Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Szociálisan szorongó óvodás....

Szociálisan szorongó óvodás. Hogyan segíthetnék neki?

Figyelt kérdés

4 és fél éves kisfiam van. Idén új csoportban kezdett az oviban, ahol egy barátja van, akit korábbról ismert. Az előző csoportjában is 2 gyerekhez ragaszkodott, és szinte csak velük játszott. De a mostani barátja nem ilyen beállítottságú, másokhoz is könnyedén beáll játszani, és a gyerekemet néha rendesen, idegesen "koptatja", ha olyanja van. Az enyém csak úgy játszik mással, ha a barátja is játszik velük, és akkor is jobban háttérben marad.

Nem akar a többiek felé nyitni, látom, hogy szorong tőlük, és fél az elutasítástól. Próbálom neki mondani, hogy másokkal is játszhatna, jó ha van másik barátja is, de nem annyira lehet vele erről beszélni, mert nem is nagyon akar, meg nehezen is fejezi ki magát. Beszédben és beszédértésben van egy kicsi, de észrevehető lemaradása, fejlesztésre jár. Talán ez is közrejátszik a szorongásában, hogy nem mindig érti, mit vár tőle a másik a játékban, és ettől a másik gyerek ideges lehet. Bezzeg az elutasítást egy rezdülésből is sokszorosan érzékeli más gyerekekhez képest, és rosszulesik neki. Az óvónéniktől is nagyon a szívére veszi, ha rászólnak. Ráadásul magamat is okolom, mert a túlterheltségtől gyakran voltam vele indulatos, mikor "értetlenkedett", és ezzel biztos, hogy csak rontottam a helyzeten. Nem győzöm neki hangsúlyozni, hogy bármikor is kiabáltam, az az én hibám, én voltam nagyon buta, vele nincs semmi baj, ő nagyon aranyos és szeretnivaló kisfiú. :(

Lényeg a lényeg, ma is láttam a többiek közt, nem közösítik azért ki, de nem is rózsás a helyzet. A szívem szakad meg érte. Mit tehetnék? :(

Nem akarom, hogy azt higgye, nem elég jó, és nem fogják szeretni. Nem akarom, hogy szomorú legyen. :(



2023. okt. 4. 12:27
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ki kell rajzolnia játszania a dolgot csoportos sport szerepjáték pozitiv mese olvasas jobb filmnézéssel .
2023. okt. 4. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Beszélj a óvónőjével, kérdezd meg ő mit lát ezzel kapcsolatban. Ebben csak ő fog tudni segíteni, hisz ő van ott velük. Neki kell hogy legyen eszköze arra, hogyan tudja a gyereket a csoport pereméről beljebb segíteni. Sajnos ezügyben te többet nem tehetsz. Az hogy otthon sujkolsz bele valamit, nem fog segíteni. Beszélj a pedagógussal. Nem is értem miért nem ez az első? Miért idegenektől vársz megoldást.

(Óvodapedagógus vagyok)

2023. okt. 4. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Előzőekkel egyetértek.

Annyit tennék hozzá, hogy ha jól értem, eddig egy évet (plusz most egy hónapot) járt eddig óvodába. Szerintem a mi fiunknak is ennyi idősen nemigen voltak barátai. A kiscsoportosok amúgy is inkább egymás mellett, de nem egymással játszanak.

A mi fiunk 4 évet járt óvodába (októberi gyerek). Gyakorlatilag csak az utolsó másfél-két évben volt barátja és csak az utolsó egy évben több barátja.

Tehát ez alkati adottság is: vannak nyitottabb és jobban maguknak való gyerekek. Mint ahogy a felnőttek között is.


Egyetértek azzal, hogy beszélned kéne az óvónővel, de ha most tényleg keveset is játszik mással, én biztatnálak, hogy 1-2 év alatt sokat javulhat a helyzet.

2023. okt. 4. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem, ha nem tud barátkozni akkor esetleg nincs mintája hogyan kell, én pl sokat járok le a gyerekkel a játszóra, pedig csak 1 éves, most még nagyon alap dolgokat próbálok neki tanítani, hogy ne vegye ki más kezéből a játékot, hogy ne másszon arcba stb. Remélem később már komplikáltabb dolgok is lesznek, miket kérdezzen ha játszani akar valakivel. Viszont ha már kialakult benne egy gát akkor csak ösztönzéssel fog menni, vidd közösségbe játszóházba, bábszínházba, nem tudom milyen lehetőségek vannak ovisoknak,de közösségi helyekre, én tuti lebeszélném vele hogy ha sikerül kilépnie a komfortzónából jutalmul kaphat egy csokit, vagy bármit ami ösztönözni tudja. Pl. ha elmennénk játszóházba akkor adnék neki egy mini feladatot, hogy ma kérdezzen meg egy gyereket arról, hogy mi a kedvenc játéka, vagy hogy kérdezze meg a másikat mi a kedvenc fagyija. Ahhoz hogy ilyen kérdést fel tudjon tenni kell neki kicsit ismerkedni valakivel, és sikerélményt szerezhet. Vagy invitáljon valakit közös játékra. Minél több sikerélményt gyűjt annál nagyobb lesz az önbizalma és talán az oviban is sikerülni fog neki.
2023. okt. 4. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igen, ma fogalmazódott meg bennem az is, hogy az óvónőtől kérek majd egy időpontot beszélgetésre, csak most aktívan a gyerekekkel foglalkozott, mikor láttam őket, és nem akartam a munka közepéről kirángatni. Holnap reggel megkérdezem, mikor tudna rászánni egy kis időt, hogy beszéljünk erről.

