Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hány éves kortól lehet tudatos...

Hány éves kortól lehet tudatosan arra nevelni a gyereket, hogy kiálljon magáért, és ne tudják elnyomni?

Figyelt kérdés

Erről a témáról minden érdekelne. Hogy hány éves korban van már értelme kezdeni vagy ezzel foglalkozni, tehát hogy megértse és alkalmazza is a gyerek, és milyen módszerrel lehet elérni ezt?

Kislányom ősszel lesz 3 éves, még itthon van velem, 2 hét múlva kezdi az ovit. Nagyon barátságos, kiegyensúlyozott, kedves, mosolygós kislány, ugyanakkor mégis makacs és akaratos is, mindig, de egyfolytában beszél, és bárkinek aki szembe jön, tehát nem illetődik meg az idegenektől. Van 2 kislány a közvetlen környezetében. Az egyik vele egyidős, a másik fél évvel idősebb náluk. Minden nap együtt játszanak. A lányommal egyidős kislány elég problémás kicsi kora óta, ő hamar odacsapott és harapott is ha valaki ellenszegült vele. Mostanában gyakran előfordul, hogy a problémás gyerek beszól a lányomnak, hogy te nem jössz velünk, vagy nem játszom veled, ilyenek. És az idősebb kislány hajlamos arra, hogy ilyenkor őmellé áll, és ketten mondják a lányomnak. Erre ő elszomorodik, és rosszul esik neki, elvonul magának. Ha nincs éppen ott a problémás kislány, akkor viszont a lányom irányítja a nagyobb kislányt.

Mit mondjak, vagy hogyan segítsek a lányomnak abban, hogy ilyenkor, mikor ellene fordul a problémás kislány, akkor ne hátráljon meg, és ne vonuljon el szomorkodni, hanem vágjon vissza, és szerelje le valahogyan? Valamit tennem kell ez ellen, mert mikor este bejövünk, a lányom szipogva panaszolja az apjának, hogy K.. bántott engem, és hogy nem játszottak velem a gyerekek. Tehát ez megmarad benne egy rossz emlékként, és ez talán visszafogja őt. Már ott tart a lányom, hogy ha megjelenik a problémás kislány már látom az arcán hogy mérges fejet vág, és azt várja mikor köt bele.

Én nem szeretném hogy meghátráljon. Azt szeretném elérni, hogy vissza tudjon vágni, és kiálljon magáért.

Hogyan érhetném ezt el, mit mondjak neki?

Elnézést ha esetleg kicsit bonyolult és hosszú lett, és köszönöm a véleményeket, hozzászólásokat.


2012. aug. 17. 16:52
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem egyébként szólj a nagyobb lányodnak, h igenis álljon ki a kishúga mellett, merthogy testvérek és nekik aztán mindig ki kell egymás mellett állniuk!! Milyen dolog már, h a másik kislány mellé áll?? Mi bármilyen rosszat csináltunk, vagy bárki bántott minket, akár nagyobb gyerekek, akár többen, akár sok fiú, mi mindig egymás mellett álltunk. Elég triviális.


Nem tudom, mennyire tudok neked használható tanácsot adni úgy, h nincs is gyerekem, sőt inkább számítok én is gyereknek, de azért megpróbálom. Egyrészt nem tudom, mennyire próbáltátok már ezt vele megbeszélni. Rögtön az esetek után szerintem el kellene neki magyarázni türelmesen, h anyu és apu nem mindig lesz ott vele, hogy megvédje, így meg kell tanulnia saját magát. Tudnia kell, hogy igenis ő is játszhat, hiába mond mást bárki. Én kiskoromban pl a passzív módot választottam, ha elutasítottak, nem akartak velem játszani (oké, ez már inkább 8-10 éves koromban volt), akkor megvontam a vállam, kerestem mást, vagy egész egyszerűen elvoltam magam, de nem mutattam, h én velük akarok játszani. Mert a gyerekek nagyon szeretik látni, ahogy a másik szenved, és él-hal, h ő is velük lehessen. Ha ezt nem adja meg nekik az ember, kifogja a szelet a vitorlájukból. De soha ne lássák azt rajta, h megalázhatják.

Akár el is lehet a kislánnyal játszani pár szitut, pl labdáztok, és mondjuk egy idő után senki nem passzol neki... fel fog tűnni neki és valószínűleg szóvá teszi. Akkor mosolyogjatok rá, dobjátok neki a labdát és viselkedjetek úgy, h érezze, h ügyes volt és akkor talán emlékezni fog rá, h mi kell ahhoz, h elérje a célját: kinyitnia a száját...


