Elkuldi valaki az Ovodasok tankonyve cimu konyvecsket?
Elszomorító, hogy egyesek ilyen kiadványokból húznak hasznot... szegény óvodások, akikkel ezeket végeztetik... ráadásul látok itt kis- és középső csoportosoknak valóakat is - halmozottan felháborító...
Egy óvodapedagógus.
Kedves kérdező és aki beírt a munkafüzet kapcsán. :)
Én vagyok a korábbi kommentező pedagógus.
Jelezzétek, ah zavar esetleg a tegeződés, bár itt fórumon így szokás.
Igyekszem megérteni titeket, azonban javaslom, legyen kölcsönös, ezért leírom álláspontomat. :)
__ ! __ 7 év alatt tilos a direkt tanitás.
Én értem a jó szándékod gyermeked felé, de a manipulatív hatalom a médián és egyéb tényezőkön keresztül a szülőket felesleges, egyben ártalmas túlaggodásra készteti a gyermeke fejlődésére nézve oly módon, h elhiteti a szülőkkel, hogy mintha direkt fejlesztésre lenne szükség 7 éves kor alatt.
A kisgyermek SZABAD játék során tanul, fejlődik, a felnőtt akkor jár el helyesen, ha a kisgyermekkel való játéka során tudatosan tereli a picurt segítőleg az ő fejlődését segítő módon, DE DIREKT MÓDON NEM TANÍTJA, tehát többet árt, mint használ mind a játékos tanulás, mind a tanulós játék (ki hogyan nevezi), pl. a szóban forgó feladatlapok (magasságos ég, feladat, meg munkafüzet ovisoknak.... :S). Tehát pl. ártalmas a módszer , hogy "na kicsim :) , milyen színű ez a kockaaa? :) Ügyes vagy iiiigen, sárga :) " stb...
A tapasztalat mutatja -pszichológiai felmérésekkel együtt-, h kisiskolásként hátrányba kerülnek, akiket direkt módon fejlesztettek, tanítottak ovisként. RITKA kivételes szitu, AMIKOR egy kisgyermek saját magától elvár valami konkrét ismeretet és intenzíven érdeklődik (pl. 4 éves gyerek nézegeti sulis tesója könyvét, érdekli ka betűk: "anya, ez milyen betű?" és megmondja a szülő, hogy "C" - ENNYI, SEMMI OLVASÁS TANITÁS!) ; még ez esetben sem szabad -kvázi ürügyként- direkt tanításnak kitenni mintegy folytatásként.
Példa a helyes hozzáálásra, tehát mondjuk matekot: arányokat, számosságot, fent-lent viszonyt, akár színeket nem úgy fogja hatékonyan megtanulni a 7 év alatti gyermek, hogy "na milyen szinűűű a játékváááár?" "Zöld" "ügyes vagy ,zöld :)", hanem SPONTÁN, SZABAD JÁTÉK során!!! A lenti példám ovisokkal való játékra jellegzetes, megfelelő hozzáállást mutat, persze egy 6-8 éves is élvezheti hasonlóan, ekkor belefeledkezik, észre se veszi, hogy tanul - a szakirodalom ezt hívja LÁTENS TANULÁSnak, ÉS EZ AZ AMI HATÉKONYAN FEJLESZTI!
NEM egy munkafüzet, sőt, egy munkafüzettel való fogalkozás 7 év alatt többet árt HOSSZÚ TÁVON, mint használ!
A megfelelő hozzáállás a kisgyermek fejlesztésére pl. ez; nagy betűvel, amelyek által fejlődik; a felnőtt tudatosan rejtse bele a mondandójába ezeket a játék során, a gyermek önkéntelenül is megismétli olykor, valamint a korábbi ismereteit is felhasználja önmagától; tehát alapvetően matek jellegűre példa (gyors-lassú, magas-alacsony, számosság, arányok), plusz színek tanítására; pöckök jelzik a szereplők megszólalásának váltását a párbeszédben, felnőtt és gyermek között:
-Kicsim, nézd csak, hm... szerintem ez a szép PIROS létra a játékvár HÁROM kapuja elé pont jó lesz... vagy máshova szeretnéd?
-Hmm.... jó, de legyen mondjuk a PIROS létra utána ledöntve mert jönnek a katonák és lerántják!
-Húúú már itt is van egy sereg, TIZEN vannak, hajajj, többen, mint a mi NYOLC huszárunk... nehéz csata lesz, GYORSAN pattanjanak lóra, SEBESEN száguldjanak vele segítségért KETTEN, a TÖBBI addig védje a várat! :)
-Húú nézd, apa, eltört a ló lába, most mi lesz... de azért IGYEKSZÜNK segítségért...
-Nah, megjött a segítség, ÉPP BEFÉRNEK a NAGY kapu alá... még szerencse, hogy ilyen MAGAS a vár... be is álnak az eresz ALÁ, hogy védje őket az esőtől.
-Hú,tényleg, eleredt! Jaj, de betör a várba az ellenség... kitartáááás! :)
...satöbbi...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!