Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miért lenne károsabb a televíz...

Miért lenne károsabb a televízióban nézett mese, mint a könyvben olvasott?

Figyelt kérdés

Egy kisgyermek, amint szellemileg megérett arra, hogy felfogjon egy történetet, azzal együtt, hogy a benne szereplő alakok nem valóságosak, vagy ha azok is, ami velük történik, az csak kitaláció. A könyvek tele vannak illusztrációval, a gyermekek élénk fantáziájúak, és ami számukra ijesztő, az úgy is az, ha nem is látják, sőt. Sokszor a fejben elképzelt világ félelmetesebb, mint a valós. Ezért nem értem, miért ez a felhajtás, tv ellenesség mostanában. Ha egy gyerek úgy ül le mesét nézni, hogy mi tudjuk, mit néz, előre eldöntjük, való-e neki és folyton kérdezhet, mindent elmagyarázunk neki, figyeljük reakcióit, utána is beszélgetünk a történetről, az mitől károsabb, mintha elmesélnénk neki könyvből egy hosszabb mesét?

Én magam nem néztem tv-t gyermekként, viszont minden nap meséltek nekem, sokat, könyvből. A mai napig van rossz emlékem arról, ahogy elképzeltem egyes mesékben (Grimm) a félelmetesebb jeleneteket, illetve az is nyomasztott, hogy a számomra nagyon kedves személy, anyu, apu szájából hallottam a gonosz szereplő szörnyeteghangját. Nem tudom, ez mitől másabb. Egy kisgyereknek nem kell tudnia megbirkózni a világ rossz dolgaival?


2011. okt. 10. 17:56
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nagyon sok gyereknek csak bekapcsolják a tévét, hogy nyugton legyen. Aztán egyedül nézi, és pedig azt, ami éppen megy. Akár 2 órán át. Szerencsére nálatok nem így van. Így nincs semmi baj a tévével.


A könyves mese más műfaj. Előnye, hogy - mint te is írtad - a gyereknek el kell képzelnie a történetet. Vagyis fejlődik a képzelőereje. Közbeszólhat, ha valamit nem ért. Sőt megkérhet, hogy most úgy meséld, hogy a nyuszi veri meg a farkast. És nem utolsósorban azoktól hallja a történetet, akiket a legjobban szeret: a szüleitől.

2011. okt. 10. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
a tv-nél még ott van az állandó gyors képváltás "villogásnak" hat és a szemüknek ez nem biztos hogy ok-s
2011. okt. 10. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Elöször is a könyvben minden képet addig néz, amig akarja, és van ideje elgondolkodni rajta, elmesélni a részleteket is.

A TV-ben viszont rengeteg képet lát gyors egymásutánban, az egyes képeket nincs ideje feldolgozni, föként ha hosszabb a mese. Ez megterheli az idegrendszerét, és jobb esetben csak éjjel álmában jönnek elö a feszültségek, ahol álomként le tudja vezetni azokat, rosszabb esetben viszont állandó szorongást okozhat. (kb. olyan a hatása, mint egy FELNÖTTRE, ha villogó fények elé ültetnek órákon át - igy elö lehet idézni idegösszeomlást az érzékenyebbeknél.)

Másrészt igen sok mese elég rémisztö, az alakok túl félelmetesek, és a gyereknek sokkal valóságosabbak, mint egy könyvben látható ábra.

Egész kicsinek nem ajánlott egyáltalán a TV, késöbb 2-3 éves kortól egyszerübb meséket meg lehet nézni, de csak a szülövel együtt, aki figyeli, hogy a gyerek hogy reagál.

De iskolás kor elött a napi max. 1 órát nem jó túllépni, kisebb korban a 10-20 perces mese böven elég.


A TV- ellenességnek ott van helye, amikor a gyerek mellett a lakásban egész nap megy a TV, és elárasztja a gyereket képekkel meg zajokkal.


Az, hogy a szülö utánozza a negativ személyek hangját - nyomasztó, de azért akkor is tudja a gyerek, hogy az a szülö, aki beszél - a TV-ben ez nem derül ki neki.


Gondolj bele, neked sem mindegy, hogy valaki mod olyat, hogy egy embert megöltek, vagy tényleg dokumentumként látod a TV-ben - az utóbbi sokkal intenzivebb élmény.


A gyereket fel kell késziteni az életre, de azért túlterhelni nem jó, mert akkor elöbb roppan össze, mint hogy el tudja viselni a drasztikus valóságot.

