Másfél éves kisgyerekkel miket lehetne játszani? Már nagyon unatkozunk bent.
Mozgásfejlődésük szempontjából ilyenkor jó ötlet lehet számukra a különféle (szobában is felállítható) alagút, sátor. Belebújnak, kúsznak, másznak, közben izgatottan kacarásznak. Megtanulják általa, hogy anyától el lehet távolodni, aztán egy „kukucs”-csal újra összenevetni. Kicsit félni, de közben bátornak lenni.
Ebben a korban a gyermek önállóságát, mozgását fejlesztik a húzós fajátékok, labdák, járás segítő játékok. A mozgásfejlődés az alapja a kognitív, értelmi fejlődésnek, ezért olyan fontos, hogy hagyjuk gyermekünket minél többet életkorának megfelelően mozogni, ügyesedni.
Közben a kezét is elkezdi egyre ügyesebben használni. Már egyedül akar enni, inni, aztán szinte mindent egyedül akar csinálni. Az akarat fejlődése az énhatékonyság szempontjából fontos. Ilyenkor igyekezzünk felállítani számára szabályokat, tudja, hogy mit jelent az, hogy „NEM”, vagy „Nem szabad!”, ugyanakkor biztosítsunk olyan lehetőséget, ahol egyedül kísérletezhet. Ebben az életkorban imádnak pakolni a gyerekek, ezért jó ajándék számukra a formaillesztő játék. Ki-be lehet pakolászni a darabokat, közben megtaníthatjuk nekik a formák nevét, jellegzetességeit, és a színeket is. Eleinte a fogantyúsak, később a sima formaberakók.
Később a főzőcskés készlet válhat nagy kedvenccé, hiszen látják, hogy sokszor eszünk, iszunk, bevásárolunk. A közös játék során megtanulják a szokásokat, az ételek nevét, a konyhai eszközök használatát, és hogy mire kell odafigyelni (például forró sütő). Ebben az életkorban rendkívül könnyen tanulnak, és ha van időnk, és türelmünk velük játszani, könnyen megtanulják, mivel hogyan lehet lefoglalni magukat, ez elengedhetetlen feltétele a későbbi önálló játékra való képességnek.
Másfél-két éves korukban elkezdi őket érdekelni az alkotás folyamata. Óriási örömet okoz számukra, ha például fa vagy műanyag építőkockákból, toronyépítő kockákból hatalmas tornyot tudnak építeni, és még nagyobbat, ha azt le is tudják dönteni. Majd kezdik elölről az egészet. Az ismétléssel megtanulja, hogy az egész milyen részekből épül fel. És bár számunkra unalmasnak tűnhet, hogy mindent legalább háromszor kell ismételni, nekik ez a tanulás szempontjából kifejezetten fontos.
Utánozva tanulnak, és azt tanulják meg a legjobban és a legkönnyebben, ami érzelmileg is hatással van rájuk. Márpedig hatalmas robajjal ledőlő kockatornyot hallgatni újra és újra nagyon nagy élmény.
Minden nap vidd ki őt sétálni, öltözted fel melegen és máris mehetsz vele játszanai. Nem kell benn punnyadni, nem tesz jót neki sem, neked sem.
Egyébként oszd be a napodat napi ritmusra vele, és esténként olvass neki mesét. Klasszikosokat: Grimm, magyar és más népek népmeséi. (Andersent még ne, korai.)
Kislányom is 1,5 éves.
Én gyurmázok, nyomdázok, rajzolok Vele. Szeret kockákból tornyot építeni, a mágneses rajztáblájára rajzolni, nagyon jól elvan a Csendeskönyveivel. Van beltéri csúszdája, sátra, hintalova, labdamedencéje. Ezeket is előszeretettel használja. Nem rég kapott mágneses rajztáblát, arra szereti pakolgatni a mágneseit. Kártyázni szoktunk még; pár kereső gyümölcsökkel, zöldséggel, állatokkal. Közben pikk-pakk meg is tanulja őket. Szeret bent a babataxival is menni újabban.
Egyebekben bevonom abba, amit csinálok: ha teregetek, adogatja a ruhákat; ha főzök, kap Ő is lábast, fakanalat, meg pár dolgot, amit pakolgathat bele. Szeret velem labdázni, és lufival játszani. Egyedül szépen kirakózik. Ha mindent megunt, akkor mesét olvasok Neki.
Nálunk így telnek a napok.
A TV-t én kezdetektől sem tiltottam Neki, éppen ezért megszokott, hogy nálunk mindig megy háttérzajként. Nem ül előtte, nem bambulja. Ugyanúgy eljátszik mellette. Reggel, amíg készülődök; és este, a nap levezetéseként van olyan mesenézés, amikor ott ül előtte. Ez kb. 2x3/4 óra.
Akkor kapcsold be,vagy minek van az a tv?
Semmi baja nem lesz. Majd azt is megunja, de amíg tiltod, persze, hogy az az érdekes. Amúgy meg mit ültök bent? Ha ne esik egyfeszt az eső, lehet sétálni menni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!