Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » A szülők milyen szakemberbéli...

A szülők milyen szakemberbéli támogatást várhatnak el jogilag a Kormánytól segítségként, ha középsúlyos fogyatékkal él a gyermeke?

Figyelt kérdés

Főként az érdekel -Magyarországra vonatkozóan-, hogy kirendelnek-e gyógypedagógus szakembert, vagy pl fejlesztőpedagógust a szülő lakóhelyére (olykor netán gyermekpszichológust is?), és ha igen, hányszor, mi módon, milyen feltételekkel, és hogy kötelezvény ez, vagy pedig joga a szülőnek? Azaz visszautasíthatja-e a szülő, vagy nem? Kérheti, vagy nem?


Kötelezik-e a szülőt kórházba járásra az érintett gyermekkel, pl kontroll vizsgálat, stb.


Nyilván az adott tényező függ a gyermek életkorától, a fogyatékosság fajtájától is, ezért kérlek, erre is térjetek ki, hogy hány éves gyermeketek van és milyen fajta fogyatékkal él.


Főként szülők -laikus, nem szakmabeli szülők, nem pedagógus, nem pszichológus szülők- tapasztalata érdekel, akik középsúlyos fogyatékkal élő gyermeket nevelnek. Jogászok is írhatnak, a jogi vonatkozásokról. Köszönöm! (A külföldi helyzetekről, lehetőségekről is írhattok, de elsősorban Mo kapcsán érdekel.)


Érdekelnek az intézményi vonatkozások is. Léteznek ugyan integrált óvodai és iskolai csoportok, de van, akinek a fogyatékkal élő gyermeke speciális intézetbe jár (általában, és nem most, a rendkívüli helyzetben), na de mi történik, amikor adott nap hazahozzák a gyermeked? Hogyan zajlanak a mindennapjaitok, milyen szakemberbéli segítséget kaptok? Tehát kifejezetten ez érdekel. Pl minden nap várható egy gyógypedagógus érkezése? Vagy heti egyszer? Ha jön, mit tesz? (A ti esetetekben mit tesz, hogyan segít titeket?) Vagy pl van napközi ellátás a spec intézményben?


A kérdésem apropóját az adja, hogy még egy átlagos pedagógus számára is számos bizonytalansági tényezővel kell számolni, azaz gyakran bizonytalan, és nehéz egyedül az otthonában nevelni ilyen élethelyzetben gyermeket egy pedagógusnak is -hacsak nem gyógypedagógus, vagy fejlesztőpedagógus, vagy gyermekpszichológus a szülő-, hogy mi tegyen vajon, ha ilyen helyzetben született gyermeke van, hát még egy teljesen laikus szülő... Egyedül evvel nem lehet megbirkózni alapvetően, nyilvánvalóan. Köszönöm a leendő értelmes, normális beszámolókat!



2020. ápr. 17. 21:01
1 2 3
 1/21 anonim válasza:
100%

Nincs olyan, hogy kirendelt gyógypedagógus. Egyébként sem a gyereknek van gyógypedagógusa, hanem a z intézménynek, ahova jár. A fejlesztést a szülőnek a maga keretei között, esetleg gyógypedagógus távsegítségével kell megoldania.


Túl általános a kérdés, mert más egy óvodás és más egy iskolás gyerek.

2020. ápr. 18. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, jöhet még. Így van, általános a kérdés, ezt le is szögeztem, hogy írjátok meg a gyermeketek életkorát, mert minden életszakasz kapcsán érdekel, jár-e szakember segítsége.


Bár egyébként én nem kifejezetten a fejlesztés miatt kérdeztem rá szakember (pl gyógypedagógus) segítségére.


Hanem mivel középsúlyos fogyatékkal élő gyermeket iszonyú megterhelés nevelni, és úgy, hogy sikerüljön a szülőnek kellő megértéssel és szeretettel nevelnie gyermekét, hogyan bírja a szülő ezt a megterhelést?? (És a gyermek.) Hogyan oldja meg??


Pont ez az, ami engem érdekel. Hogyan sikerül a kedves szülőknek? Pláne ha igaz, amit a kedves első hozzászóló írt, hogy nem jár ki semmilyen szakember a családhoz...

2020. ápr. 18. 20:42
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Elég naiv a kérdésed, te hol élsz?

Ha egy gyerek középsúlyos fogyatékkal él, akkor speciális iskolába jár, (már ha a lakóhelyén van ilyen). Elméletileg ugyanúgy fél 8-tól 5-ig bent lehet, mint más iskolákban, és nyáron van pár hét ügyelet.

Ezekben az iskolákban fejlesztik, tanítják a gyerekeket, a képességeik szerint, illetve a szülők kérhetnek a pedagógusoktól konzultációt, hogy otthon hogy kezeljék a gyereket. Haza nekik senkit nem küldenek, a szülők otthon nem kapnak segítséget.

Emelt családi pótlék jár, mozgássérült igazolvány, meg kaphat 10 éves koráig GYES-t az anya, illetve utána elmehet ápolásira. Gépjárműadó alól kérhet felmentést, jár Közgyógy igazolvány.

