Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Túl jószívű, bőkezű a gyerekem...

Túl jószívű, bőkezű a gyerekem, mit tegyek hogy ne használják ki?

Figyelt kérdés
Van egy csupaszív 10 éves fiunk, nincsenek anyagi gondjaink. A gyerkőcöt úgy neveljük, hogy ne nézzen keresztül a nincsteleneken (ésszerű keretek között). Legutóbb is megkért, hogy vegyünk egy csokor barkát egy aluljáróban áruló nagyon öreg nénitől, mert megsajnálta. Ezzel nincs is semmi baj, büszke is voltam rá. Azonban észrevettem, hogy ész nélkül költi a saját kis félretett pénzét a barátaira, akik egyre többet lógnak nálunk, félek hogy nagyot fog koppanni a gyerek. Semmi baj nem lenne, ha néha venne nekik 1-1 csokit, de ő nem 1-1 csokit vesz, hanem a legnagyobb kiszereléseket, és ebből semmit sem kap vissza. Nyilván elmondtam már neki, hogy ez szerintem túl sok, és így nagyon hamar el fog fogyni a pénze, a tervezett játékot sem fogja tudni megvásárolni,amire gyűjt(ött). Hatástalannak bizonyulnak az érveim, azt válaszolja vissza, hogy szereti a barátait ezért megajándékozza őket hogy örüljenek. Valami ötlet esetleg?
2023. ápr. 12. 19:59
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%
9. Nem veszem belémállásnak (a vita jó dolog) én sem tudom mi a helyes, de szerintem sincs egyetlen jó megoldás. Én beszélgetnék vele, sokat. Lehet érdemesebb lenne az apának is, hiszen egy fiúnak sokat jelent mit gondol az apja egy kényesebb témában. De ezek után szerintem koppannia kell, ha tényleg kihasználják. Lehet a többi gyerek ugyan élvezi az extra csokikat, de amúgy is népszerű a srác és ajándékok nélkül is lennének barátai, csak így ő a “gazdag, menő csávó”. Én hiszek abban, hogy a gyereket hagyni kell csalódni, elbotlani mert ha beleavatkozok és azt mondom innentől nincs zsebpénz csak magam ellen fordítom.
2023. ápr. 12. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Jó kérdés, mindkét álláspontban van valami. Egyrészt én sem szívesen szponzorálnék más gyerekeket, akkor sem ha futja rá. Úgyhogy nem tartom ördögtől valónak azt mondani, hogy akkor így nincs zsebpénz, mert nem azért adom, hogy más gyereke profitáljon belőle. Másrészt viszont tényleg a saját zsebpénzét neki kéne megtanulnia beosztania.

Úgyhogy maximálisan egyetértek azzal, hogy beszélgetni kéne vele. Ő nem látja, hogy mennyire aránytalan ez az ajándékozgatás? Nem lehet, hogy ő is szokott kapni, csak nem mondja nektek? Amennyibeb tényleg egyoldalú a dolog, őt ez nem zavarja?

2023. ápr. 12. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
48%

Azzal egyetértek én is, hogy hagyni kell megvívni a saját harcait és hagyni kell csalódni. Egyszerűbben fogalmazva hagyni kell élni és tapasztalni. De ezt én már nem látom "egészségesnek". Szülőként felelőségünk tanítani őket.


Az is fejtörést okoz, hogy nem látjuk át a gyerek személyiségét, csak egy nagyon rövid, egyirányú leírás van róla.


Én is a beszélgetés pártját fogom, belevíve valamennyi edukációt a pénzről. Plusz keresnék vele együtt valamilyen motivációt, amivel kiplakátolhatjuk a szobáját.


A pénzcsap viszont zárva lenne, ha szeretne valami különlegesebb tízórait a suliba (nálunk a suliban lehetett hamburgert, hotdogot, kisebb süteményeket venni), akkor csomagolnék neki itthon. Vagy ha gyűjti a fociskártyát, popit-et, mittoménmiket, akkor havonta 1x meglepném vele, illetve havi 1x elkísérném, hogy vegyen a pénzéből egy ilyet a gyűjteménybe. Nem akarnám ezektől megfosztani. Kicsit gondolkodva, a pénzét sem akarnám elvenni, helyette inkább gyűjtenénk neki a hálószobánkban, ahonnan nem vehetné el csak úgy. Ha összegyűlt a vágyott holmira, akkor elmennénk megvenni. Ha marad a pénzből, akkor egy ezrest oda adnék neki, azt elköltheti arra, amire szeretné. Az adakozós vágyát pedig kiélhetné növények, állatok gondozásában. Nem tudom mik a lehetőségek, de panel erkélyen is lehet haszonnövényeket termeszteni. Mindennapi gondoskodást igényelnek, plusz talán érzelmileg többet adna, ha magról nevelgetne egyet és ehetné majd a termését.


Szerencsére jó idők jönnek, lehet megbeszélném a gyerekkel, hogy csoki helyett vegyünk foci/kosárlabdát, azt megoszthatja a barátaival. Elcserélés, elajándékozás nincs, csak közös játék. Vagy bármilyen (nem drága) játék/játékszer megosztása. Erősen beleverném, hogy ezzel többre is megy, mint azzal, hogy bankautomatát játszik.


Vennék még otthonra tudományos, barkácsolós könyveket, leülnék vele ilyeneket nézni. Ezek is jó témák. Vagy megkérdezném, hogy mik a témák a haverokkal, azokban megpróbálnánk együtt több tudásra szert tenni.


Mivel itt van nevelési elakadás is, én a férjemmel összefognék és kifizetnék szakembernél egy órát (az még nem földhöz vágó összeg) és együtt elmennénk tanácsadásra. Hátha tud okosat mondani, mert valljuk be, mi nem.


Ha jóban vagy a szülőkkel, velük is érdemes lenne beszélgetni.

2023. ápr. 12. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Tanítsd meg mértéket tartani.Ha magától jön rá akkor már rengeteg pénz ment el
2023. ápr. 13. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
62%
Ezt már 6 évesen megtanítottam a gyerekemnek,hogy barátokat vásárolni rossz irány.
2023. ápr. 14. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Kérdező, mire jutottál?
2023. ápr. 14. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!