Hirtelen ennyi jutott az eszembe. Lehet, h totál baromságok, mert mint mondtam, nincs gyerekem, de én talán ezt próbálnám meg vele. Hajrá! :)

2012. aug. 24. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
Már ilyen pici korban lehet beszélni a gyerekekkel az igazságról és az igazságtalanságról. Ha az igazságosságot nagyon elemi szintekre lebontjuk, rájövünk, hogy igazából nincs igazságosság, és ezt rajtunk kívüli történések determinálják. A gyerekek is hamar rájönnek erre, csak még nem tudják megfogalmazni. Szelíden, finoman terelgetve már az óvodás korban rá kell vezetni őket mind a két kifejezés megismerésére, de el kell mondani, hogy bár a dolgoknak e képpen kellene működni, de nem mindig lesz így. Ez azért van így, mert ha nagyobbak lesznek, nagyobb igazságtalanságokat kell majd elviselniük, ezért most az apróbbakkal edződnek. Biztosan mindenkinek a tarsolyában vannak apróbb példák, amikkel szemléltetni lehet a fentebb leírtakat. Az, hogy kiálljon magáért embertipustól függ. Milyen a gyereked? Visszahúzódó, zárkózott, nyitott, barátságos, harcias, önző, stb. Neked kell ismerned, h meddig mehetsz el, de ha valamit nagyon erőltetsz, a visszájára sülhet el. Egy ismerősöm gyereke bekerült azt oviba, és az anyuka arra tanította, h ha bármilyen játék kell neki, szerezze meg, még ha bántani is kell az ovis társát. A kisfiú egyébként is vadócnak született, el lehet képzelni, mit művelt az óvodában! Az ismerősöm barátnőjének a kislánya u.abba a csoportba járt, és kapott is hideget-meleget szegénykém. A szülők tudták, hogy az ismerősöm hogy neveli a kisfiát, és ők is próbálták harciasabb kiállásra biztatni kislányukat. Nem ment! A kislányt átvitték egy másik oviba, és a barátság megszakadt a két család között. Közben megtudtam, h még egy kislányt vittek át más óvodába, mert ő meg megszeppent kis őzike módjára, sírás nélkül tűrt minden terrort, és egyre szomorúbb és szótlanabb lett. Én csak azt nem tudom, hogy zajlik az óvodai nevelés, mert a kisfiú még mindig ott garázdálkodik szülei legnagyobb elégedettségére.
2012. aug. 25. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Várok még tanácsokat. Köszönöm.
2012. aug. 30. 09:48
 4/5 anonim ***** válasza:

Ahogy egyre nagyobb lesz, egyre jobban megtanulja kezelni ezeket a helyzeteket. Addig is mesélj neki, hogy ez nem baj, majd játszik veled más gyerek, az oviban úgyis mindig lesz valaki, aki majd játszik vele. Ott nem csak hárman vannak mint a játszótéren, hanem huszonhárman. AZ meg nem létezik, hogy huszonakárhány gyerek egyszerre közösítsen ki egy gyereket.

Most még pici, érzékeny, de egyre erősebb lesz, és az oviban is sokat fog tanulni. Ha jók az óvónők, akkor nem hagyják sértődve elvonulni.

Én lányom sem állt ki magáért, de már egyre ügyesebb, mert néha még most is tartani kell benne a lelket, mert nagyon érzékeny, de hát ezért vagyok én, hogy sokat meséljek neki erről-arról. Most K-nak nincs kedve játszani veled, de nem baj, majd a Zs fog veled játszani, stb stb.

Ne legyél elkeseredve, hanem építgesd a lányod önbizalmát!!!

Enyém télen lesz 4 éves, és már egész jók vagyunk önbizalom-építésben :)

2012. aug. 30. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ne a visszavagas tenyet erositsd meg benne, mert ez bosszuallo magatartast is szulhet. A merget ne agresszivan dolgozza fel. Ez nagyon rossz hozzaallas. Egy valalszolo irta, hogy mindig adj neki alternativakat. Azt mondd, ami pozitiv. Az fog megmaradni benne ha kitarto vagy es nem az, hogy egy problemas gyerek dacbol nem jatszik vele. Mondd neki, hogy igenis nagyon jo, ha most meg vagy szeppenve es szomorkodsz egy kicsit, hiszen ez egy normalis reakcio arra, hogy valaki nem szepen viselkedik veled. Mondd, hogy az lenne a baj, ha meg sem erintene. Hogy mennyire erzelemgazdag, mennyire odaadoan elragado. Mondd, hogy miutan ezt felismeri, hogy az egeszsges, hogy igy reagal egy ilyen helyzetre, utana mar nem kell szomorkodnia, felelmeit hesegesse el azzal a gondolattal, hogy kedves es baratsagos gyerekek is vannak es mindig is lesznek, akik szivesen jatsszanak vele. Mondd es erositsd meg hogy ezek a dolgok nem fele iranyulnak, hanem a masik problemas gyerekben vannak. Persze mindezt az o nyelven. Meselj neki arrol, hogy miket erezhet az, aki merges, hogy ez a kislany is biztosan csak merges es amikor mergesek vagyunk, akkor nem tudunk kedvesek lenni, hiszen tudja o is, ha valami rosszat csinal mondjuk, akkor vki merges lehet ra es akkor az nem kedves. Hogy a vilag az ilyen tarka, mint a boci, es van eleg feher hely a foltok kozott...
2012. aug. 30. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!