A hadarásnál kérjétek meg, hogy ismételje meg lassabban, mert úgy TI jobban értitek (tehát ne azt hangsúlyozzátok, hogy Ő mondja rosszul).

Talán a betűtévesztés is a hadarás miatt mutat ilyen gyakori képet, esetleg a lassabb beszédtempónál jobban oda tudna figyelni a helyes kiejtésre is.

2009. szept. 10. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Szerintem sem szabad iskolás korig várni vele, de ez az én véleményem. A szem, fül, kéz, láb használatát már mind ki próbáltam, de nem igazán jutok dűlőre vele. Férjem szegényem már azt mondj teljesen bolond vagyok, hogy mindig figyelem. De nem tudom melyiket használja többet. Egyik nap bal lábbal áll a kis székére amin mosakszik, másik nap jobbal. Ha több napot nézek még véletlenül sincs olyan, hogy eggyel többet használná az egyiket. Ugyan ez van a szemmel, kézzel. Szemével kulcslyukon kukucskálunk, vagy ha éppen lefogyott a Wc papír, vagy kéztörlő, akkor a tekercsben távcsövezünk. Az olló jó ötlet mostanában nem is használtuk majd kipróbálom. Keze a legrosszabb, mert azt használat közben folyamatosan cserélgeti. Véletlenszerűen fel szoktam vele vetetni játékait, ami nincs a közelében, hogy még véletlenül se valamelyik oldalán legyen, hanem szemből vegye fel. Hát ez is nagyon váltott. Az evésről nem is beszélve. Beszédét én "sajnos" megértem, de van hogy az apa is segítséget kér tőlem. Ha mondom neki lassabban ismételje meg, van hogy nem is "ér rá". Én hiába javítom ki, ha Ő nem hajlandó megismételni. Azt meg nem szeretném, hogy elmenjen a kedve, a sok javítgatás miatt a beszédtől. (bár sokszor jól jönne egy kis csönd, mert nagyon sokat beszél) Viszont szeretnék valahogy segíteni neki, mert szerintem azért beszél így, mert nem megfelelően működteti az agyát. Ezért keveri a betűket. De remélem nem jól tudom. Azért köszönöm a tanácsokat és segítséget.
2009. szept. 10. 13:02
 5/6 anonim ***** válasza:
A logopédus azért nem foglalkozik vele 5 éves koráig, mert a beszéd, stb. addig alakul, tehát addig nem kell aggódni, hogy felcserél hangokat, vagy nem jól ejti őket. A kézhasználat is alakul még, én balkezes vagyok, de az iráson kivül minden mást jobb kézzel csinálok. Ne aggódj, ez sem baj. Van még ideje, várjátok meg az 5 évet.
2009. szept. 10. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Igazából segiteni nem tudok, azért irok csak, mert hasonló gondokkal küszködünk.Az én fiam 5 éves mult augusztusban, évvesztes az oviban ezért még ő se jár az oviba logopédushoz.Azt mondják sok a nagycsoportos beszédhibás is.:-( Nem jól ejti a gy l ny r ty ö ü betüket, sokszor elnyeli a szó végét, mindkét oldalát akarja használni, de mindkettőre kicsit ügyetlenke...Viszont ő is nagyon okos, mesét verset hamar megjegyez.
2009. szept. 10. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!