Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Álmában keservesen zokogó...

Álmában keservesen zokogó gyerekkel mit lehet tenni, ha nem ébreszthető fel?

Figyelt kérdés
Most fordult elő harmadszor, hogy 2 éves gyermekem alvás közben keservesen, vigasztalhatatlanul zokogott. Próbáltuk felébreszteni (ölbe venni, simogatni, ráfújni, megmosni az arcát, lámpát kapcsoltunk, beszéltünk hozzá...stb.), de nem sikerült, csak sírt. A végén lezuhanyoztam, amire nagy nehezen felébredt és kinyitotta a szemét. Mindez kb 15 percig tartott. (korábban csak 5-10p lehetett). Ha bárki találkozott már hasonlóval, vagy cikket olvasott, hogy mitől lehet, mit lehet tenni ilyenkor, kérem írjon róla! Előre is köszönöm!
2011. szept. 18. 17:13
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"Nagyon sok gyereknél előfordul, hogy szinte minden éjszaka felébred. Ez 3 és 8 éves kor között teljesen természetes, nem magatartászavar. Sok minden lehet e mögött. Van, hogy egyszerűen csak a szülő testi közelségére, az az nyújtotta biztonságra vágyik a gyerek. Persze nem mindenki örül egy az éjszaka közepén közéjük furakodó gyereknek, és vannak gyerekek, akikkel szinte lehetetlen együtt aludni. Mégis hosszútávon jobban járunk, ha engedünk és megoldást keresünk arra, hogy a gyermek igénye ki legyen elégítve és mi is jól érezzük magunkat. Vannak családok, ahol egy matrac a földön, vagy egy az ágy mellé tolt heverő hoz megoldást. A gyerekek 7-8 éves koruk körül egyre kevesebbszer ébrednek fel és bújnak szüleik közé. Tehát önmagában az ébredés még nem jelent semmi rosszat.



Van, hogy a nappal ért hatások következtében rossz álomból riad fel a kisgyerek. Az álomképek szimbolikusan tükrözik a megélt dolgokat, és magát az álmot is el tudja mesélni a kisgyerek. Ezek az ébredések az éjszaka második felében szoktak előfordulni.



Van azonban egy igen speciális alvászavar, mely igazán drámai tünetekkel jár. Ez a pavor nocturnus, az éjszakai felriadás. A kisgyerek éjfél felé hirtelen felül az ágyában, nagyra nyitja a szemeit és hangosan, sikítva kiabál. Felgyorsul a szívverése, remeg, izzad. A sikítás után sírás következik, a szülő bármit tesz, nem tudja megvigasztalni. A gyerek nem alszik, de nincs is ébren. Amikor a roham elmúlik (lehet 15 perc is), akkor szépen visszaalszik, és másnap nem is emlékszik semmire.



Leginkább az különbözteti meg a rossz álmok okozta felriadásoktól, hogy a pavor rendszerint éjfél előtt jelentkezik, a mély alvásszakaszban. Ebben az alvásszakaszban nincsenek álomképek, azok a későbbi, felületes alvásszakaszban jelentkeznek. Így logikus, hogy a gyerek nem is tud semmi rossz álomról bezámolni.



Mit tehetünk? Mik lehetnek a kiváltó okok?


Kerüljük az olyan délutáni és esti tevékenységeket, melyek nagyon kifárasztják a kisgyereket. A kimerültség meghosszabbítja a mélyalvás szakaszát, így nő az éjszakai roham valószínűsége is.


Fontos, hogy időben kerüljön ágyba a gyerek. A szeparációs szorongását csökkenthetjük pl ha odafigyelünk az ébrenlét és alvás átmenetére. Hiszen egy óvodás kisgyerek már nem cumizik, nem szopik este, de még kicsi ahhoz, hogy az ágyban olvasson egy kicsit elalvás előtt, ezért nagyon fontos az esti mese, a szülővel való esti összebújás.


A pavor sokszor együtt jár az alvajárással is. Ezeknek a gyerekeknek a felmenői között többen is vannak, akik gyerekként küzdöttek az éjszakai felriadással vagy az alvajárással.


A felriadáskor nem tehetünk mást, mint a gyerek mellett vagyunk, öleljük, és várjuk, hogy elmúljon a roham. Az ébresztgetés hasztalan, a roham végén a kicsi szépen alszik tovább. Tehát nincs más dolgunk, mint kitartani, a serdülőkor végére rendszerint megszűnik ez a fajta alvászavar.


Illetve ha túl sűrűn jelentkezik, akkor érdemes gégeszakorvossal kivizsgáltatni, ugyanis az egyik kiváltó ok lehet a megduzzadt orrmandula okozta fulladásélmény is. De az is lehet, hogy a háttérben lelki okok állnak, pszichológiai kiváltó okok jellemzően az erős szorongás és a depresszió, ha a szülő erre gyanakszik, érdemes pszichológushoz (vagy kineziológushoz, ki mit szeret) vinni a gyereket."

2011. szept. 18. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez egy nagyon jó cikk, legalább már tudom merre induljak.
2011. szept. 18. 17:28
 3/9 anonim ***** válasza:

Nekem már nagyobb és egyre ritkábban van ilyen felriadás, én megpisiltetem (mivel nálam is ezt tette anyukám) és utána szépen vissza fektettem, vissza is aludt, persze mellette maradtam simiztem puszilgattam énekeltem...

Nem biztos hogy nálatok beválik, de háta.

2011. szept. 18. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Fiamnál is szokott ilyen lenni,3 éves,ráadásul,most kezdte az ovit. Nem tdok mást tenni,mint puszilgatom,ölelgettem,lefekszeka nagyágyra vele,szerintem ezt megérzi,hozzám bujik és már alszik is tovább.
2011. szept. 18. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Pavornak titulálnak minden ilyen esetet- ha az, ha nem.

Semmit nem tudsz tenni. Ülj mellé, figyeld, hogy ne tegyen kárt magában, és várj. Ne ébreszgesd, annál rosszabb, nem szabad. Árt neki. Úgysem ébred fel, és nem is emlékszik semmire. Nálunk fél órás rohamok vannak, rugdosással, kapálózással, megfeszülős egész testre kiterjedő görcsökkel, ár két és fél éve. Nem tudunk mit tenni vele... Néha hetekig alig alszunk, mert ha rohama van, akkor hajnali kettőig van hogy 4-5 alkalommal ülök mellette.

Kitartás, és hagyd, elvileg pár alkalom után elmúlik-a legtöbb esetben.

2011. szept. 18. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Az enyém akkor csinálja ha meg van fázva és nem kap levegőt hirtelen - az említett fulladásélmény. Én is csak ölelem és várom hogy elmúljon (persze utána kitisztítom az orrát).
2011. szept. 19. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Pavor nocturnus. Nekünk is van és sajnos egyre több szültől hallom. Nagyon nagyon elkeserítő. Van egy zárt csapatunk a fb-on, ha gondoljátok. Egymást erősíteni.
2011. szept. 19. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Vagyis ha a gyermek éjszaka sirva ébred,ez a probléma?

Akkor is,ha átmászikmellém az ágyba és megnyugszik?

Most beparáztam rendesen.

2011. szept. 19. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Előző vagyok,van h sikitva,sirva ébred,de kb.5-10 perc alattt lenyugszik a fiam,és a lányommal is van ilyen,de ős is lenyugszik,ha magam mellé veszem,ölelem,beszélek hozzá,felébreszteni szinte lehetetlen.
2011. szept. 19. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!