Hogyan tudom elérni, hogy a gyerekem ne szorongjon felnőtt vagy iskolás korában?
3-ra:
Ordít a nyitókérdésedből.
És igen, egyetértek a korábbi válaszolókkal.
A legfontosabb, hogy te nyugodt, kiegyensúlyozott legyél.
Ezt a sok marha tanácsot felejtsd el, szorongás ellen nem lehet tudatosan tenni, mintha akarattal fogyni is lehetne. Kell a kulcs, a technika(mindenkinek más válik be), ráadásul vannak szorongásra hajlamosabbak, ahogy pl pajzsmirigybetegség miatt könnyebben jönnek a pluszkilók.
Első körben fogadd el, hogy ez részben genetika, második körben keress olyan szakembert, aki segít, tart terápiàt(pszichiàtert, ne mást!) hogy megtalálja a számodra testhezálló szorongásoldó módszert!
Általánosan javasolják a kávé, energiaital, erős tea, cigi, alkohol, drog elhagyását teljesen, és a napi pár perc mozgás bevezetését, utána kezdenek foglalkozni a dologgal beszélgetés formában, ami szintén oldja, majd technikát tanítanak, hogyan legyen könnyebb(légzés, mozdulatsor, felidézendő gondolatok).
Nos, én a 6. válaszolóval értek inkább egyet, vagyis nem annyira egyszerű a képlet, hogy ha a család szerető és nyugodt körülményeket biztosít, akkor a gyerek nem fog szorongani. Egy pszichológus barátnőm mondta egyszer, hogy az önbizalmat a gyerek a családjából hozza – eddig tiszta sor. Viszont min. hároméves korától bekerül családon kívüli közösségekbe, ahol mások az elvárás, a jutalmazás-büntetés rendszere, és itt tölti a napjai nagy részét. Mondok egy extrém példát: ismerek három olyan gyereket is, aki szelektív mutizmussal él, vagyis a családjában vígan kommunikál, azonban az oviban vagy az iskolában nem szólal meg.
Azt hiszem, az senki számára nem újdonság, hogy vannak velünk született személyiségjegyeink, temperamentumunk (akinek min. 2 gyereke van, az nyilván tisztán látja ezt). Namármost, ezt lehet, hogy a család remekül tolerálja, de mondjuk az intézmények már nem annyira. Leegyszerűsítve: az örökmozgó (vagy lassabb tempójú) gyerek ki fog lógni a többi közül az iskolában, és ha nem jó tanárokat sikerül kifognia, folyton ekézni fogják ezért. S legyen a család bármilyen elfogadó, egy 6-7 éves mégis nagy eséllyel magára fogja venni a beszólásokat, rosszul fogják érinteni a nyilvános megszégyenítések, stb.
Azt hiszem, érthető, mire gondolok.
Még annyit, hogy azt, hogy miért van, hogy egyesek jól meg tudnak birkózni lelkileg a nehézségekkel, mások pedig kevésbé, tehát reziliencia képességét elég régóta kutatják, és egyértelmű magyarázatot nem találtak még rá, milyen tényezők határozzák ezt meg. De fejleszthető. Itt van egy egész jó leírás ezzel kapcsolatban: [link]
És még valami: létezik az ún. matematikai szorongás (akit érdekel, olvasson utána), leegyszerűsítve az oka az, hogy a tanár szarul tanítja a tárgyat. Értjük, hogy ennek aztán semmi köze a családi háttérhez vagy a képességekhez.
Konkrétan a kérdésre válaszolva: szerintem úgy tudja elérni a szülő, hogy minél kevésbé szorongjon a gyereke, ha elfogadó légkört biztosít számára mind otthon, mind az intézményi kereteken belül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!