2011. okt. 10. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Az az óriási különbség, hogy a szörnyűséges dolgokat fejben csak annyira képzeli el szörnyűségesnek, amennyire még fel tudja dolgozni, el bírja viselni. Vonatkozik ez azokra a gyerekekre, akik nem láttak szörnyeket Tv-ben előzőleg. Tehát, ha nincs korábbi élménye farkas szájából cafrangokban lógó vértócsát eresztő Piroskáról, akkor azt a jelenetet, amikor a farkas bekapja Piroskát, csak úgy képzeli el, mintha bekapná, és elnyelné egészben.
2011. okt. 10. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
nem beszélve arról, hogy a szeretett személy apa, anya szájából a gonosz sem tűnik annyira gonosznak, vagy ha látod a reakcióit, és azt veszed észre, túllépted a határt, akkor enyhíthetsz, tompíthatsz az előadásmódon.
2011. okt. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert a tévében adottak a figurák, a mozgásuk, minden. És a gyerek készen kapja az információt, amit csak "elraktároz" és kész. Míg mikor olvasunk neki, akkor ő képzeli el a dolgokat, dolgoztatja az agyát, gondolkodik. És neki való mesét kell olvasni, és szerintem a Grimm nem kicsi gyerekeknek való, úgyhogy nem csodálom, hogy rossz emlékeid vannak azzal kapcsolatban. Meg vannak gyengébb idegzetű gyerekek (mint gondlom te is voltál), akik nem viselik olyan jól, hogy szörnyes meséket halljanak. Ez esetben is nekik való mesét kell keresni (pl. magyar népmesék közül olyanok, amikben nincs sárkány meg hasonlók, hanem valami egyszerűbb, mint pl. "A rátóti csikótojás").
2011. okt. 10. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Nem mindegy milyen az ábrázolásmód!

Én kicsiként soha nem képzeltem el, hogy ömlik a vére valakinek, holott egyes mesékben simán látni ilyet. Vagyis nem biztos, hogy az amit mutatnak, valóban is megjelenne (sőt tuti nem jelenne meg) egy gyermek fejében. Nem úgy, nem olyan formában.

Kislányom egy árnyéktól is képes néha megijedni, tehát egy vadabb mese képes lenne traumát okozni, főleg ha nincs a háttérben a szülő, aki magyarázatot ad a látottakhoz!

Az agy fokozatosan érik meg mindenre, ezt tudomásul kell venni, és mivel nem zárhatunk el mindent a gyermekek elől, ezért kontrollként ott kell állnia mindig a szülőnek.

2011. okt. 13. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
22%
Fiam 7 hónapos, este lát tévét játék közben, mert már nagyon nyűgös, és bizony néha jó, hogy az leköti. Nem órákra, csak amíg mondjuk a férjemmel megvacsorázunk. Kizárólag baby tv megy, máskor szinte nincs is bekapcsolva.
2011. okt. 13. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Nem tudom mi a különbség (bár sok okosat írtak), de mégsem tudom igazán, hogy mennyivel másabb egy fegyelmezett, ellenőrzött tv nézés és a meseolvasás között. Nálunk nézhetne tévét, de nem igazán érdekli. Viszont bármikor előveszek egy könyvet máris otthagy csapot-papot és kéri , hogy olvassam, 4,5 éves, Valami misztikuma biztos, hogy van a meseolvasásnak..

Egyébként én tegnap nagyjábból az ellenkezőjét kérdeztem, hogy a sok meseolvasás nem e lehet "káros", hisz mi napjába többet (akár 5 mesét is olvasunk), kéri-követeli.

De sajnos vannak szülök, akik bekapcsolják a tv-t és nem is figyelik mit néz a gyerek. Pedig vannak elég rémísztő, erőszakos mesék is....hihetetlen, hogy manapság a gyerekek mennyire ismerik a rosszabbnál rosszabb meséket és az oviban meg szépen előadják. Egyrészt sajnálom, hogy a gyerekem nem ismeri amiket a társai, másrészt ki lennék akadva, ha ez lenne neki a szórakozás. Kevés kisgyerek ismeri pl Mátyás király történetét, helyett van a Ben 10 és társai.Innen indulhat a rosszallás.

2011. okt. 13. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Igaz nincs még gyerekem, de szerintem ha jó a mese ill. tanító/építő jellegű, akkor azt nézheti. Ha a szülővel együtt nézi, akkor még szép emlék is lehet. Pl.24 éves létemre most nézem a Pumuklit a youtube-n és valami fantasztikus jó érzés tölt el. Eszembe jut, hogy az egész család félbehagyott mindent, ültünk és néztük a tv-t. Még most is hallom anyu jóízű nevetését. Szóval ilyenre gondolok. Ha egyszer már végre sikerülne és lenne babánk, biztos néznénk néha Pumuklit, Süsüt vagy ami épp a korához való. Nem a mostani rossz meséket, amiktől a gyomrom felfordul... Ja és nekünk is sokat olvasott mesét anyu, de a tv-t is néztük. Tv maci és hasonlók :) Édes évek...

Szerintem nincs semmi gond a tv-vel ha a szülő figyel a gyerekre. Tényleg egy mese miatt ülteti oda, nem pedig azért hogy nyugta legyen a gyerektől akár 2 órára is. Azért a szeme egészségére ügyelni kell.

2011. okt. 13. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!