Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan kell önálló játékra...

Hogyan kell önálló játékra szoktatni/nevelni a gyerekeket? Ki hogy csinálta?

Figyelt kérdés

Nemrég volt egy kérdés, hogy a 4 éves gyerek nem játszik egy percet sem egyedül. Ott az anyuka megkapta, hogy mert így nevelte.

Az lenne a kérdésem, hogy hogy kellett volna nevelnie, hogy ne ez legyen, hogy sosincs el egyedül?


Azért is érdekel, mert nekem is van egy kisfiam, akinek nem lesz testvére.


Köszönöm a válaszokat!


2020. dec. 29. 16:52
 1/5 anonim ***** válasza:
57%

Nálunk amióta a kisfiam érdemi időt van ébren két alvás között (tehát kb két hónapos kora óta), az a fix program, hogy amikor felébredt (és esetleg evett), lekerül a földre a hempergőbe. Ott van neki pár játék, de az első hetekben önmagában ez az új perspektíva is érdekes volt neki. Eleinte 10-15, később 20-30, mostanában 40-50 percet van el magában, felnőtteket nem igényel a játékhoz. Most 6 honapos.

Bár ez kevésbé játék mint inkább tanulás, gyakorlás és felfedezés - most tanult meg hasra- és visszafordulni, a tárgyak mintája is jobban érdekli, megértette, hogy bizonyos játékokból a csörgést-zörgést ő tudja előcsalogatni, stb. Aranyszabály az első pillanattól fogva, hogy ebbe az önálló tevékenykedésbe nem avatkozunk be és nem zavarjuk meg (hacsak nem muszáj feltétlenül). Mostanában átlagosan naponta 4-4 és fél órát van így el egyedül, három-négy részletben.

2020. dec. 29. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
79%
Csak annyi, hogy amikor nekiáll hisztizni, nem adod be a derekadat, nem teszed le a kezedből a könyvet, amit végre el szeretnél olvasni vagy bármi más, ami nem róla szól, hanem folytatod szépen, ő meg hagy dühöngjön. Lehet, hogy 2 órán át, lehet hogy 3 napon át fog hisztizni, de előbb-utóbb megunja és akkor beindul a fantáziája és elkezd végre játszani. Nagy szüksége van rá, hogy ezt megtanulja, mert ez segít neki kreatívabbá válni és az unalmat is leküzdeni, neked pedig több szabadidőd lesz. Mindenki jól jár. Ilyenkor ne menjen a TV-ben semmi olyan, ami őt érdekli (nyilván lövöldözős film se!), mert azzal semmi nincs megoldva, ha leszedálod. Neki magának kell feltalálnia saját magát. Mi olyan 1,5-2 éves kora körül kezdtünk el ezen dolgozni, mert egy telefont sem tudtam elintézni, ki akarta venni a kezemből, mert vagy ő akart beszélni az illetővel, vagy beleordítozott a beszélgetésembe, hogy végre rá figyeljek. Nyilván a másik véglet se jó, amikor a szülő egész nap lekoptatja a gyereket. Az ideális az, ha először a gyerek szeretet-tankját feltöltjük egy kis közsö játékkal, odafigyeléssel, meséléssel. Aztán pedig a saját dolgunkkal foglalkozunk. Ha egy kisgyerek megtanul egyedül játszani, nagyon jól el fog szórakozni, én néha azon nevettem, hogy akkora vircsaftot képes csapni a nappaliban vagy a kertben, mintha egy egész ovis csoport lenne nálunk. És van amikor mindez nem megy, mert a gyerek tényleg elhanyagolt, túlterhelt vagyok a munkában, lelkileg és nem tudom feltölteni a szeretettankját, olyankor is játszik egyedül, de érződik rajta, hogy magányos. Az nem az igazi.:( Olyankor nem arra kell törekedni, hogy egyedül is el legyen, hanem oda kell rá előbb figyelni és együtt lenni vele. Ha beteg vagy más problémája van, olyankor se kell, hogy elszórakoztassa magát, ha épp ránk vágyik. De amikor minden rendben, akkor igenis elvárható, hogy akár órákon keresztül is el tudja magát foglalni. Az is fontos, hogy legyen otthon időnként és rendszeresen másik kisgyerek, akivel összejárnak. Nem kell a szülőknek is összejárni, de a gyerekek hagy játszanak egyszer az egyiknél, máskor a másiknál. Na olyankor is előfordul, hogy akkor már a sok gyerek lóg a felnőttön, mert összevesznek, mert be akarják vonni a játékba, mert szórakoztatást várnak. Olyankor nem szoktam belemenni ebbe, megmondom nekik, hogy játszanak szépen egymással, nekem más dolgom van. Ha konfliktus van és nem tudják megoldani, elsimítom, de hogy még akkor is én szórakoztassam őket, azt nem. Időnként elvittem már őket játszótérre, de többnyire ilyenkor inkább intézem a saját dolgaimat, főzök vagy olvasgatok, házimunkát csinálom. Annál jobban nem tud játszani két gyerek, mint egymással.
2020. dec. 29. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
66%
Azta, itt járt két Lepontozószörny! (1-es voltam)
2020. dec. 29. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Felpontoztam mindhárom hozzászólást, bár sokat nem segített! :-(


