Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » A3 éves gyereked helyesen...

A3 éves gyereked helyesen használj a ragokat?

Figyelt kérdés
a lányom még véletlenül sem találja el.ilyeneket mond :menjünk mamába,biciklivel helyett biciről,
2012. júl. 19. 12:41
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
még nincs három éves,de szerencsére jól ragoz.mondjuk ő nagyon hamar kezdett beszélni,így ragozni is hamar megtanult.nálunk csak annyi probléma van,hogy a bölcsiben helytelenül beszél az egyik gondozónő,és sajnos átvette tőle,így sokat kell szólongatni.pl adsz helyett adol.ezzel kiakaszt.de rászólok,hogy nem adol,és azonnal helyesbít.elég lesz kinevelnem belőle,tőlünk ilyet nem hall.
2012. júl. 19. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
2,5 éves a lányom, ő is majdnem mindent jól ragoz. Egy hibát figyeltem meg nála: én kanalam=enyém kanalam, vagy az én cicámat=enyém cicámat. De szerencsére az alapragozás (hoz/hez/höz, t-rag, nak/nek, ban/ben, stb.), azokat mindet hibátlanul mondja.
2012. júl. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
hát nem vigasztaltatok meg!:)ha kijavítom csak dühös lesz de olyanokat mond!elsőnek:én is bölcsis gondozónő vagyok ilyen embert nem szabadna alkalmazni aki helytelenül beszél.
2012. júl. 19. 13:29
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Én gyerekem is sok ragot rosszul használ (3,5 éves).

Nézd, nem fog így maradni, ha te szépen beszélsz és a környezetében sem használják rosszul a ragokat, akkor előbb-utóbb megtanulja. Egyáltalán nem baj, ha egy 3 éves még hibásan beszél, nagyjából 5 éves korra kell megtanulni szépen mondani mindent.

Én gyerekem ilyeneket mond például: ivott helyett itt, evett helyett ett, övé helyett őé, sok tárgyragot rosszul mond, pl krémet helyett krémt. Mivel én normálisan beszélek, hallja, hogy valami nem stimmel, egyre többször mondja szépen az eddigi hibáit is.

2012. júl. 19. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
köszönöm!Gondolom hogy nem marad így csak furcsa hogy a legtöbb gyerek jól használj egyesek meg nem:)És aggódok nehogy vmi egyéb problémára utaljon.
2012. júl. 19. 14:17
 6/10 anonim ***** válasza:
Előző vagyok, hát szerintem meg sok 3 éves rosszul ragoz, nem tudom, ti hova jártok, ahol mindenki jól beszél. Egyáltalán nem probléma, ha egy ilyen pici gyerek még nem beszél szépen.
2012. júl. 19. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
megnyugtatsz ezzel:)ha jobban belegondolok van olyan akinek meg teljesen érthetetlen a beszéde ebben a korban.most is nem azt mondja ez a miénk hanem az a nekünk:)
2012. júl. 19. 15:02
 8/10 anonim ***** válasza:

Szia! Ne aggódj, igazuk van a többieknek, nem „kell” tökéletesen beszélnie még ilyen korban. Viszont az sem jó, ha rászólsz, tök feleslegesen frusztálod szegényt. Mutass jó példát, esetleg úgy javítsd ki, hogy ha valamit rosszul mond, akkor ismételd meg amit mondott egy kérdés formájában, pl.:

gyerek (az általad felhozott miénk–nekünk szókeverésből):

– Ez a kiskutya lehetne a nekünk?

szülő:

– Azt kérdezed, miénk lehetne-e ez a kiskutya?


Ha nagycsoportos óvodásként is lesznek gondjai (szinte biztos, hogy nem), akkor ráérsz konkrétan javítgatni.

Hozzáteszem, hogy a gyerekek zseniálisan tanulják meg a nyelvet általában, érdemes figyelmi, milyen logikusak akkor is, mikor hibáznak.

Például engem az bosszantott, hogy az egyébként gyönyörűen, választékosan és rengeteget beszélő gyerekem „nákozott” (pl. úgy mondta, hogy „játszanák”. Holott ezt nálunk senkitől nem hallja így (most ne menjünk bele, hogy a nyelvészek szerint a „nákozás” is helyes, ha az adott földrajzi területen ez az általános – nos, mi nem ott élünk, nekem az irodalmi magyar nyelv az etalon). Aztán rádöbbentem, hogy a gyerek csak követte a nyelvünk logikáját: a magas hangrendű szavakhoz magas hangrendű toldalékot rakott (tehát azt rendesen mondta pl., hogy innék), a mélyekhez mélyet (pl. olvasnák).


De alapvetően tényleg a példamutatás a lényeges. Volt itt egyszer egy kérdés, amelyben azon csodálkozott egy anyuka, hogy a gyereke nem azt mondja, hogy „enyém, tied, övé” stb., hanem hogy „Gyurikáé” stb. Mikor rákérdeztem, ők hogyan beszélnek vele, kiderült, hogy tőlük tanulta, mert úgy beszélnek szegény gyerekhez (ami elég elterjedt), mint valami fogyatékoshoz (Gyurika mindjárt megkapja anyukától a tejcit). Akkor pedig mit várnak tőle, honnan tanulja meg rendesen? :)

2012. júl. 19. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
(frusztrálod a helyes szó persze :)
2012. júl. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az én kislányom elég szépen beszél, és ragozni is tud, egyedül az enyém helyett azt mondja, hogy tiém:) De ebben a korban szerintem ez teljesen normális nem kell aggódni miatta. Ki fogja nőni, főleg így, hogy Ti szépen beszéltek hozzá!
2012. júl. 20. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!