Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kicsi lányom betolotte a 18....

Kicsi lányom betolotte a 18. hónapot és még nem megy onállóan. Hogyan segíthetnék neki?

Figyelt kérdés
Àlltalában térden kozlekedik!A bútorokba kapaszkodva feláll és már el is engedi oket de csak áll egy pár percig és kapaszkodik megint.Ha fogjuk a kezét gyonyoruen sétál velunk de lábújjhegyen.Azt hiszem hogy fel,nem mer elindulni egyedul.Nem tudom hogy ,hogyan tudnék neki tobbett segíteni!!!Van valakinek hasonló problémája?Várjuk az elojegyzést az ortopédián!
2009. máj. 2. 17:29
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

"Az állás segítése:



Előkészítés: A baba már 5-6 hónaposan képes kitolni magát, ha a hóna alatt megtartva a térdünkre állítjuk, ennek ellenére ne akarjuk állítani, amíg ezt ő maga nem kezdeményezi. A törzs és a láb izmai az előző fejlődési fázisok során fokozatosan teszik képessé a babát a felegyenesedésre. Ha ez mégsem elég, tornával, rugózással segíthetünk.


Kapaszkodók: Ha a baba már megfelelően elsajátította a mászást és rendszeresen játszik ülve, visszacsempészhetjük a környezetébe azokat a tárgyakat, amelyekben megkapaszkodva állásba tudja húzni magát.


Csalogatás: Ahogy az az eddigiekben is nagyon motiváló volt, úgy most is beválhat a kedvenc játékkal való csalogatás. Tegyük jól láthatóan a kisasztalra, és idővel szinte biztosan fel fog kapaszkodni, hogy elérje.



A járás segítése:



Előkészítés: Nem sokkal a felállás után a legtöbb baba elkezdi a bútorokba kapaszkodva emelgetni a lábait. Ahhoz, hogy állásból elinduljon, a kellő izomerő mellett megfelelő koordinációs készségre is szüksége van. Ezeket a már korábban leírt módokon gyakorolhatjuk.


Táncolás: A járás egyik fontos eleme a testsúly váltakozó, ritmusos áthelyezése az egyik, majd a másik lábra. Erre a legélvezetesebben „táncolással” vezethetjük rá a babát. Álljunk mögé, fogjuk meg a kezét (akár finoman érintkezhetünk is vele, hogy érezze a mozgásunkat), és éneklés közben dülöngéljünk jobbra-balra! A papák számára is mókás játék lehet, ha a baba rááll a lábára, és így együtt dülöngélnek-lépegetnek.


Vezetés: Az anyák általában ösztönösen alkalmazzák ezt a módszert, amikor a baba kezét fogva sétáltatják. Ha ennél biztosabb tartásra van szüksége a babának, fogjuk meg a csípőjét, és így lépegessünk vele."


Mikor kell szakemberhez fordulni?



Ahogy írtam, az otthoni gyakorlás csak az alapvetően normális fejlődésmenetű babáknál lehet eredményes, súlyosabb problémák esetén azonban szakemberhez kell fordulni. Mi az, amire a szülőknek figyelniük kell?



Az 1 hónapos babák ugyan tehetetlenek, de van egy bizonyos fokú tartásuk, és belesimulnak az őket tartó személy karjába. Problémát jelez, ha testüket állandóan és túlzottan megfeszítik, vagy éppen ellenkezőleg, nincs tartásuk, izmaik petyhüdt, tónustalan.


A 2 hónapos babák elkezdik hason fekvésben emelni, illetve átfordítani a fejüket. Problémát jelez, ha erre nem tesznek kísérletet, vagy csak egy irányba tudják elfordítani. Szintén szakember segítségére van szükség bármilyen egyéb „féloldalasság” esetén, pl. ha a baba az egyik oldalon található végtagjait kevesebbet vagy nem mozgatja, illetve ha a fejét ferdén tartja, vagy bármelyik más testrészén kényszertartás észlelhető.


A 3-4 hónapos babák már ügyesen emelik magukat hason fekvésben, lábuk elnyúlik, és ha ülésbe húzzuk őket, megtartják a fejüket. Problémát jelez, ha hasalás közben még mindig hiányzik a fejemelés, a lábak pedig felhúzottak, illetve ha ültetés közben hátraesik a fej, vagy megtartott, de ferde.


Az 5 hónapos babák már biztosan fel tudnak támaszkodni hasalásból. Problémát jelez, ha eközben nem nyitják ki a tenyerüket, illetve ha szinte állandóan ökölbe szorul a kezük, valamint nem kezdik megfogni a tárgyakat. Szintén szakember segítségére van szükség, ha a baba egyik vagy mindkét oldali végtagját hanyagolja.


A 6 hónapos babák megkezdik a helyváltoztató mozgások valamelyikét. Innentől kezdve egyre nagyobb a különbség fedezhető fel a gyerekek fejlődésében. Problémát jelez, ha a baba a 6. hónap végéig egyik irányban sem kezd el forogni, ha a 8. hónapban nem kúszik, és 18 hónapos koráig nem indul el.



Kihez fordulhatunk?



Ha bármilyen probléma adódik, kézenfekvő, hogy először a gyermekorvost és a védőnőt keressük fel. Tudnunk kell azonban, hogy bár az orvos képes felismerni vagy kizárni számos, elsősorban egészségügyi jellegű problémát, valamint be tudja utalni a gyermeket különböző szakrendelésekre, a fejlődéslélektani kérdésekben nem kompetens. Ezért ha kifejezetten mozgásfejlődésbeli problémája van a babának, feltétlenül keressünk fel egy (vagy több) olyan szakembert, aki képes felmérni a képességprofilját, és el tudja indítani a célirányos fejlesztést.


Kik ezek a szakemberek?


* gyógypedagógusok

* gyógytornászok

* konduktorok


Hol találhatók meg?


* korai fejlesztő központokban

* mozgásfejlesztéssel foglalkozó alapítványoknál

* képességfejlesztő játszóházakban és központokban


Néhány név – a teljesség igénye nélkül:


* (Budapesti) Korai Fejlesztő Központ

* Dévény Anna Alapítvány (DSGM)

* Gézengúz Alapítvány

* Gekko Képességfejlesztő Játszóházak

* Mazsola Játszóház

* Mikkamakka Alapítvány

* Tunyogi Korai Fejlesztő Központ


ezt találtam Neked!

2009. máj. 2. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
0%

Szia!

Holtkomp? Az biztonságot nyújt hat neki egy kis időre még rá nem jön hogy nincs semmi baj.

A gyerekorvos mit mond?

Amúgy ne aggódj lehet hogy csak fél egy kicsit!

2009. máj. 2. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
a dévényesek nagyon jók,én csak javasolni tudom!
2009. máj. 2. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen koszonom a válaszokat!!! Az elso válaszadótól kérdem:Eddig normálisan fejlodott úgy ahogy elo van írva megáll egy helyben egy pár percre,mindig táncol sot próbál ugrálni is de mégis ha arról van szó hogy elengedje a dolgokat és elinduljon magában,megtorpan és rogton térdre vágaja magát.Mit tegyek?Hogyan kozdjem le félelmét?Már arra is gondoltam hogy nem leszek képes rá szakember nélkul.Mi kulfoldon lakunk és már egy hónapja várok az ortopédus idopontjára.
2009. máj. 3. 11:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!