Bár ha ezek az infók nem pontosak, javítsatok ki, én leginkább autista gyereket ismerek, az kicsit más.

16 éves koráig iskolakötelesek ezek a gyerekek ugyanúgy, mint a többi gyerek. 16 éves kora után viszont a családnak kell megoldani, hogy mi lesz a gyerekkel. Vannak bizonyos helyek, ahol foglalkoztatnak fogyatékosokat, de elég kevés az ilyen hely, és inkább ez is olyan "megőrző", mint igazi munkahely.

Ha olyan helyen laknak, ahol nincs speciális iskola, akkor a helyzet még nehezebb. Akkor a helyi iskolába jár a gyerek, ahol a saját tanítónője foglalkozik vele, általában napi 1-2 órában, aztán hazaküldik a gyereket, tehát anyuka végképp nem tud dolgozni. Előbbi esetben a gyerek 16 éves koráig talán.

Nem sok segítséget kapnak, sajnos a családok leginkább magukra maradnak az ilyen gyerekekkel.

2020. ápr. 19. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Értem, és ha pl hiperaktívokról beszélünk (középsúlyos érzelmi akarati fogyatékkal élők), akik sokszor szenvednek emiatt balesetet a speciális nevelési intézményekben is, és akkor érnek haza, amikor még apukájuk / anyukájuk nincs otthon, akkor ki vállal azért felelősséget, hogy beveri otthon (is) a fejét, vagy balesetet okoz a szomszédnak véletlenül, amiről nem tehet, a fogyatékossága okán? És ki segít rajta? Hiszen ezek szerint nincs állandó felügyeletre lehetőség...
2020. ápr. 19. 22:22
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

Nekem mindkét gyerekem hiperaktív. Nem szenvednek halálos balesetet. Mondjuk mindent tönkretesznek, a lányom már vagy a 3. tablettet amortizálta le. Senkit nem érdekel, hogy a család hogy oldja meg a gyerekfelügyeletet. De oldd meg. Ha a gyerek a te háztartásodban balesetet szenved, a te hibád, miért hagytad egyedül. A szülő büntetőjogi felelőssége.

Egyébként a hiperaktivitás önmagában még nem számít fogyatéknak, még csak emelt családit sem adnak, és normál általános iskolába járnak.

2020. ápr. 21. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Annyit megjegyeznék, hogy ezek szerint szakkönyve válogatja, hogy a hiperaktivitást fogyatékosságnak tekintik-e, vagy se, esetleg az utóbbi pár évben az akadémia módosította ezt. Máskülönben elég szomorú, ha tényleg ennyire magukra hagyják a szülőket a nevelés terén. Látogattam már magatartás zavarral élő gyermekeket foglalkoztató iskolát. Rendszeresek a balesetek.
2020. ápr. 22. 14:45
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

A hiperaktivitásban ugyanúgy, mint az autizmusban, vagy a szellemi fogyatékban vannak fokozatok.

Nem is a túlmozgás a legnagyobb baj velük, hanem az, hogy öntörvényűek, nem lehet őket fegyelmezni. Ha a hagyományos gyereknevelési elvekkel próbálkozol, az olaj a tűzre. Nem tisztelik a tekintélyt, nem találják meg a hangot a kortársakkal és mindemellett persze a következményektől szenvednek, nyomot hagy a személyiségükben, hogy őket mindenki elutasítja, szoronganak, negatív lesz az énképük. A legtöbb ilyen gyereket nevelő család nagy támadásoknak van kitéve a környezet részéről: A szülők otthon biztos nem tudnak gyereket nevelni, mindent engednek nekik vagy épp ellenkezőleg verik a gyereket, azért olyan öntörvényűek, általában ezt szokták gondolni róluk.

A közvetlen rokonok, barátok is, nem is beszélve, hogy a pedagógusok mit gondolnak.

Nem egy elismert rendellenesség, a közvélemény szemében egy nem létező, kitalált betegség, amivel a szülők a saját alkalmatlanságukat próbálják mentegetni.

Családok hullanak szét emiatt, és hivatalos segítség igazából nincs.

2020. ápr. 22. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a válaszokat! A fokozatokról nagyjából tudtam egyébként, olyan fajta felosztást ismerek, hogy a magatartás zavar egy enyhe érzelmi-akarati fogyaték, a hiperaktivitás pedig középsúlyos fogyatékosság. Gondolom e téren is van némi eltérés az egyes kutatók általi besorolás, rendszerezés között.


Szomorúan olvasom soraid, hogy ezek a szülők ilyen kiszolgáltatottak, a Kormány nagybani felvilágosítással ezek szerint nem igazán szolgál a lakosság körében, és a nagyobb baj, ha tényleg nem igazán kapnak az érintett szülők hatékony segítséget a Kormánytól...

2020. ápr. 23. 13:35
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom honnan származnak az értesüléseid, de nem értek egyet vele.

