Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan lehet "zsarolás-mentese...

Hogyan lehet "zsarolás-mentesen" túlélni a dackorszakot, ha a "megbeszéljük" és az "elmagyarázom" nem válik be?

Figyelt kérdés

Nagyon csúnya dolognak tartom/tartottam ha egy anyuka úgy próbál meg hatni gyermekére,hogy megzsarolja.

Pl "ha nem hagyod abba rögtön nem megyünk ide vagy oda"

vagy

"ha ha nem eszed meg a levest nem játszhatsz ezzel vagy azzal a játékkal"


Eddig, teljesen el is tudtam ezt kerülni,szépen megnyugtattam a kislányomat mindig,és elmondtam neki türelmesen hogy mit miért kell,vagy nem szabad csinálni.


Nemrég azonban dacos kezdett lenni,és azon kaptam magam,hogy apró dolgokkal elkezdtem zsarolni,mert másképp képtelen vagyok/voltam ordában tartani....


Hogyan lehet másképp csinálni?

Nem mindig tudom neki szépen elmagyarázni a dolgokat,mert attól sokszor csak jobban felhúzza magát,ha megbeszélni szeretnék valamit.

De ha azt mondom "mama nem jön hozzád,ha így viselkedsz" akkor az használ...


De ez szerintem nem jó. :( Szeretnék erről leszokni,és más módszert alkalmazni...


2011. ápr. 5. 13:52
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

fordítsd meg a dolgot:

ha gyorsan felveszed a cipődet, mehetünk a játszótérre (a helyett, hogy ha nem veszed fel a cipődet, nem megyünk...)


nálunk bevált, mert én is azt vettem észre magamon, hogy elkezdtem zsarolni, és utáltam magam miatta

kb 2 hete tudatosan megfordítom az ilyen irányú mondataimat és nagyon jól működik.

2011. ápr. 5. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Fordítsd meg: "ha most abbahagyod a hisztit, elhívjuk mamát" :-)

Együttérzek, hasonlókon megyünk keresztül...

2011. ápr. 5. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Júj,köszi. Szégyen,de ez eszembe sem jutott. :( Pedig mennyivel szebben is hangzik. :) Csak olyankor hirtelen reagáltam eddig,és nem gondolkodtam.


Köszi még 1x!

2011. ápr. 5. 14:01
 4/10 anonim ***** válasza:
81%

A dackorszak nagyon fontos a személyiségfejlődés szempontjából.

Mindenki túléli, ne félj!

A kicsi most ébredt rá, hogy ő külön személy, és neki is van akarata. Ezt próbálgatja. Ha adott sokszor kipróbálta, eltelik vele, és másfele fordul az érdeklődése. Ha nincs tere az akaratának, az csak elnyújtja a próbálkozások idejét. Vagy megtöri, amit ugye nem akarunk.

Tehát: amilyen sokszor csak lehetőség van rá, teret kell nyújtani, hogy saját döntést hozzon:választhat, hoyg piros harisnya, vagy kék(ha nem is illik össze) megeszi a levest, vagy otthagyja, épít várat, vagy csak áll a homokozó szélén egész délután.

És direkt alkalmat adni döntésekre: pl. foglakoztatni, ahol ő dönti el, mit milyenre színez, mit vág ki, stb. Ha piros a béka, akkor piros.


Van, amiben nem dönthet: itt határozottan, eltökélten meg kell mondani, röviden, hogy mi lesz, és következetesen végrehajtani, ha mosolyog, ha kapálózik: megáll a járda szélén, csöndben marad egy percre, lefekszik aludni.

Nem kell magyarázkodni, győzködni, csak röviden utasítani. Hogy tudja: ez most itt nem az ő akaratának a helye. Akár egy seggrepacsi is belefér, végső esetben.

Ha semmi sem működik, mindig beválik a figyelemelterelés :)

Ne legyen mindig az, amit te akarsz, túl jó lesz a kislányod, az sem jó. Nehogy szorongjon! A zsarolást felejtsd el. Inkább kiabálj rá, nézz rá mérgesen!Állítsd sarokba. A zsarolgatás hosszú távra szorongást válthat ki. Inkább kicsit rosszalkodjon, mint hogy magában szorongjon!

Engem is mindig így zsaroltak: nagyon jó kislány voltam - és mindig sírtam. Sokat féltem. Szégyelltem magam. Izgultam. Teljesen felesleges volt.Sok feleslegesen keserű percem volt.

2011. ápr. 5. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Neeem,nem akarok túl jó gyereket nevelni.

