Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Normális, hogy ha 2 éves fiam...

Normális, hogy ha 2 éves fiam ha éjjel felriad tombol?

Figyelt kérdés
Tiszta félelmetes, csapkod, olyan mintha dühkitörése lenne egy szidás után.
2010. aug. 8. 20:21
 1/6 anonim ***** válasza:
Ilyenkor biztosan ébren van? Ha beszélsz hozzá reagál? Az én lányomnak volt néhányszor ilyen sírós, tombolós ébredése. Amikor először történt, először én se vettem észre, hogy nincs ébren! A szemei nyitva voltak, beszélt, kiabált... és engem követelt! Hiába mondogattam neki, hogy ott vagyok, ő csak sírt és kiabált tovább" anyukámat akarom! Menj innen, te nem az anyukám vagy!!!" Ekkor jöttem rá, meg mikor a szemébe néztem, hogy ALSZIK! Finoman visszafektettem az ágyára, simogattam, közben próbáltam csitítani. Egy idő után nagy nehezen elaludt. Másnap semmire nem emlékezett! Pedig akkor már 2,5 éves volt és rendesen beszélt. Ezek az éjszakai felriadások olyankor voltak, mikor valami megrázkódtatás (pl. ott kellett hagynom a mamánál néhány órára) érte aznap. A probléma neve: pavor nocturnis, nézz utána!
2010. aug. 8. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Valószínűleg rémálmai vannak,ebbe az irányba keresgélj.Nem ritka,vagy szokatlan,semmi abnormális nincs benne.Egyik barátnőm kisfia évek óta küzd vele.:(
2010. aug. 8. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

"3. A pavor nocturnus speciális - túlzás nélkül állítható - drámai tünetekkel jár



A gyermek éjfél felé hirtelen felül az ágyában, szemét tágra nyitja, és hangos, sikolyszerű kiáltásban tör ki. Nem csak viselkedése, de autonóm idegrendszere is pánikreakciókat mutat. (Szívverése felgyorsul, légzése szaporább lesz, verejtékezik, remeg.) A sikoly hangos, kétségbeesett sírás követi, mely vigasztalásra, szülői dédelgetésre sem csendesül. A gyermek nem alszik, de nincs is ébren. Az ismételt, kétségbeesett szülői kérdésekre időnként összefüggéstelenül válaszol, de láthatóan és érezhetően "nincs jelen". A roham általában tíz-tizenöt percig tart, elmúltával (másnap) a gyermek nem emlékszik semmire.


A felmérések szerint az éjszakai felriadások előfordulási gyakorisága 2,5% körül lehet, a lányok és a fiúk között - e tekintetben - nincs számottevő különbség.


Mi okozza a pavor nocturnust? A kutatók úgy vélik, mindenképpen van egyfajta genetikai hajlam (mely lényegében az alvajáráséval azonos). A pavoros gyermek családjában mind alvajárást, mind éjszakai felriadást gyakrabban találunk az átlagosnál, sőt az is előfordul, hogy a két tünet - a pavor és az alvajárás - ugyanannál a gyereknél jelentkezik. A kiváltó okok között pszichológiai tényezőket, de egyéb külső-belső ingereket is feltételeznek. Ez utóbbiak között rendkívül nagy jelentősége van a légzésproblémának.


A hetvenes években egy amerikai orvoscsoport figyelt fel arra, hogy azok a pavoros gyerekek, akik - a pavortól teljesen függetlennek minősített okból - orrmandulaműtéten estek át, az orrmandula eltávolítása után teljesen tünetmentesekké váltak. Feltételezhető tehát, hogy ezeknél a gyerekeknél a pavort a légutak részleges elzáródásából adódó fulladásélmény váltotta ki. A megduzzadt orrmandula és a pavor közötti összefüggést magam is többször tapasztaltam a klinikai gyakorlatban, ezért a pavoros gyermek gégeszakorvosi vizsgálatát minden esetben fontosnak tartom.


