Ez normális egy 2 èvesnèl, ugye?
Az én kisfiam 2,5 lesz december végén, szóval kb egyidősek. Néha ő is csapkod, jellemzően amikor túl fáradt (vagy kialvatlanul ébredt). Ha engem akar megütni, erősen megfogom a kezét és mondom neki, hogy csak kedvesen, simogatni szabad. Vagy ha nagyon nem tárgyalóképes, akkor csak annyit, hogy "ezt nem!". Olyasmit nem mondok neki, hogy én szomorú leszek, szerintem az érzelmi zsarolás nagyon nem hatékony. Fáj, kellemetlen, ezért nem szabad. Ezeket érti.
Amikor nagyon sír és toporzékol, meg szoktam kérni, hogy szavakkal mondja el, mit szeretne, már attól magában lehiggad kicsit, hogy keresgéli a szavakat, és aztán ugye meglátjuk, teljesíthető-e, amit szeretne, tudunk-e kompromisszumot találni, stb.
Ja, és persze hogy normális!
Első voltam
Mikor őrjöngve hisztizik, és nem lehet hozzá se szólni, akkor átviszem másik szobába, leginkább a sajátjába. Közlöm vele határozottan hogy ez nem elfogadható viselkedés, szóljon ha megnyugodott és akkor kijöhet. Ez használni szokott, 1-2 percen belül anya gyere ide szokott lenni. Utána ottmaradok vele, és beszélek hozzá, egy idő után megnyugszik, és a közelébe enged. Mindig megbeszéljük utána hogy most mérges volt, ideges volt, szomorú volt, mi miatt, és legközelebb hogyan kellene reagálnia az adott szituacióra kiborulas helyett.
Egyszer próbalt megütni, reflexből úgy ordítottam vele hogy nagyon megijedt. Utána persze megbeszéltük, hogy én nem fogok többet ordítani, ő meg nem fog csapkodni. Majd még egyszer próbalta, megfogtam a kezét, és bevagtam a szobájába, azzal hogy soha többet nem jöhet ki mert anyát megütni tilos. 5 perc után könyörgött hogy szeretne kijönni, és soha többé nem csinál ilyet.
Megütni egyszer ütöttem meg (ezt utólag megbántam), rácsaptam kétszer a kezére, mikor már 10 percen belül negyedjére öntötte ki direkt a tál ételt amit kapott, mert szerinte vicces, nekem még elborult az agyam.
A magán kívül lévő gyereket ha megütsz, úgyse fogja fel hogy mi van, persze hogy mégjobban elkezd tombolni. Meg kell tanulnia még kezelnie, fékeznie az érzelmeit.
Én azt tudom neked tanácsolni, hogy szánj rá időt és figyeld meg, hogy mely helyzetekben jelenik meg ez a viselkedés. Fontos, hogy mi történt a csapkodás/játék földhöz dobása előtt. Valami nem sikerült? Vagy esetleg te nem figyeltél rá?
Sokszor csak figyelemfelhívás az egész... A lényeg, hogy meg kell találni az okát, hogy miért csinálja.
Aztán tudsz rajta változtatni. Pl, Ha figyelemfelkeltés miatt csinálja, akkor játssz vele minél többet. Ha pedig éppen más dolgod van, akkor adj neki feladatot, próbáld lekötni valami érdekes játékkal és magyarázd el neki, hogy anya most kitereget, addig te szépen játsszál az autókkal és ha ügyes vagy, akkor utána játszunk együtt.
Ha a szóbeli ígéret nem válik be, akkor lehet tárgyjutalom is, ha végrehajtja amit kérsz tőle, pl keksz vagy matrica. A lényeg, hogy először hajtsa végre, utána jutalom.
Emellett azt is meg kell neki tanítani, hogy ha fel szeretné hívni a figyelmed, akkor szólítson meg, vagy fogja meg a kezed.
Az én gyerekem autista, nem beszél, nem is érti amit mondok. Szintén 2 éves és ő is csapkodott, húzta a hajam.
Mégis meg tudtam vele értetni, hogy ha szeretne valamit, akkor fogja meg a kezem.
Ha nekünk sikerült, akkor neked is fog az egészséges gyerkőccel.
A büntetést pedig felejtsd el, mert csak rosszabb lesz...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!