Csak közben írtam ide is, mert kicsit mélypontra kerültem. Valószínűleg a hónapnak abban a szakaszában vagyok, mikor hormonális okokból jobban megüli a lelkemet az ilyesmi.

2023. okt. 4. 14:02
 6/14 A kérdező kommentje:

#4

Neked is köszönöm!

Igen, próbálom időnként közelebb hozni más gyerekekhez úton-útfélen, pedig én is visszahúzódóbb típus vagyok, így nekem sem ez a komfortzónám. :D

De leginkább úgy csinálom, hogy vele együtt barátkozom, mintha én is gyerek lennék. Így együtt sikerül összehozni egy kis közös homokozást vagy valamit. Nem küldöm egyedül csatába, nehogy nyomasztani kezdjem, és azt érezze, hogy elégedetlen vagyok vele azért, amilyen.

2023. okt. 4. 14:15
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

4-es... ,,hogy ha sikerül kilépnie a komfortzónából jutalmul kaphat egy csokit, vagy bármit ami ösztönözni tudja" ,,Pl. ha elmennénk játszóházba akkor adnék neki egy mini feladatot, hogy ma kérdezzen meg egy gyereket arról, hogy mi a kedvenc játéka, vagy hogy kérdezze meg a másikat mi a kedvenc fagyija."


Látom, hogy segíteni szeretnél, de minden jóindulattal mondom, hogy még kicsit olvasgass ebben a témában, mert ez nem jó megközelítés egy szorongó gyereknél. 1 évesen nagyon mások a gyerekek, mint ovis korban, most még lehet, hogy simán odamegy a gyereked, ha kéred tőle, de hidd el nekem, hogy 4 évesen, szorongva nem fog odamenni senkihez, pláne nem megkérdezni valamit. Csak kelted ezzel benne a feszültséget. És jó dolog, hogy ti már most sokat jártok közösségbe, de egyrészt ne felejtsük el, hogy a gyerek is önálló személyiség (te hiába vagy extrovertált, ha ő introvertált), plusz azért itt egy 4,5 éves gyerekről van szó, aki már másfél éve óvodába jár, tehát szociális minta éri bőven.


Azt sokkal jobb megközelítésnek látom, amit a kérdező írt, hogy segíteni neki elkezdeni a játékot közösen egy másik kisgyerekkel mondjuk a játszótéren/játszóházban, aztán szépen kihátrálni felnőttként, és hagyni a gyerekeket érvényesülni. És maximálisan egyetértek, hogy az óvónővel is beszélni kell, hogy ő hogy látja a helyzetet, a csoport dinamikáját. Simán lehet, hogy elkaptál kérdező egy rossz pillanatot éppen, amikor mentél érte, de napközben máshogy viselkedik.

2023. okt. 4. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%

#7


4 vagyok. Látom expert vagy, tudnál nekem segítséget abban hogy te melyik könyveket olvastad amiben nem a gyerek sikerei által növeled a csekély önbizalmát, hanem máshogy? Mert kíváncsi lennék arra a technikára is.

Amúgy első körben csak arról volt szó, hogy anya párszor megszidta, ami gondolom elég komoly lehetett, ha ilyen szintű önbizalom hiányt sikerült okozni, azt hogy anya is introvertált és a gyereknek mintája sincs az csak a válaszokból derült ki. Aki meg azt gondolja hogy ezt az ovónő meg tudja oldani, na annak kéne kicsit olvasgatni szerintem....

2023. okt. 4. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

4-re:


Nekem laikus szülőként nagyon bizarrnak hangzik, hogy a barátkozás megoldandó feladat legyen neki, amiért jutalmat kap. Azért menjen oda és szólítsa meg a másikat, hogy játszhasson vele! Ez belső vágya legyen, ne külső elvárás miatt ill. ne jutalomért csinálja!

2023. okt. 4. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Úgy tűnik a belső vágy meglenne neki, csak a szorongása megakadályozza, ezt kell felülírni sikerélményekkel, amit motiváló dologgal sikerülhet elérni, hiszen itt éppen ez a kérdés lényege,hogy a gyerek akar, de nem mer barátkozni, mert fél az elutasítástól. Ha a gyerek amúgy nem akar barátkozni, akkor megette a kutya az egészet, nyílván akkor beszélni sincs miről, mert a gyereknek nem dolga az anyukája vágyát beteljesíteni csak mert anyának rossz nézni hogy nem játszik a gyerek senkivel, és igen, sajnos az elején amíg nincsen annyi sikerélmény addig a legegyszerűbb motiváló erő, ha valami olyat kap cserébe, amire a gyerek nagyon vágyik, ezért kilép még a komfortzónájából is. Amúgy több motiváló dolog is lehet, de szerintem ez a legtutibb,legegyszerűbb dolog...
2023. okt. 4. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!