Ha a pavor nocturnus hátterében pszichológiai kiváltó okot találunk, ez általában erős szorongás, néha depresszió, a kifelé irányuló agresszív aktusok erős gátoltsága. Ilyenkor a szülő és az óvónő gátlásoldó, teljesítményszorongást csökkentő tevékenysége rendkívül eredményes lehet. Olyan gyerekek esetében, akiknél az alvászavar - akár pavor, akár alvajárás - az alvásidő első harmadában jelentkezik, a szülőket figyelmeztetni kell arra, hogy óvják gyermeküket az olyan késő délutáni, esti tevékenységtől, amely erős kifáradást okoz. Tehát az esti komoly tornától, a túl késői lefekvéstől. A kimerültség ugyanis meghosszabbítja a mélyalvás szakaszát, növeli az éjszakai roham valószínűségét.


Azok a lidérces álmok, melyek a gyermek felébredéséhez vezetnek, a felületesebb alvásfázisban, tehát hajnal felé jelennek meg. Az ébredés, bár a gyermek láthatóan szorong, gyakran sír is, korántsem olyan szívet szorító, mint a pavor nocturnus esetében. Az álomképek megtörtént, traumatikus események bizarr szimbólumai, melyek gyakran egy-egy előző napi élményen keresztül, a gyermek korából, élethelyzetéből adódó konfliktusokat tükrözik. Margareth Mahler, a pszichoanalízis egyik kiemelkedő alakja mutatott rá arra, hogy hároméves kor körül a gyermek legfontosabb "feladata" önmaga (az "én") felismerése. E folyamat egyik lényeges eleme a szeparáció, ami azt jelenti: ahhoz, hogy a gyermek meg tudja különböztetni önmagát, mindenekelőtt arra kell ráébrednie, hogy nem azonos a szülővel.

A lélekben zajló szeparációs törekvés (mely a külvilágtól nagyon sok támogatást kap, az óvodába kerüléstől kezdve a "te már nagyfiú vagy", "te már nagylány vagy" - típusú, egyre többször elhangzó szülői megnyilvánulásokig), nem örömteli diadalmenet; rengeteg félelmet, szorongást ébreszt, melyek megjelennek a gyermek álmaiban, játékaiban is.


Nyugodtan mondhatjuk: próbálja feldolgozni a traumatikus élményeket, úgy próbál úrrá lenni rajtuk, hogy akarva (a játékban) és akaratlanul (az álmaiban) elismétli azokat!


Persze az álom tartalma mindig szimbolikus, melynek megfejtése bizonyos esetekben nem okoz gondot (ha egy kislány, akinek nemrég halt meg a nagyapja, azt álmodja, hogy elvesztette a nagyon kedvelt babáját, az álom viszonylag könnyen értelmezhető), máskor a szimbolika jóval bonyolultabb.


Nem szabad elfelejtenünk, hogy óvodáskorban a gyermek nagyon kevés "megküzdési stratégiával" rendelkezik az alvás és az álom kellemetlenségeinek megelőzésére. Az idősebbek olvashatnak vagy hallgathatják a walkmant lefekvés után, a kicsinek pedig még cumiznia vagy az ujját szopnia sem szabad, hiszen "ő már nagyfiú". Ezért fontos, hogy a szülő az ébrenlét és az alvás közti átmenet megteremtése céljából esténként leüljön gyermeke ágya mellé és beszélgessen vele, meséljen neki; mindez felmérhetetlenül sokat segít abban, hogy az óvodáskorú gyermek békésen átaludja az éjszakát, és frissen, kipihenten ébredjen."

2010. aug. 8. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 kelemenkelo ***** válasza:
0%
kis demien
2010. aug. 9. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Hát elég ilyesztő ez a dolog, de szerintem ennyire nem súlyos. Eddig 2x fordult elő, és csak a legutóbbi amit írtam is volt ilyen: az biztos hogy aludt, csak csapkodott, mint amikor nappal megtiltok neki amit nagyon nem szabad és ő nagyon szeretné. Ez kb1/2 - 1 percig tarthatott. Utána odabújt és aludt tovább.
2010. aug. 9. 13:18
 6/6 anonim ***** válasza:
Persze! Nem mindenkinél jön elő ennyire keményen és van, hogy csupán 1-2 alkalommal esik meg. A lányomnak pl. az előzőleg leírt eset volt az egyetlen. Akkor megviselte, hogy nem voltam vele, később már nem annyira.
2010. aug. 10. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!