Egyébként sem vagyok annak a híve,de még ráadásként van is a közelünkben erre egy példa,hoyg miért is nem szabad.


(Röviden: egy baráti pár úgy neveli a gyermekét,hoyg azt is megmondják neki mikor pukizzon és hogyan. Persze most ez csak vicc,de azt akartam érzékeltetni,hogy egészen elenyésző dolgokban is ők irányítanak. Szegény gyerek otthon annyira be van szabályozva,hogy a bölcsiben égtelen rossz,verekszik,stb...gondolom ott jön ki belőle,amit otthon nem lehet)


Szóval szó sincsen erről.

Én hagyom érvényesülni.


Legtöbbször azokban a helyzetekben avatkozok be,amikor tényleg muszáj,és amiket egyszerűen nem hagyhatom,hogy ő döntsön el.

Ilyen pl az evés,mert amúgy nagyon rossz evő,és ha ráhagynám a döntést,szerintem egy falat morzsán lenne egész nap.

Vagy a biztonságával kapcsolatos viselkedések,amikor ha nem hallgat rám veszélybe kerülhet...


Köszi mindenkinek aki eddig írt,hasznos!

2011. ápr. 5. 14:17
 6/10 anonim ***** válasza:
89%

Zsarolás?

Ráébred arra, hogy amit csinál-vagy nem csinál, azzal befolyásolhatja a továbbiakat. Ha megkóstolod a répát, kaphatsz sütit. Nem kötelező megkóstolni, de akkor nincs süti. Ő dönt.


Magyarázás szerintem sem használ, esetleg utólag, már nyugisan.


Azt olvastam, hogy a kapcsolati megvonás ne legyen (mondjuk kimegyek) -pedig hatásos, de azóta kerülöm.

2011. ápr. 5. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
76%

Jól csinálod, de az evésbe hadd szóljak bele. Te se szeretnél enni, ha nem kívánod. Ha erőlteted, csak egyre rosszabb evő lesz.

Próbáld ki: ebéd előtt fél órával adj neki 1dl 100% narancslevet. Cukor, citromsav nélkül. Csinál egy kis savat.Az én lányomnak nagyon jót tett.

És néha ki kell hagyni egy étkezést, inkább futkározni: hogy néha úgy istenigazában meg tudjon éhezni.És nagyon vigyázni kell, hogy elég vizet igyon. Sokszor nem veszik észre, hogy szomjasak.És együtt étkezni az asztalnál a családdal, amennyit csak lehet.

Senki sem halt még éhen tele tál mellett.Tényleg.

2011. ápr. 5. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
64%
mert az étkezés olyan alapvető emberi jog, amit lassan - lassan rá kell bíznod. Meg kell tanulnia felismerni és kezelni az éhségét. Nem leszel mellette az oviban, hogy etesd.Tudja ő, mennyi kell neki. Az evés nagyon intim, személyes dolog, ez tényleg az ő saját felségterülete.
2011. ápr. 5. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Teljesen igazatok van. A baj csak az hogy tényleg nagyon keveset eszik,és ha ezt is ráhagyom,akkor szerintem szinte semmit sem.

Azért ezt a narancslevet kipróbálom.

2011. ápr. 5. 18:11
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Az én kislányom is nagyon keveset eszik, viszont sokat iszik. Én is mindent kipróbáltam, őrjöngtem, toporzékoltam, zsaroltam... minden étkezés tiszta idegbaj volt. Aztán sok mindenkivel beszéltem, sok könyvet olvastam. Mindenki azt mondta/írta, hogy a gyerek nem hal éhen. Akkor sem ha egy hétig nem eszik. Természetesen nem hittem el, de úgy döntöttem, hogy ez nem mehet így tovább ezért minden mindegy alapon kipróbáltam a következőt:

- minden étkezéskor elhatároztam, hogy nem fogok kiabálni, erőltetni stb. Ha láttam rajta, hogy nem kéri, vagy elég volt, akkor megkérdeztem: elég volt? És ha igen, akkor ennyi volt. Mehetett játszani... persze eleinte olyan ételeket adtam neki, amiket szeret. Most ott tartunk, hogy eszik legalább, bár nem sokat és nem stresszesek az étkezéseink.

Ha mondjuk egész nap nem evett a bölcsiben, akkor néha próbálom elterelni a gondolatait és rajzolunk közben. Tudom hogy ez nem jó, de ez az utolsó mentsvár.

Az is szokott használni ha anya és apa is eszik vele.

Illetve alapszabály, hogy ha ideges vagyok akkor apával eszik és fordítva. Kitartás!!!!!!!

2011. ápr. 6. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!