Köszönöm, hogy írtatok. Megnyugodtam, mert kb. én is így csinálom. Sokat fejlődött, ma is szépen eljátszott már a kis konyhájával meg a szerszám készletével. Általában a könyv nézegetéshez, rajzoláshoz, puzzle-zéshez, építéshez kellek neki. De ezeket nem is bánom.

2020. dec. 29. 20:19
 5/5 anonim ***** válasza:
78%

Kicsikkel foglalkoztam szakmám szerint (egy ideje szándékosan mellőzöm ezt a tevékenységet, egyéb okokból). Senkit nem pontoztam a kérdésnél egyébként, de ha megengedtek egy kis pontosítást, akkor írnék.


Az ovis kor végéig nem muszáj önálló játékra nevelni -tehát nem baj, ha nincs el egyedül-, bár megértem, ha anyuka, apuka szeretne olykor mást is csinálni, mint hogy állandóan lógjon rajta a gyermeke, ezért jókat írtatok: következetes legyél, de ne vond meg tőle teljesen az együttjátszást, hiszen hét éves korig kiemelten a szülő a társasági igénye a gyermekek zömének. (Bár 4 éves kortól már a többi gyermekkel is együttjátszanak, azaz egymással, míg 4 éves kor előtt ez csak keveseknél jellemző, bár tesók egymással szoktak kivételt tenni.)


A szülő KÖZELSÉGE a legfőbb célja (ösztönösen) a hét év alatti gyermekek zömének, akkor is, amikor együttjátszást kér.


A "fantázia kérdéskör" kapcsán annyit, hogy ha a felnőtt játszik is az ovissal, akkor is fantáziából játszik, nem is tud másképp játszani, kivéve ha iskolás (direkt) módszereket erőltetnének rá, ami hosszú távon többet árt neki, mint használ (pl kikérdezősdi: na, az milyen színű? - ilyet SOSE tegyetek, ha javasolhatom, hét éves korig; még akkor se, ha utólag megdícséred).


A direkt módszerek közül kevés a kivétel, ami alkalmazható hét éves korig, ilyen pl a találós kérdések, a szabályjátékok 4-5 éves kortól, a játékos tornafeladatok, vagy amikor pl a gyermek kérdez, konkrétan megválaszoljuk neki (az p nyelvezetén).


(A játékosság, és az indirekt-direkt kérdéskör egymástól eltérő fogalmak! Össze szokták téveszteni, ezért jelzem. Ezek egyébként kombinálhatóak egymással, mármint nem a direkt és indirekt egymással, hanem a játékossággal a másik kettő kombinálható, nyilván külön-külön, azaz pl vagy csak direkt játékos, vagy csak indirekt játékos nevelő-fejlesztő a módszer, alapvetően.)

2020. dec. 29. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!