A hiperaktivitás, figyelemzavar alapesetben btm-kategória, mi nagyjából annyit jelent, hogy leírják a tanároknak, hogy a gyereknek van ilyen gondja, figyeljenek jobban oda rá, aztán ennyi.

Ha már súlyosabbnak ítélik meg kaphat sni-kódot, amire kaphat a gyerek heti 2 óra gyógypedagógiai fejlesztést, meg kaphat könnyítéseket, pl. szóban feleljen, kapjon több időt dolgozatoknál.

Ezt nagyjából egyik tanár sem tartja be, és tapasztalataim szerint a gyógypedagógusoknak semmi ötlete sincs, hogy mit is kéne csinálni ezekkel a gyerekekkel. Ráadásul korosztályban is vegyes csoportokban zajlik a fejlesztés, nagyjából semmit nem ér.

Az sni-kategóriákban is kétféle van, az egyik, amit elismernek fogyatéknak, erre jár emelt családi pótlék, meg amiket fent leírtam. Ilyen pl. az autizmus, a szellemi fogyaték,a testi fogyatékosság.

A hiperaktivitás pont nem ilyen, arra semmi extra nem jár, egyébként is teljesen integrálható problémának tartják.

A baj ezzel általában az, hogy a gyerek a sok negatív visszajelzés miatt, meg amiatt, hogy sem a szülők sem a pedagógusok nem tudják őt kezelni, teljesen elvadulhat, kezelhetetlenné válhat. Sok ilyen gyerek köt ki a fogyatékosok iskolájában, csupán azért, mert az integrált iskolákban a pedagógusok nem tudják kezelni a gyerek dühkitöréseit, szemtelenségeit. Ha érdekel, keress rá, ezer ilyen csoport van a FB-on, nagyon hajmeresztő sztorikat lehet olvasni.

Mindamellett ezek a gyerekek szellemileg teljesen normálisak, csak a szociális képességeik maradnak el a többieké mögött. Általában azt gondolják róluk, hogy nagyon rossz lehet a családi háttér, elhanyagolt vagy bántalmazott gyereknek tűnnek. Pedig nagyon sok gyerek értelmiségi családból jött, de valahogy a kívülállóknak soha el nem magyarázod, hogy nem arról van szó, hogy neveletlen.

Nem tudom milyen felvilágosításról hallottál, de még a pedagógusok sem tudják mi ez. A hiperaktivitás náluk annyit jelent, hogy a gyerek nem bír megülni a fenekén, és ennyiben ki is merül náluk a dolog. Pedig ez ennél sokkal összetettebb.

Nekem 2 hiperaktív gyerekem van mindegyik megül a fenekén. A lányomról egyik tanára sem hiszi el, nagyjából mindegyik meg van róla győződve, hogy félre van diagnosztizálva, és semmi baja, csak lusta. A fiam ugyanez, neki sincs semmi baja, csak neveletlen.

2020. ápr. 23. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb kommented, bár kissé már eltértél a témától. ;) Már csak félig-meddig új infó számomra, amiről írtál, mert pedagógus vagyok, és megfordultam hiperaktív spec. iskolában is, de csak néhány napra, ebből eredt a korábbi beszámolóm a balesetekről, a viselkedésükről.


Mint említettem, az évek alatt és kutatónként változhatnak a kategóriák. Az enyhe fokot mi magatartás zavarként tanultuk a főiskolán, a hipert meg középsúlyosként.


A lényegen ez nem változtat, legfeljebb a szóhasználatunkban lehetnek félreértések esetleg, emiatt.


"[...]de még a pedagógusok sem tudják mi ez. A hiperaktivitás náluk annyit jelent, hogy a gyerek nem bír megülni a fenekén, és ennyiben ki is merül náluk a dolog. Pedig ez ennél sokkal összetettebb."


Mindenesetre javaslom, ne általánosíts. ;) Bár nem vagyok pszichológus, se gyógypedagógus, viszont van egy kevés élő tapasztalatom 3-10 éves korúak között enyhébb, és súlyosabb magatartás zavaros gyermekekről.


A lényeget tekintve érzem, mi van a háttérben és együtt érzek velük. Ellenben a kompetenciámon túl nyúlik ennek mibenléte.


Tényleg köszi az infókat mindenesetre, főleg, mert mások is olvassák. Számomra igazán hasznosak voltak azon soraid, mely szerint sajnálatos módon a szülők támogatása nem éri el a megfelelő szintet Mo-on - ez érdekelt engem most, alapvetően, hogy mi evvel a helyzet.


És sajnos a spec iskolában a gyógypedagógusok között láttam pár hajmeresztő dolgot, sajnos... Fülénél rángatás, mosdóban hideg vizes... mondjuk úgy: "borogatás", finoman szólva... :( Bár elismerem, hogy nagyon ügyesen jártak el tanórán a tanárok, mert általában csendben végigülték a kisdiákok, némi fészkelődés mellett. Csak tapasztalatot szerezni voltam ott. Egyébként jelenleg nem dolgozom a szakmámban.

2020. ápr. 24. 14:28
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!