Mi a véleményetek a kötelező olvasmányokról?
A rég hagyományos könyvekre gondolok elsősorban: Kincskereső Kisködmön, A koppányi aga testamentuma , Egri Csillagok stb.
Szülőként mit tapasztaltok vagy gondoltok arról, ezek a művek megfelelő időben vannak feladva vagy túl korán? Szülői segítség nélkül el tudják olvasni úgy, hogy meg is értsék? Ha nem, akkor mennyit kell velük foglalkozni, hogy elsajátítsák? Jók ezek a könyvek, vagy mást kellene már tanítani? stb.
A koppányi aga testamentuma --erről még nem is hallottam
az Egri Csillagok meg túl korán van még nekik
A Rómeó és Júliát sem általános iskolában kéne olvastatni
Döglégy na hát az meg valami agyalágyult agyából pattant ki, hogy 13 éves gyerekek ilyet olvassanak
Csak azért kérdezem, mert sokan panaszkodtak már, hogy a gyerek nem érti, órákat kell vele foglalkozni, hogy megértse, nem szereti meg az olvasást, csak azért olvassa mert kell.
Lehetne még egy jó kérdés: Szerintetek főleg alsóba mi legyen a cél:
1. Olyan kötelező olvasmányt feladni, amely laza, könnyű és igazából nem nagy a tartalmi mondani valója, de a gyerekek jobban megszeretik az olvasást, mert olyat olvasnak ami a saját életükhöz közelebb áll. De nem szenvednének hiányt tudásban, mert a komolyabb művek később felsőbe ugyan úgy előkerülnének.
2. Olyan kötelező olvasmányt feladni, mely nyelvezete nehéz,több odafigyelést érdemel, ellenben több a mondani valója, többet lehet belőle tanulni, viszont nem minden gyerek fog tőle kedvet kapni az olvasásra.
Újabban hallok olyat hogy a kötelező olvasmányok nem megfelelő időben történő feladása miatt nem olvasnak annyit a mai gyerekek.
Hát a Kincskereső Kisködmönt már gyerekkoromban sem szerettem. A lányomnak most 3.-ban kötelező, és végigszenvedtük. Szerintem ennek a nyelvezete már annyira régies, és telis-tele van lehangoló, szomorú történettel, biztosan lehetne valami jobbat is találni helyette.
Az Egri Csillagok nekünk 6. osztályban volt kötelező, addig én többször is elolvastam, nagyon tetszett. Ugyancsak a Koppányi aga testamentuma is, bár nekünk a Tüskevár volt kötelező. A Tüskevár-at unalmasnak találtam gyerekfejjel, csak később tetszettek meg Fekete István könyvei.
Szerintem ideje lenne átgondolni a kötelező olvasmányok listáját.
Azt, hogy ha nem lennének kötelezőnek elnevezve, sokkal többen olvasnák (remélhetőleg)...
Egyáltalán, úgy kellene oktatni, hogy a gyerkőcök kíváncsiak legyenek és élvezzék azt, amit csinálnak.
Nemtom, nekem sose volt gondom a suliban, de én se igazán örültem, amikor év elején centire kiadtak egy rakat könyvet olvasni - aminek persze sose értünk a végére, annyira sok volt. És akkor az mit szólhatott hozzá, akinek még nehezen is ment az olvasás, tanulás?
Szerintem nem a mennyiségre, hanem a minőségre kellene rámenni. És ami még fontosabb: megtanítani a gyerekeket (idővel saját maguktól is) értelmezve olvasni. Jó történeteket és jól kérdezve előadni, hogy a gyerek szépen lassan maga jöjjön rá az összefüggésekre, magyarázatokra. Így fog igazán fejlődni, nem úgy, ha bebiflázza az elemzéseket.
De tudom, ez utópia...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!